rii.pl wiadomosci.rii.pl
 
Redakcja
|
Kontakt
|
Oferta
|
Zasady
 
Reklama
Ostatnie 5 wiadomości: 
Poniższe wiadomości są przesłane przez internautów. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.


  • Dobrze że to nie gaz ! (7)
  • Nowy aquapark w Stargardzie? (93)
  • Powiat teraz prostuje (5)
  • Związki Zawodowe przeciwko dymisji (6)
  • Brawa i ukłony dla radnej Marioli (14)
  • Stargard pod Kosztowną Gwiazdą (15)
  • Tematy wcześniejsze
  • Nocna i świąteczna opieka zdr.
  • dla Mieszkańców Stargardu
  • Królewskie potyczki nad Leśnicą
  • Czy to było morderstwo?
  • Spółdzielcy spłacą kredyt
  • Robert Z. wilk z Małkocina
  • Występy w dn 24 06 2017
  • Zaniedbany Park Jagiellonski
  • Budżet Obywtelski 2017
  • Aleja Żołnierza do wycinki?
  • bezkrólewie na warszwskiej
  • Gimnazjum nr 1
  • Teatr letni
  • Tajemnice pomnika 15 południka w Stargardzie -Turystyczny punkt
  • Budżet obywatelski w Stargardzie - prokuratura i CBA
  • Wybory tuż, tuż
  • Szansa p.Zająca.
  • Stargard potrzebuje takich ludzi
  • Firma z ul. Nasiennej 4
  • Na Zawsze w Naszej Pamięci !
  • Brak bezpartyjnych Komitetów!?
  • Lepsza klasa ludzi?
  • Kalendarz Miejski - kto wygrywa?
  • Do teraz czuję ogłuszenie
  • Piękne kłam­stwo?
  • Cmentarz w Stargardzie
  • Strona SCK
  • Od Internauty: Grzech zaniechania...
  • Od czytelnika: Czy oni śmieją się z nas?
  • Żeby powstać, najpierw trzeba klęknąć
  • Ustawa PiS o sprzedaży ziemi
  • Koniec "Radiostargard.fm"
  • Od Internauty: Kolumna jednak do likwidacji!
  • Czarne chmury nad Barzkowicami
  • Wrażenia z wizyty u lekarki dyżurnej
  • Traktowanie pielęgniarek
  • Stargard a nie Stargard Szcze.
  • Internauta w sprawie likwidacji szkoły
  • Nowa opłata za śmieci
  • Taxi
  • Tajemnice pomnika 15 południka w Stargardzie -Turystyczny punkt
    Tagi: 15 południk, Stargard
    Ilość wyświetleń: 4337

       

       Pomnik 15 południk na pewno jest dobrze znany wszystkim Stargardzianom z wyglądu. Jednakże jego historia może być ciekawostką dla wielu osób. Jego faktyczne korzenie sięgają lat 30 - czyli został ustawiony jeszcze przed drugą wojną światową. Ustawili go mieszkańcy miasta pochodzenia niemieckiego - to oni zasiedlali dawniej te ziemie. 


       Ciekawostkę może budzić fakt, że stoi on około 220 metrów za daleko względem faktycznej linii 15 południka  - powinno być to bliżej serca miasta o taką odległość. Powodem tego był brak dokładnych instrumentów pomiarowych (w tamtych czasach nie było GPS i tego typu rzeczy do wyznaczania miejsca). 

       Pomnik ten obecnie wygląda inaczej niż pierwowzór - dawniej miał tablicę pamiątkową po niemiecku, glob na górze był na wyższym pałąku oraz obelisk otoczony był wieńcem z kamieni polnych (to mogą pamiętać jeszcze starsi mieszkańcy miasta).

       Miejsce to jest odzwierciedleniem linii 15 południka długości geograficznej - jakie można znaleźć na mapach - czyli wyznacznika czasu do zmiany, jaki jeszcze niestety nas obowiązuje na zimę. Może wiedząc to wszystko, spojrzymy na to miejsce łagodniej i usiądziemy tam po spacerze kontemplując jego historię lub przynajmniej odpoczywając niosąc ciężką siatkę zakupów ze sklepu.

