logofacebook.jpg
Witaj
3.149.26.246

Gorąca podwyżka w Spółdzielni

Lokatorów czeka podwyżka taryfy za ciepło, która wyniesie prawie 6,5 %.

1548766399.jpg
Ilość wyświetleń: 5136
  W Spółdzielni Mieszkaniowej w Stargardzie prawie wszystkie mieszkania mają zamontowane podzielniki kosztów ogrzewania. Ma to być sposób na to, by mieszkańcy płacili za ciepło, które sami zużyli. Korzystanie z podzielników jednak często rodzi pokusę nadmiernego ograniczania zużycia ciepła w celu zaoszczędzenia kosztów ogrzewania. W efekcie  zamiast niższych rachunków, mieszkańcy którzy normalnie ogrzewają często muszą dopłacać. W tym roku dodatkowo lokatorów czeka podwyżka taryfy za ciepło, która wyniesie prawie 6,5 %.

PODZIELNIKI KOSZTÓW OGRZEWANIA
 
    Podzielnik kosztów ogrzewania, to urządzenie montowane na grzejnikach, służące do podziału  kosztu ciepła pomiędzy poszczególnych lokatorów wielorodzinnego budynku mieszkalnego. Metoda ta polega na zsumowaniu wskazań wszystkich podzielników zainstalowanych w budynku, z kosztem energii cieplnej, w wyniku czego uzyskuje się koszt jednostkowego wskazania podzielnika. Opłaty za ciepło dla  lokalu ustalane są jako wynik pomnożenia sumy wskazań podzielników w lokalu przez koszt jednostkowego wskazania. W obliczeniach najczęściej wydziela się też tzw. opłaty stałe za ciepło. 

    W teorii płacimy za to co zużyjemy. W praktyce jednak nie jest tak kolorowo. Ciepło przenika przez ściany, podłogę i sufity. Ogrzewając swoje mieszkanie, można przy okazji ogrzewać mieszkanie sąsiadów, którzy przy zakręconych grzejnikach w ramach oszczędności korzystają z naszego dobrodziejstwa. W rezultacie, zapłacimy nie tylko za swoje ale też sąsiada ciepło.  

JAK ROZSĄDNIE OGRZEWAĆ I UNIKNĄĆ NIEDOPŁAT?
 
    Ogrom rad jak rozsądnie ogrzewać dostępnych jest w internecie. Najważniejsze z nich to: uszczelnić okna, wietrzyć mieszkanie przy zamkniętych kaloryferach, wietrzyć krótko ale intensywnie, odkrywać okna gdy jest słońce – zakrywać gdy jest ciemno,  nie zasłaniać grzejników, odpowietrzać grzejniki, stosować folię odbijającą ciepło, nie zakrywać pionów grzewczych, zakręcić lub zmniejszyć termostat grzejników podczas naszej nieobecności.  
    
   Wysokość zaliczki na pokrycie kosztów energii cieplnej ustalana jest na podstawie przewidywanych kosztów za dostawę ciepła dla poszczególnych nieruchomości. - Brak jest możliwości ustalenia indywidualnych zaliczek dla poszczególnych lokali w nieruchomości. Natomiast zdarza się, że lokatorzy, którzy w ostatnich latach mieli dopłaty w wyniku rozliczenia kosztów c.o., sami dokonują zwiększonych opłat czynszowych, co w efekcie prowadzi do powstania nadpłaty i jej kompensaty przy rocznym rozliczeniu kosztów c.o. -  informuje Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej w Stargardzie.  
 
    W Spółdzielni Mieszkaniowej indywidualne rozliczenie rzeczywistych kosztów centralnego ogrzewania do wysokości pobranych zaliczek, następuje po zakończeniu okresu rozliczeniowego centralnego ogrzewania i podgrzania wody i jest dokonane w oparciu o obowiązujące ceny i stawki taryfy PEC.  

GORĄCA PODWYŻKA DLA SPÓŁDZIELCÓW

  W tym roku za ogrzewanie spółdzielcy zapłacą więcej.  - Otrzymaliśmy informację od Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej o złożeniu wniosku do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki o zmianie opłat i stawek Taryfy dla ciepła od 1 lutego 2019r. – poinformowała Agnieszka Stefaniuk, asystent Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej w Stargardzie. 

