logofacebook.jpg
Witaj
3.139.97.157
grafika_zmienna/banery/baner_182_1682676969.jpg

II Festiwal Kultury Buddyjskiej

II Festiwal Kultury Buddyjskiej „Przestrzeń Umysłu” w Szczecinie.

foto_noname.jpg
Ilość wyświetleń: 1246
 „Gdy dobrze się czujemy, myślimy że świat jest piękny, a nasze życie ma sens, jednak gdy jesteśmy niezadowoleni lub czujemy się źle, wszystko wydaje się nam brzydkie i szare. Jednak to nie świat się zmienia lecz nastawienia naszego umysłu. Świadomość, że rzeczywiście istnieją metody, dzięki którym możemy sami decydować, co się wydarza, otwiera przed nami nową przestrzeń.”
Lama Ole Nydahl
 
II Festiwal Kultury Buddyjskiej „Przestrzeń Umysłu” w Szczecinie
www.przestrzen-umyslu.pl
www.buddyzm.pl
 
 
 
W dniach 9-17 maja odbędzie się w  Szczecinie II Festiwal Kultury Buddyjskiej „Przestrzeń Umysłu”, organizowany przez Fundację Stupa House i Buddyjski Związek Diamentowej Drogi Linii Karma Kagyu. Założeniem Festiwalu jest prezentacja buddyzmu, jako nauki posiadającej praktyczne zastosowanie w codziennym życiu współczesnego Europejczyka, poszukującego uniwersalnych wartości, które dadzą mu pewność w nasyconym konsumpcjonizmem świecie. Przestrzeń Umysłu,  to okazja do spotkania buddyzmu w wersji współczesnej, przejrzystej i praktycznej. Głównym celem Festiwalu jest dostarczenie szerokiemu gronu odbiorców rzetelnych informacji na temat buddyzmu 
i jego najbardziej popularnej w zachodnich społeczeństwach formy czyli diamentowej drogi. 

Oficjalne otwarcie Festiwalu odbędzie się 9 maja w Muzeum Narodowym w Szczecinie.  Wykład inauguracyjny pt.”Współczesny buddyzm” poprowadzi Piotr Kalachyn, nauczyciel buddyzmu diamentowej drogi. Wykład poprzedzi projekcja filmu „Wintertour”, który przedstawia aktywność Lamy Ole Nydahla w trakcie corocznej podróży koleją transsyberyjską po Rosji. W czasie trwania festiwalu odbywać się będą warsztaty medytacyjne oraz wyjaśnienia na temat podstaw buddyzmu. W drugi weekend festiwalu wykłady wygłosi dr hab. Artur Przybysławski. W dniach 11-29 maja w Książnicy Pomorskiej, będzie można obejrzeć wystawę „Oświecenie 3D” prezentującą stupy buddyjskie – symbole oświecenia.
 
Program
 
11-29.05.2015
Wystawa „Oświecenie 3D”
Książnica Pomorska w Szczecinie, ul. Podgórna 15/16, główne wejście
 
9.05.2015, Sobota
14:00 - Projekcja filmu „Wintertour”, 
Muzeum Narodowe w Szczecinie, Wały Chrobrego 3, sala konferencyjna, 1 piętro
15:00 - Wykład Piotra Kalachyna „Współczesny buddyzm” 
Muzeum Narodowe w Szczecinie, Wały Chrobrego 3, sala konferencyjna, 1 piętro
19:00 - Wykład Piotra Kalachyna „Medytacja buddyjska”
Buddyjski Ośrodek Medytacyjny w Szczecinie, al. Wojska Polskiego 46/5
 
10.05.2015, Niedziela
11:00 - Warsztaty medytacyjne, 
Buddyjski Ośrodek Medytacyjny w Szczecinie, al. Wojska Polskiego 46/5
15:00 - Projekcja filmu „Wintertour”, 
Stargardzkie Centrum Kultury, ul. Piłsudskiego 105, Stargard Szczeciński, sala 108
16:00 - Wykład Piotra Kalachyna „Współczesny buddyzm”
Stargardzkie Centrum Kultury, ul. Piłsudskiego 105, Stargard Szczeciński, sala 108
 
11-14.05.2015, Poniedziałek-Czwartek
19:30 - Wyjaśnienia na temat podstaw buddyzmu i medytacji
20:00 - Medytacja
Buddyjski Ośrodek Medytacyjny w Szczecinie, al. Wojska Polskiego 46/5
 
15.05.2015, Piątek
16:30 - Prezentacja zbiorów Książnicy Pomorskiej „The Buddhist Book Project Poland”
Książnica Pomorska w Szczecinie, ul. Podgórna 15/16, Aula
17:00 - Wykład dr hab. Artura Przybysławskiego „Kultura buddyjska na wschodzie, a kultura buddyjska na zachodzie” 
Książnica Pomorska w Szczecinie, ul. Podgórna 15/16, Aula
20:00 - Wykład dr hab. Artura Przybysławskiego „Schronienie – buddyjskie priorytety”
Buddyjski Ośrodek Medytacyjny w Szczecinie, al. Wojska Polskiego 46/5
 