    Tomasz Hetman - 18.04.2017


    R
    e
    k
    l
    a
    m
    a
    reklama
    1.
          W sumie jak się jedzie to nawet się nie zawraca uwagi bo tak wrósł w świadomość. Tego że ustawili go niemcy nie wiedziałem.
    Adams (83.143.240...) 18-04-2017 18:06
    2.
          Fajnie że ktoś coś o nim mówi więcej, faktycznie przydała by się tam tablica informacyjna bo tak to pierwsze słyszę z filmu o jego pochodzeniu.
    Xer75 (94.254.130...) 18-04-2017 18:19
    3.
          Ale mi tajemnica, a wiecie, ze ten głaz na skrzyzowaniu ulic spokojnej i bema to pomnik niemiecki-sa nawet na nim litery.
    lama (178.235.40...) 18-04-2017 18:46
    4.
          A z niemieckich nagrobków zrobione są murki na starówce,od poczty do galerii
    Ferdek (188.146.66...) 18-04-2017 19:17
    5.
          Limanowskiego 20 w podwórku - również, ale robione jakieś 30 lat temu
    a (83.20.254...) 18-04-2017 20:01
    6.
          Jeszcze 20 lat temu to miejsce wyglądało inaczej pamiętam te kamyki na spodzie oraz rurę z globusem wysoką. Wtedy były dwie ławki takie spróchniałe tam.
    Matador (94.254.130...) 18-04-2017 21:21
    7.
          A ten na zdjęciu z podniesioną ręką to ostatni Niemiec w Stargardzie?
    ala (178.235.40...) 18-04-2017 22:20
    8.
          świetny filmik! więcej takich ciekawostek:)
    anka (94.254.130...) 19-04-2017 05:10
    9.
          niby ciekawy obiekt ale standardowo jak to w tym mieście zaniedbany
    Grześ (195.167.159...) 20-04-2017 10:43
    10.
          A co mają kamień umyć?:)
    hehe (178.235.40...) 20-04-2017 14:14
    11.
          Ławka, płytki, okolica bardzo zniszczona, pewnie o to chodzi i na pewno warto by to naprawić.
    Adamek (185.156.174...) 20-04-2017 14:20
    12.
          Niszczycie wszystko co "ruskie" to chyba bardziej powinniście to co niemieckieo taka sytuacja:)
    patrujota:) (46.215.138...) 20-04-2017 21:26
    13.
          W pierwszej połowie lat 60-tych miało miejsce ponowne odsłonięcie obelisku. Są zdjęcia na ten temat.
    b u t c h (82.160.175...) 21-04-2017 14:28
    14.
          Prawie maj 2017 roku a film tylko w 720p z dźwiękiem z kibla?
    true (89.229.105...) 25-04-2017 17:46
    15.
          true a ty coś zrobiłeś samemu czy tylko kłapiesz kloaką?
    Stargardzianin (77.243.183...) 26-04-2017 09:52
    16.
          30 lat temu kiedy kończyliśmy szkołę podstawowa wszyscy uczniowe po balu na zakończenie szkoły szli na 15 południk i tam zakopywali tarcze szkolne I TO JEST HISTORIA
    A (79.186.221...) 27-04-2017 17:23
    17.
          My po balu na zakończenie 8 klasy /SP nr 4/ w 1977 roku nie zakopywaliśmy tarcz ,ale za to szliśmy nad Miedwie ,mijając oczywiście 15 południk :) Z pozdrowieniami
    KK (83.16.234...) 28-04-2017 11:37
    18.
          a może by go zniszczyć i postawić Pomnik Kaczora już je stawiają w Polsce ha ha
    jojek (83.20.254...) 07-05-2017 18:36
    19.
          Człowieku nr 18 ty jesteś najgłupszym człowiekiem na świecie aby ruszac zmarłych, czy ty w rodzinie nie posiadasz pomników na Cmentarzu, uważaj abyś się nie znalazł tam zamiast pomnika. A teraz co do Południka 15, mieszkam w tym rejonie, Południk jest własnie blisko ul. Chopina i własnie nie po lewej stronie, lecz po prawej stronie ul. Szczecińskiej, na przeciw podstacji energetycznej, miało to być sprostowane i dokładnie opisane, ale informacja jest inna i budowa jest też inna, był kiedyś taki konkurs na budowę w tym rejone jakiegoś lokalu lub coś takiego aby mieszkańcy mogły się tam spotykać lecz właśnie potem była Informacja dokładna o postacji Pułudnika 15, o tym miejscu kedyś dokładna informacja warto wejść do Urzędu i zapoznać się z tą informacją, ja też kiedyś chciałem zaprojektować lecz dostałem odmowe z powodu tego miejsca Południka 15.
    mieszakaniec Stargardu (94.254.138...) 26-05-2017 20:09
    20.
          Ten pomnik to niemiecki zabytek i może władze miasta za podszeptem kliku oszołomów nie licząc się z resztą mieszkańców pójdą za ciosem i tak jak piękną kolumnę na Placu Wolności na gruz !!!! zniszczyć wszystkie nie polskie pomniki historii