   - Zmiana cen i stawek Trafy dla ciepła od 01.02.2019r. w zasobach Spółdzielni dotyczy wszystkich użytkowników lokali mieszkalnych i użytkowych w obrębie Osiedle Zachód – 2.789 lokali, Letnie - 605 lokali, Stare Miasto - 3.036 lokali, Pyrzyckie - 966 lokali - wyjaśnia Ewa Pilarczyk, z-ca prezesa ds. Technicznych Spółdzielni Mieszkaniowej w Stargardzie.

PEC WYJAŚNIA PRZYCZYNY

   - Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Stargardzie z dniem 1 października 2018 roku wprowadziło do rozliczenia z odbiorcami, nową XIX taryfę dla ciepła, która będzie obowiązywać przez okres kolejnych 12 miesięcy. Jednak z uwagi na znaczący wzrost cen zakupu uprawnień do emisji dwutlenku węgla spółka wniosła o korektę zatwierdzonej taryfy, poprzez podwyżkę wysokości cen i stawek opłat w grupach taryfowych "B" – w imieniu Zarządu PEC informuje Katarzyna Gajda, specjalista ds.ekonomicznych. 

   Prezes URE zatwierdził nową stawkę, powołując się na zapisy przepisów prawa, które mówią o tym, że skokowy wzrost cen zakupu uprawnień do emisji CO2 stanowi nieprzewidywalną i istotną zmianę warunków wykonywania przez PEC działalności gospodarczej.

   Średni wzrost cen ciepła i stawek opłat za usługi przesyłowe w ramach XIX taryfy dla ciepła wyniósł 4,91%.  Najbardziej liczna grupa odbiorców – członków Spółdzielni Mieszkaniowej, zapłaci więcej o ok. 5,11%. Po zatwierdzeniu zmiany taryfy lokatorzy SM zapłaconą dodatkowo 1,33%, co już razem daje wynik 6,44%.

DLACZEGO TAK DROGO? 

   Na konieczność wprowadzenia podwyżki cen i stawek opłat za dostarczane ciepło systemowe istotny wpływ ma cena węgla, ściśle powiązana ze wzrostem cen węgla zarówno na rynkach światowych jak i w Polsce.  

   - Obecnie cena zakupionego przez Spółkę w procedurze przetargowej węgla wraz z transportem wynosi netto 357,50 zł/tonę. Dla porównania Spółka w 2016 roku zakupiła miał węglowy po cenie netto 200,00 zł/t, zaś w roku 2017 cena zakupu opału wraz z transportem wyniosła netto 326,90 zł/t, daje to wzrost w stosunku do roku 2016 o ok. 78%. Rocznie Spółka zużywa około 24 000 ton miału węglowego – informuje Katarzyna Gajda, specjalista ds.ekonomicznych PEC.

   Kolejnym czynnikiem wpływającym na ukształtowanie cen i stawek opłat jest skokowy wzrost kosztów zakupu uprawnień do emisji CO2.  - Do tej pory Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Stargardzie ponosiło znacznie niższe koszty w zakresie systemu handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych, jednakże systematycznie zmniejszająca się ilość przyznanych bezpłatnych uprawnień do emisji CO2 dla Ciepłowni PEC i skokowy wzrost ceny za jedno uprawnienie jest przyczyną wzrostu kosztów związanych z tym obszarem. Cena jednostkowa uprawnienia na dzień 2 stycznia 2018 r. wynosiła 7.87 euro/MgCO2, natomiast na dzień 31 grudnia 2018 r. 25,01 euro /MgCO2, co dało wzrost w ciągu roku ok. 317% - dodaje Katarzyna Gajda.

   Wzrost cen i stawek opłat nie oznacza, że w takiej samej wysokości zwiększą się wydatki za ogrzewanie, czy podgrzanie ciepłej wody, albowiem ostateczne koszty zależą od ilości zużytej energii cieplnej, która zależna jest od warunków atmosferycznych.

   Przez ostatnie cztery lata, ceny i stawki opłat taryfowych nie były podnoszone i kształtowały się na poziomie: -0,24%. -0,19%, -0,24%, -0,02%, +4,91% (od 01.10.2018r).


