rii.pl wiadomosci.rii.pl
 
Redakcja
|
Kontakt
|
Oferta
|
Zasady
 
Reklama
reklama
Ostatnie 5 wiadomości: 
  • Kontenerowy punkt pomocy (7)
  • Remont kamienic i budowa naukowego centrum (9)
  • Uczniowie zbierają głosy na BO (12)
  • Miasto odstąpiło od remontu (6)
  • Zamiast purpurowych - czerwone?! (28)
  • Plac Wolności w przyszłości (17)
  • Tematy wcześniejsze
  • Wydział Komunikacji na nowych zasadach
  • Jak będzie wyglądał Plac Wolności?
  • Głosowanie już od poniedziałku
  • Znamy zwycięski projekt
  • Kolejne dwa nowe ronda już wkrótce
  • Tajemniczy park
  • Wiadukt zamknięty
  • Rewitalizacja trwa
  • Szansa na rozładowanie kolejek
  • Miasto dofinansowało szpital
  • Majowe święto w blasku słońca
  • Obchody Trzeciego Maja w Stargardzie
  • Głosowanie na koncepcję pomnika
  • Propozycje pomnika patriotycznego
  • Nowa dyrektor o planach na MDK
  • Zamknięcie wiaduktu - po majówce czekają nas ogromne utrudnienia
  • Nazwiska autorów pozostaną utajnione
  • Minimalistyczne nasadzenia za 170 000 zł
  • Trwa weryfikacja 78 wniosków
  • XLI sesja Rady Miejskiej
  • Pedofil w stargardzkich parkach?
  • Prezentacja projektu pomnika patriotycznego
  • Przejazd Broniewskiego - Spokojna
  • Poziom odzysku odpadów osiągnięty
  • Otwarcie sezonu na Bobrowej Polanie
  • Mobilne miasteczko znajdzie się na boisku
  • Przerwy w dostawie ciepłej wody
  • Ostatnie dni na projekty
  • Defibrylator AED w MDK
  • Festiwal Kwiatów 21-22 kwietnia
  • NIK rozlicza CEPiK
  • Marszałek odwołał spotkanie
  • Zwierzęta głównym tematem dyskusji
  • Polonez Maturzystów (wideo)
  • Starostwo zapowiada koniec kolejek
  • Ławka multimedialna z historią
  • Wiosna w Stargardzie
  • Budowa sądu
  • Remonty dróg w pigułce
  • Aleja Żołnierza jednokierunkowa
  • Znamy zwycięski projekt
    Tagi: pomnik, Stargard
    Ilość wyświetleń: 1847

       

       Dzisiaj w Urzędzie Miejskim odbyła się konferencja, na której przedstawiono zwycięski projekt pomnika patriotycznego. Poniżej prezentujemy jego zdjęcie wraz z opisem.

       Na ten projekt głosowało 242 mieszkańców, jednak najważniejszy głos należał do komisji konkursowej. - Jest to pierwszy konkurs, który mam okazję rozstrzygać z włączeniem do głosowania mieszkańców - 
    mówił przewodniczący Sądu prof. dr hab. inż. arch. Konrad Kucza-Kuczyński. Pomnik ma być upamiętnieniem 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Został zaprojektowany przez artystów z Krakowa. 






       Kompozycja pomnika oparta na koncentrycznych kręgach, inspirowana słojami pnia  wiekowego drzewa, odnoszącego się do ponad 1000- letniego trwania państwowości polskiej, wpisuje się harmonijnie w istniejącą zieleń i zewnętrzny układ komunikacyjny, nie zakłócając jednocześnie ekspozycji na sylwetę Starego Miasta. Koliste formy rzutu placu i ścianek nawiązują i jednocześnie stanowią kontynuację projektowanych w tym rejonie rozwiązań parkowo-krajobrazowych. Pomnik z koncentrycznym placem wokół skomunikowany jest ze wszystkimi otaczającymi park ciągami komunikacyjnymi. Natomiast plac zebrań organizacji uroczystości w kształcie wydłużonego prostokąta jednocześnie akcentującej główną oś kompozycji założeń skierowany jest w stronę projektowanego ronda, co osłabia pożądaną zdaniem Sądu potrzebę powiazania założenia pomnika z terenem Starego Miasta. Koncepcja w sposób oczywisty nawiązuje do terenu lokalizacji Pomnika: symbolika drzewa i wieloletnich słojów wpisuje się w obecność starodrzewu Plant stargardzkich.