16.05.2015, Sobota - Dzień otwarty ośrodka medytacyjnego
12:00 - Warsztaty medytacyjne – wprowadzenie do buddyjskiej medytacji, 
Buddyjski Ośrodek Medytacyjny w Szczecinie
17:00 - Wykład dr hab. Artura Przybysławskiego ”, 
Buddyjski Ośrodek Medytacyjny w Szczecinie, al. Wojska Polskiego 46/5
 
17.05.2015, Niedziela - Dzień otwarty ośrodka medytacyjnego
12:00 - Warsztaty medytacyjne – wprowadzenie do buddyjskiej medytacji, 
Buddyjski Ośrodek Medytacyjny w Szczecinie, al. Wojska Polskiego 46/5
15:00 - Warsztaty medytacyjne – wprowadzenie do buddyjskiej medytacji, 
Buddyjski Ośrodek Medytacyjny w Szczecinie, al. Wojska Polskiego 46/5
 
 
Wykłady poprowadzą: 
Dr hab. Artur Przybysławski – wykładowca Filozofii w Katedrze Porównawczych Studiów Cywilizacji na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Tłumacz (wyróżnienie Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich w 1997). Stopień doktora uzyskał na podstawie pracy "Myśl Talesa i Heraklita w filozofii Arystotelesa, Hegla, Nietzschego i Heideggera" (Uniwersytet Jagielloński). Autor książki "Coincidentia oppositorum" oraz artykułów poświęconych filozofii starożytnej i współczesnej. Stypendysta Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. Współautor książki "Forma i pustka. Od buddyzmu do nauki i z powrotem". Autor książek: "Coincidentia oppositorum", "Buddyjska filozofia pustki" oraz "Pustka jest radością czyli filozofia buddyjska z przymrużeniem (trzeciego) oka". Znawca języka tybetańskiego. Studiował tybetański i buddyjską filozofię na uniwersytetach w New Delhi (Karmapa International Buddhist Institute) i Maladze (International Institute for Tibetan and Asian Studies). 
Piotr Kalachyn – pochodzi z Rosji, wychował się na Białorusi. Lamę Ole Nydahla spotkał w 1998 roku. Jest oficjalnym tłumaczem Lamy Ole na język rosyjski. Od 2005 roku wykłada podstawy buddyzmu. 
W 2008 roku przeprowadził się do Polski, gdzie przez 4 lata pomagał prowadzić ośrodek odosobnieniowy w Zagórzanach. Obecnie mieszka w Krakowie. Z zawodu jest programistą, tłumaczem oraz nauczycielem angielskiego i rosyjskiego.
 
Organizator: Fundacja Stupa House i Buddyjski Ośrodek Medytacyjny w Szczecinie
Partnerzy: Muzeum Narodowe w Szczecinie, Książnica Pomorska w Szczecinie, Stargardzkie Centrum Kultury
Kontakt: Magdalena Rydzewska – rydzewska.magdalena@gmail.com Tel. 662 229 316
       Jacek Redes – jacekredes@op.pl Tel. 609 905 599
 
 
Informacje dodatkowe
 
Wystawa „Oświecenie 3D”
To przepiękna, głęboko inspirująca prezentacja zdjęć wszystkich rodzajów stup z różnych zakątków świata. Plansze tekstowe zawierają bogatą wiedzę na temat symboliki i głębokiego znaczenia stupy, jej różnorodnych form oraz wyjaśnienia dotyczące jej budowy. Wystawa jest świetną okazją 
do pogłębienia wiedzy w tym obszarze zarówno dla laików jak i buddystów
 
Film „Wintertour”
(reżyseria: Lesław Dobrucki; rok produkcji: 2012; czas: 50 min.).
 
Film „Wintertour” („Zimowa podróż”) stanowi pierwszą z czterech części projektu „The Man 
of Freedom”. Od 1972 roku Duńczycy Lama Ole Nydahl i jego żona Hannah na prośbę XVI Gjalły Karmapy, głowy linii Karma Kagyu, rozpoczęli nauczanie buddyzmu na Zachodzie. Obecnie na świecie funkcjonuje ponad 600 ośrodków buddyzmu Diamentowej Drogi, w których ludzie wspólnie medytują i studiują nauki Buddy.  „Wintertour” obrazuje 3 tygodniową podróż koleją transsyberyjską, w trakcie której odbywają się wykłady oraz spotkania Lamy z uczniami. Film prezentuje w prosty 
i przystępny sposób esencję nauk buddyzmu tybetańskiego.
 