 
MM - 29-01-2019


Artykuły powiązane:
  • Iluzoryczna obniżka taryfy ciepła? (16-09-2015)

  • Zdradliwe podzielniki ciepła (15-01-2015)

  • Reklama
    1.
            u mnie zakręcone a mam 22 st w mieszkaniu
    df (83.11.81...) 29-01-2019 14:29
    2.
            za takich jak "df" płaca pozostali, mam małe dziecko i grzeje, sąsiedzi emeryci siedzą w czapkach, podzielniki to wielkie oszustwo, są już wyroki sądu - jeśli w budynku jest pustostan i podzielnik wskazuje 0 - następuje obciążenie właściciela
    zxc (176.221.110...) 29-01-2019 15:48
    3.
            Ta spółdzielnia, nie rozumiem tego "tworu". Ludzie kupili mieszkania na własność. Powinni podpisać umowy bezpośrednio z MPGK, wodociągami i PEC. Wyszłoby to o wiele taniej. I wtedy mieć wywalone na tę bandę nierobów w tym A7 i nie tylko. Rozważcie tę możliwość.
    Stargardzianin (178.235.177...) 29-01-2019 18:11
    4.
            Cieszę się, że nie mam podzielników! Sprawa jest taka sama jak z wodą. Im więcej oszczędzamy tym opłaty większe. W cenie wody są wszystkie składki (w tym płace). Jeżeli spada "sprzedaż" wody o ścieków - a opłaty są już ustalone i brakuje kasy-to co? Podnosimy ceny!
    qwas (81.190.36...) 29-01-2019 18:27
    5.
            zcx- podaj techniki, o których piszesz...
    ciekawska_koza (89.228.247...) 29-01-2019 18:52
    6.
            wyroki, nie techniki :/
    ciekawska_koza (89.228.247...) 29-01-2019 18:53
    7.
            Dziękujemy urzednikom w Stargardzie, nie zapomnimy Wam.
    wyborca (178.235.186...) 29-01-2019 18:57
    8.
            Dobrze pisze nr 3, to jest pomysł skonczenia z reliktem PRLu - spoldzielniami:))
    gut idea (178.235.186...) 29-01-2019 18:59
    9.
            186 znowu straszy urzędników; ale łaskawie nie podał których. W starych blokach nie można podpisać umowy z każdym posiadaczem lokalu ze względów technicznych. Piony do kaloryferów przechodzą poprzez wszystkie lokale. W nowych budynkach każde mieszkanie ma swój indywidualny licznik zużytej energii cieplnej. W Wspólnotach Mieszkaniowych zwłaszcza dobrze zarządzanych podzielników się nie stosuje. Za podzielniki trzeba zapłacić, dalej dokonać odczyty i dokonać obciążenia poszczególnych lokali. Gdy nie ma podzielników wtedy nie ma patologi, nie ma wynoszenia latem kaloryferów do chłodni, nie ma grzyba na ścianach w wyziębionych mieszkaniach, nie płaci się też za chorobliwie oszczędnych. Zawory termostatyczne, ocieplenie ścian i rozsądek mieszkańców to najlepszy sposób na nadmierne rachunki.
    Mikołaj (89.228.245...) 29-01-2019 21:05
    10.
            Ad 8 Muszę Cię rozczarować, SPÓŁDZIELNIE to nie relikt komuszej Polski. Ruch spółdzielczy np w Dani to doskonale działające przedsiębiorstwa. Bez spółdzielni nie miałbyś mieszkania. Spółdzielnia to WY, tylko nie chcenie, a może nie umiecie sobie tego wyobrazić. Dalej każdy budynek może się zgodnie z prawem odłączyć od SPÓŁDZIELNI. Takich budynków w Stargardzie jest już dość dużo. Powstaje wtedy wspólnota mieszkaniowa. Ma to plusy w przypadku energicznych i mądrych właścicielach mieszkań. Ale przy niemrawych maruderach bez opieki SPÓŁDZIELNI zaczynają się płacze i kłótnie. Nie podoba ci się relikt z PRL odłącz się ze swoim blokiem od spółdzielni. Życzę powodzenia, więcej działania mniej bicia piany.
    Grzejnik bez podzielnika (37.47.154...) 29-01-2019 21:19
    11.