       Koncepcja posiada układ pieszy doskonale nawiązujący do elementów układu sąsiedniego parku Jagiellońskiego, co będzie sprawiać wrażenie spójności sąsiadujących obszarów. Element dominanty jest nieagresywny, wtapia się w otaczającą zieleń, która stanowi tło, lecz i niezaprzeczalny walor terenu lokalizacji pomnika. Układ założenia nie będzie stanowić obcego w stosunku do zagospodarowania zabytkowego założenia parkowego. Skala założenia jest przyjazna odbiorcy, a przestrzeń intymna w odbiorze. Dominanta ma łagodną w kształcie i odbiorze formę, co również jest niewątpliwą zaletą. Zastosowana forma harmonizuje z przestrzenią parkową. Zastosowana idea słojów drzewa jako wyraz uczuć patriotycznych współgra z lokalizacją na miejskim terenie zieleni. Praca nie nawiązuje do bliskości rzeki Iny, ani do jej obecności.

       Formalna inspiracją pracy jest przekrój pnia drzewa, przyrastające roczne słoje. Koncentryczne kręgi prowadzą widza do dwóch centralnie usytuowanych form, na których znalazły miejsce dwa orły: legionowy z 1918 r. i współczesne godło Polski. Stulecie niepodległości zostało zakodowane w dziesięciu kręgach: polskie orły na spiralnie wznoszącej się formie akcentują czytelną przekonującą symbolikę niepodległości Polski.

       Przyjęte rozwiązania architektoniczno-plastyczne cechują się prostotą i oszczędnością formy. Inspiracja natura – motyw wiekowego drzewa o strukturze nawarstwiających się słojów przełożona została na współczesny język sztuki. Przekrój drzewa tworzą koncentryczne kręgi otaczające główną formę pomnikową. Współczesną formę akcentuje także materiał – beton architektoniczny. Zaproponowano rozwiązania z prostych ogólnie dostępnych materiałów – betonu i stali. Skala proponowanych form i łatwość ich wykonania dają gwarancję zamknięcia realizacji w przewidzianym budżecie i terminie, tym bardziej że proponowane rozwiązania są do utrzymania również przy zastosowaniu zamiennych rozwiązań materiałowych, co jest dodatkową gwarancją utrzymania terminu.