Z recenzji Tomasza Raczka: 
„Wintertour” to film, który zbudowano jak utwór muzyczny, z łatwo wyczuwalnym rytmem 
i precyzyjnie przeprowadzonym leit-motivem. Działa jak dynamo: im dłużej trwa, tym bardziej świeci pod wpływem energii, którą sam wytwarza. Jest więc zbudowany na tej samej zasadzie dramaturgicznej co medytacja. Gratulacje dla twórców: nie można było być bliżej buddyzmu. I słowa podziwu dla bohatera: ma w sobie coś, co nie ma dzisiaj ceny: zaraźliwą radość życia, która łączy się 
z filozoficzną umiejętnością podążania do absolutu. Gdybym tam był podczas kręcenia filmu „Wintertour”, pewnie też bym wskoczył do Bajkału…
 
Lama Ole Nydahl
Urodził się w 1941 roku w Danii. Studiował literaturę angielską i niemiecką oraz filozofię. Lama Ole Nydahl i jego żona Hannah (zm. 2007 r.) byli jednymi z pierwszych zachodnich uczniów tybetańskiego króla joginów - XVI Karmapy Rangdziung Rigpe Dordże. Na jego prośbę Lama Ole Nydahl od blisko czterdziestu lat naucza buddyzmu Diamentowej Drogi i zakłada ośrodki medytacyjne na całym świecie. Trudno znaleźć nauczyciela, który w tak dużym stopniu przyczyniłby się do przeniesienia buddyzmu na Zachód – do tej pory  pod przewodnictwem Lamy Ole powstało ponad 600 ośrodków medytacyjnych na całym świecie (w tym 70 w Polsce). Dzięki swojej ciężkiej pracy uzyskał uznanie i szacunek nie tylko na Zachodzie ale także na Wschodzie – w  roku 2011 na zaproszenie udzielił buddyjskich nauk w Bhutanie oraz w Hong Kongu przekazując buddyzm Diamentowej Drogi w nowoczesnej, zachodniej formie.
Lama Ole Nydahl nie jest mnichem, jego nauki dotyczą więc wszystkich obszarów życia – pracy, rodziny, związków partnerskich czy też umierania. Jego niewątpliwą specjalnością są kursy medytacyjne Phowa – kursy świadomego umierania, gdzie praktykujący uczą się, jak wykorzystać moment śmierci jako krok do rozwoju na ścieżce duchowej. Lama Ole znany jest także ze swej bezpośredniości i ignorowania poprawności politycznej.
Jest autorem wielu książek przetłumaczonych na kilkanaście języków, w tym również na j. polski (m.in. „O śmierci i odrodzeniu”, „Budda i miłość”, „Wielka Pieczęć”, czy „O naturze rzeczy”). Uwielbia szybką jazdę na motorze i skoki spadochronowe z momentem swobodnego spadania.
 
Buddyzm Diamentowej Drogi linii Karma Kagyu
Buddyzm to jedna z najstarszych religii świata. Pochodzi od historycznego Buddy Siakjamuniego, który urodził się w północnych Indiach około 570 r. p.n.e. Diamentowa Droga to najwyższe nauki Buddy, których celem jest wykorzystywanie potencjału tkwiącego w każdej sytuacji.
Praktyka buddyzmu Diamentowej Drogi linii Karma Kagyu opiera się na trzech filarach: poglądzie, że wszystkie istoty i zjawiska są doskonałe, medytacji – przekształcającej ten pogląd w bezpośrednie doświadczenie oraz skutecznym działaniu, wypływającym z uzyskanego w ten sposób wglądu. Praktykowanie nie ogranicza się zatem tylko do medytacji, ale jest możliwe w każdym momencie, co szczególnie odpowiada ludziom na Zachodzie, którzy często prowadzą intensywny tryb życia.
 
Fundacja Stupa House

Fundacja "Stupa House" została założona we wrześniu 2001 roku przez Buddyjski Związek wyznaniowy reprezentujący szkołę buddyzmu Diamentowej Drogi linii Karma Kagyu w Polsce. Jej celem jest zachowanie i pielęgnowanie żywego przekazu nauk buddyjskich w zachodnim, świeckim stylu.
 
Pozostałe informacje:
buddyzm Diamentowej Drogi www.buddyzm.pl 
Fundacja Stupa House www.fsh.pl 

SCK - 27-04-2015


Artykuły powiązane:
  • II Festiwal Kultury Buddyjskiej (27-04-2015)

  • Reklama
    Dodanie opinii jest jednoznaczne z zatwierdzeniem regulaminu
    Autor:
    Dodanie wiadomości jest jednoznaczne z zatwierdzeniem regulaminu
    Autor:
       Polecane przez INFO
    baner_5_1570135131.jpgbaner_8_1658156824.jpgbaner_9_1570642654.jpgbaner_10_1570145489.jpgbaner_13_1587714979.jpgbaner_21_1672648553.jpgbaner_28_1677653215.jpgbaner_30_1680645093.jpgbaner_31_1695228839.pngbaner_32_1708625514.jpgbaner_33_1708625553.jpg
    Copyright © Regionalny Informator Internetowy
    info..pl M. Cywka
    Robotnicza 9b
    73-110 Stargard
    tel. +48 609 804 424 / 91 578 42 10
    e-mail: info.wiadomosci@gmail.com