            SM i podzielniki do likwidacji, jako relikty zacietrzewienia zarządów, które z nikim się nie liczą. To po pierwsze. Po drugie: podzielniki to nie liczniki, podzielniki to złodziejska metoda rozliczania ciepła. Kompletnie nic nie mierzą - żadnych zużytych GJ, tyko dzielą. Kufajkowo czapkowi nie grzeją dookoła twojego miezkania a ty spróbuj podgrzać wtedy mieszkanie do temp. pokojowej tj. 21 stopni C!. Po trzecie - było głosowanie, trzeba było zlikwidować i po kłopocie. Płacić drożej ryczałtem , ale mieć ciepło i bez grzyba. - ale nie, lepiej sprzedac się za max 500 zł zwrotu i siedzieć w zimnym syfie. Mieszkańcy innych wspólnot w Stargardzie nie mają podzielników, biorą to samo ciepło z PEC i mają ciepło w mieszkaniach. NO i budynek (biurowiec) SM - widzieliście tam podzielniki? Nie, jest gorąco i bez podzielników, SM rozlicza się z głównego licznika - dlaczego nie można tego zastosować w budynkach mieszkalnych? A ty SPÓŁDZIELCO płacz, płać i marźnij. I polecam artykuł - opisany cały niesprawiedliwy mechanizm podzielników ciepła: https://finanse.wp.pl/spoldzielnia-nieuczciwie-naliczala-oplaty-za-ogrzewanie-lokatorzy-zawalczyli-i-wygrali-6341996014753921a
    ... (193.105.251...) 30-01-2019 08:21
    12.
            Teraz już całkiem ludzie będą siedzieć w korzuchach w domu grzyb i pleśń na ścianach a szyby zaszronione i przychodnie pełne pacjentów
    Aska (178.235.178...) 30-01-2019 22:50
    13.
            ja mam 21,5 st bez odkręcania, budynek docieplony i nowe okna, żadnej pleśni czy zaszronionych szyb jak pisze Aśka
    Dart Mader (83.11.145...) 31-01-2019 08:16
    14.
            Na oś Hallera nie ma podzielników jest ogólny licznik na cały blok i wszyscy płacą ryczałtowo co miesiąc w zależności od powierzchni i jest spokój z cwaniakami 47metrowy lokal płaci około 150zł/mies.Jest gorąco.
    obiektywny (37.47.172...) 31-01-2019 10:59
    15.
            może nie sam wyrok ale artykuł na ten temat https://bezprawnik.pl/ogrzewanie-mieszkania/
    zxc (176.221.110...) 31-01-2019 15:05
    16.
            Jaki koszt i czy mozna zlikwidowac podzielniki na Zachodzie mieszkam co roku mam dopłate , mieszkanie na parterze.
    Magda (77.114.193...) 01-02-2019 13:14
    17.
            Jaśnie nam Panujący blokował podwyżki w 2017 i 2018 roku, chciał wygrać. Za to już na pierwszej sesji podniesiono opłaty lokalne aby od nas wyrwać dodatkowe 700 tys. złoty, teraz PEC i 6,5 % , zaraz woda i ścieki, bilety MZK i inne lokalne podatki! Nawet te w budżetówce śmieszne podwyżki przed wyborami nie pokryją podwyżek! Oj, pożałujemy, że tego Jaśnie nam Panującego wybraliśmy. Wspomnijcie o tym !
    miki (193.200.150...) 01-02-2019 14:40
    18.
            nie da się zlikwidować podzielników! wiem coś o tym
    Maciej (83.11.71...) 01-02-2019 17:58
    19.
            Wszystko można. Odwołać władze spółdzielni, wybrać nowe, które zmieniają regulamin rozliczania ciepła . Rozwiązać umowę na podzielnik - będzie kara za przedterminowe rozwiązanie umowy i można cieszyć się ciepłem w mieszkaniu.
    ... (5.173.168...) 01-02-2019 18:22
    20.
            Ja niestety też ogrzewam sąsiadów. Mieszkam na pierwszym piętrze a na parterze nie ogrzewają bo podłoga zimna jak w lodówce. Obok mieszkanie nie ogrzewane bo puste. A ja co roku dopłacam i nie mam za ciepło. Gdyby wszyscy ogrzewali to mieszkania nie byłyby takie wychłodzone. W kolejowych blokach nie mają pomierników, ale za to mają wszyscy ciepło i mają też zwroty.
    Anna. (81.190.35...) 23-02-2019 00:27
    Dodanie opinii jest jednoznaczne z zatwierdzeniem regulaminu
    Autor:
    Dodanie wiadomości jest jednoznaczne z zatwierdzeniem regulaminu
    Autor:
       Polecane przez INFO
    baner_5_1570135131.jpgbaner_8_1658156824.jpgbaner_9_1570642654.jpgbaner_10_1570145489.jpgbaner_13_1587714979.jpgbaner_21_1672648553.jpgbaner_28_1677653215.jpgbaner_30_1680645093.jpgbaner_31_1695228839.pngbaner_32_1708625514.jpgbaner_33_1708625553.jpg
    Copyright © Regionalny Informator Internetowy
    info..pl M. Cywka
    Robotnicza 9b
    73-110 Stargard
    tel. +48 609 804 424 / 91 578 42 10
    e-mail: info.wiadomosci@gmail.com