    JF - 08.05.2018






    R
    e
    k
    l
    a
    m
    a
    1.
          tragedia. to będzie syf nad syfami i ciągle pomiędzy będzie nasrane i nasikane. klocki lego
    Ewa (81.190.39...) 08-05-2018 17:27
    2.
          Wygrał największy beton
    a (178.235.178...) 08-05-2018 17:59
    3.
          co sie czepiacie wygral ten co mial wygrac a reszte kogo to
    www (91.241.26...) 08-05-2018 18:11
    4.
          zgadzam się z Toba. Jedyny plus to to że zmieszczą się w kosztach.Chyba.
    a (178.235.178...) 08-05-2018 18:31
    5.
          Pasuje to do widoku katedry ,murów i innych starych budowli w tle jak "wisienka na gównie:)"Graficiarze już się cieszą i pobliscy menele.
    :) (95.40.175...) 08-05-2018 18:56
    6.
          ludziska wybrali co chcecie??
    na (83.11.225...) 08-05-2018 19:37
    7.
          Bo to jest Miś na miarę naszych możliwości, my tym Misiem otwieramy oczy wszystkim niedowiarkom. Tym Misiem mówimy, patrzcie to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo. Poza tym najlepsze interesy robi sie na drogich, słomianych i nikomu niepotrzebnych inwestycjach.
    Bareja (94.254.140...) 08-05-2018 19:55
    8.
          głosowałem oo4 tzn nie ten
    nek (176.221.121...) 08-05-2018 20:17
    9.
          Tak,głosowałam na ten projekt.
    Jola (81.190.33...) 08-05-2018 20:34
    10.
          Demokracja - głosowało w mieście 65 000 osób 246 osób i robią beton za miliony. HEHEH znaczy że 60 000 osób nie chce tego wcale mieć. Tak się okrada ludzi
    zenon (94.254.132...) 08-05-2018 22:17
    11.
          No frekwencja po byku. Stargardzianie olali projekty i zapewne wyrazili się jasno o potrzebie takiego pomnika. Ludzie potrzebują patrzeć w przyszłość bo tu jest szansa na rozwój. Historia ważna lecz nie w tych czasach
    autor projektu (77.114.161...) 08-05-2018 22:25
    12.
          Sketpark wygrał? A przy okazji niezły szalecik dla bezdomnych:)))
    dzien swira (178.235.181...) 09-05-2018 09:01
    13.
          65.000 tyle jest mieszkańców Stargardu, a tylko 246 osób oddało głos na zwycięski projekt pomnika. Gdyby w głosowaniu poza 3 propozycjami pomnika była 4 propozycja-nie robić pomnika a pieniądze przeznaczyć na potrzebniejsze cele w mieście, to wygrałaby ta 4 opcja. Po co ludzie mają głosować skoro nikt tego pomnika nie chce. Tak prezydent słucha mieszkańców. Tak samo jest z tymczasowym rondem za 170 tysięcy - nikt tego nie chce a prezydent i tak to robi. Miasto to nie urząd, miasto to mieszkańcy!
    miasto to my (188.146.199...) 09-05-2018 09:44
    14.
          Ja tez nie glosowałem, bo nie było nad czym głosować i wiekszosc olało temat:))))
    246:)) z 60tys (178.235.181...) 09-05-2018 10:16
    15.
          a kogo obchodzi ilu głosowało?? wygrał ten projekt i ten będzie, polactwo zazwyczaj nie uczestniczy w wyborach a potem płacze że im źle, a poszli na szczaw !
    Hejtu (83.11.242...) 09-05-2018 10:28
    16.
          a kogo obchodzi ilu głosowało?? - powinno obchodzić prezydenta miasta!! Powinno, ale nie słucha głosu mieszkańców.
    miasto to my (188.146.199...) 09-05-2018 10:41
    17.
          miasto to my (188.146.199...) masz rację, w naszym kraju nikt nie słucha mieszkańców, obywateli. Wąska grupa tzw. "przykorytnych" na siłę nas uszczęśliwia swoimi projektami, ustawami etc.
    Mieszkaniec (89.229.101...) 09-05-2018 11:05
    18.
          zmieńcie sobie w wyborach na które większość i tak nie pójdzie a potem będą beczeć jak stado baranów......i nic się nie zmieni bo polactwo to w większości tępota umysłowa która dupy z kanapy nie rusza bo ogląda mamałygę i chłam w tv
    Hejtu (83.11.242...) 09-05-2018 11:24
    19.
          Po co demokracja jak stołki rządzą:)) a ci co tak sa zadowoleni - niech sie nagraja szefowi na szafie: ŁUBUDUBU ŁUBUDUBU NIECH NAM ZYJE PREZES
    JARZĄBEK (178.235.181...) 09-05-2018 12:40
    20.
          Ten Stargard to chyba jest najgorsze miasto w kraju, tutaj takie wałki wchodzą, że trudno uwarzyć.
    Leming (94.254.128...) 09-05-2018 12:49
    21.
          Nawet w głosowaniu na kolor autobusów było dwa razy więcej osób, bo ponad 1100! To pokazuje jak małym zainteresowaniem cieszy się ten pomnik i jak bardzo jest to zbędny wydatek. Niech prezydent zrobi głosowanie na co wydać te pół miliona zamiast na pomnik, to przyjdą tłumy ludzi z pomysłami.
    miasto to my (188.146.199...) 10-05-2018 09:10
    22.
          Tyle jest potrzebnych do zrobienia spraw, a oni pomniki stawiaja:)))
    Koń by sie uśmiał (178.235.181...) 10-05-2018 10:00
    23.
          To przykre, że na internecie wszyscy się rozpisują, wywodzą na temat pomnika, ale jak jest możliwość oddania głosu (i to jeszcze bez konieczności wychodzenia z domu) to tylko garstka stargardzian z tego korzysta.A teraz są precesje i żale - do kogo? Chyba do samych siebie:).
    realista (82.160.76...) 10-05-2018 11:21
    24.
          W pierwszej kolejności prezydent powinien zrobić głosowanie czy w ogóle mieszkańcy chcą taki pomnik za 500 tysięcy, a zaczął od d.py strony i pyta jak ma wyglądać.
    miasto to my (188.146.199...) 10-05-2018 11:45
    25.
          realista (82.160.76...) 10-05-2018 11:21 co Ty w ogóle za pierdoły wypisujesz. Czy była możliwość oddania głosu za lub przeciw postawieniu pomnika patriotycznego ? Nikt się mieszkańców o to nie zapytał.
    Mieszkaniec (89.229.101...) 10-05-2018 11:48
    26.
          realista (82.160.76...) 10-05-2018 11:21 to tak jakby fryzjer ogolił Ciebie na łyso, a później się zapytał jak Cię ostrzyc.
    Mieszkaniec (89.229.101...) 10-05-2018 11:53
    27.
          Mieszkaniec, mówię o możliwości oddana głosu na dany projekt zagospodarowania tego terenu, bo tematem tego artykułu jest właśnie wybór tego projektu, a nie inne wywody.
    realista (82.160.76...) 10-05-2018 11:58
    28.
          jak zwykle kilku marudziarzy tych samych co zwykle ble ble ble psy szczekają karawana idzie dalej
    numer (83.11.178...) 11-05-2018 08:44
    29.
          jak zwykle jak brakuje argumentów to masz ten sam wytarty tekst o maruderach. Zmień płytę bo przynudzasz.
    Rafek (188.146.199...) 11-05-2018 09:00
    30.
          Dla kogo te igrzyska i po co Pomnik Patriotyczny powinno to być miejsce gdzie była Historyczna Tragedia upamiętniający skromną bryłom w kształcie wymownej FORMY do okoliczność .
    realista (91.226.236...) 11-05-2018 17:23
    31.
          jw
    RALISTA (91.226.236...) 11-05-2018 17:27
    32.
          Betonowe drzewo o betonowych słojach idealnie nawiązuje do powojennej architektury miasta oraz do relacji miasto-mieszkańcy. Drugi rok rządów i drugi pomnik stawiany bez zgody mieszkańców. Co zaś dotyczy wyboru, to istotnie mieszkańcy mieli wybór, ale mogli zagłosować na już wyselekcjonowane projekty. Na szczęście już na jesień będzie można za to wszystko podziękować.
    Betoniarnianin (94.254.136...) 12-05-2018 16:48
    33.
          Nie trzeba być artystą żeby takie g..no zaprojektowac
    Obiektywny (94.254.135...) 12-05-2018 23:29
    34.
          Ten pomnik będzie dużo droższy niż nas informują, 500 tysięcy to tylko sama bryła pomnika. Artyści z Krakowa zrobili kalkulację kosztów zagospodarowania otoczenia pomnika, które miasto zrealizuje własnymi środkami. Wycenili to na 1.500.000!!! Panie Zającu czy nie ma w Stargardzie ważniejszych potrzeb za 1,5 mln?
    skandal (188.146.199...) 15-05-2018 20:44
    35.
          Nie będzie amfiteatru to będzie pomnik (miasto mimo odwołania i tak nie dostało pieniędzy)
    a (178.235.178...) 15-05-2018 22:20
    36.
          500 tys. kosztować będzie sama bryła pomnika. Autorzy zwycięskiego projektu wycenili całość prac na 1,5 miliona!!!
    skandal (188.146.35...) 16-05-2018 08:25
    Przed dodaniem opinii konieczne jest zapoznanie się z regulaminem
    Autor: 
    Hasło: