logofacebook.jpg
Witaj
18.117.81.240

Głosowanie na koncepcję pomnika

Głosowanie na koncepcję pomnika - STARGARDZIANIE OJCZYŹNIE.

1525074120.JPG
Ilość wyświetleń: 3289
   Poniżej przedstawiamy 3 koncepcje pomnika wybrane przez Sąd Konkursowy spośród wszystkich koncepcji architektoniczno-rzeźbiarskich, które wpłynęły do magistratu. Aby oddać swój głos, należy przejść do głosowania internetowego - klikając w przycisk po lewej stronie, a następnie zalogować się.


KONCEPCJA NR 001



Kompozycja pomnika oparta na koncentrycznych kręgach, inspirowana słojami pnia  wiekowego drzewa, odnoszącego się do ponad 1000- letniego trwania państwowości polskiej, wpisuje się harmonijnie w istniejącą zieleń i zewnętrzny układ komunikacyjny, nie zakłócając jednocześnie ekspozycji na sylwetę Starego Miasta. Koliste formy rzutu placu i ścianek nawiązują i jednocześnie stanowią kontynuację projektowanych w tym rejonie rozwiązań parkowo-krajobrazowych. Pomnik z koncentrycznym placem wokół skomunikowany jest ze wszystkimi otaczającymi park ciągami komunikacyjnymi. Natomiast plac zebrań organizacji uroczystości w kształcie wydłużonego prostokąta jednocześnie akcentującej główną oś kompozycji założeń skierowany jest w stronę projektowanego ronda, co osłabia pożądaną zdaniem Sądu potrzebę powiazania założenia pomnika z terenem Starego Miasta. Koncepcja w sposób oczywisty nawiązuje do terenu lokalizacji Pomnika: symbolika drzewa i wieloletnich słojów wpisuje się w obecność starodrzewu Plant stargardzkich.

Koncepcja posiada układ pieszy doskonale nawiązujący do elementów układu sąsiedniego parku Jagiellońskiego, co będzie sprawiać wrażenie spójności sąsiadujących obszarów. Element dominanty jest nieagresywny, wtapia się w otaczającą zieleń, która stanowi tło, lecz i niezaprzeczalny walor terenu lokalizacji pomnika. Układ założenia nie będzie stanowić obcego w stosunku do zagospodarowania zabytkowego założenia parkowego. Skala założenia jest przyjazna odbiorcy, a przestrzeń intymna w odbiorze. Dominanta ma łagodną w kształcie i odbiorze formę, co również jest niewątpliwą zaletą. Zastosowana forma harmonizuje z przestrzenią parkową. Zastosowana idea słojów drzewa jako wyraz uczuć patriotycznych współgra z lokalizacją na miejskim terenie zieleni. Praca nie nawiązuje do bliskości rzeki Iny, ani do jej obecności.

Formalna inspiracją pracy jest przekrój pnia drzewa, przyrastające roczne słoje. Koncentryczne kręgi prowadzą widza do dwóch centralnie usytuowanych form, na których znalazły miejsce dwa orły: legionowy z 1918 r. i współczesne godło Polski. Stulecie niepodległości zostało zakodowane w dziesięciu kręgach: polskie orły na spiralnie wznoszącej się formie akcentują czytelną przekonującą symbolikę niepodległości Polski.

Przyjęte rozwiązania architektoniczno-plastyczne cechują się prostotą i oszczędnością formy. Inspiracja natura – motyw wiekowego drzewa o strukturze nawarstwiających się słojów przełożona została na współczesny język sztuki. Przekrój drzewa tworzą koncentryczne kręgi otaczające główną formę pomnikową. Współczesną formę akcentuje także materiał – beton architektoniczny. Zaproponowano rozwiązania z prostych ogólnie dostępnych materiałów – betonu i stali. Skala proponowanych form i łatwość ich wykonania dają gwarancję zamknięcia realizacji w przewidzianym budżecie i terminie, tym bardziej że proponowane rozwiązania są do utrzymania również przy zastosowaniu zamiennych rozwiązań materiałowych, co jest dodatkową gwarancją utrzymania terminu.

KONCEPCJA NR 004


Zaproponowane rozwiązanie to kompozycja przestrzenna z placem w kształcie okręgu z wodą, z dominantą - flagą przewyższającą wszystkie drzewa, jako przestrzeń otwarta z okrągłą polaną w parku otwierająca się w stroną Starego Miasta oraz Kolegiaty Najświętszej Marii Panny, która zachowuje właściwe proporcje oraz relacje przestrzenne, w tym powiązanie komunikacyjne w kierunku Starówki poprzez brak nasadzeń wysokich drzew. Łagodna i krajobrazowa jest forma okręgu. Otoczenie kręgu drzewami można uznać za rekompensatę: „utraty” powierzchni zieleni poprzez utwardzenie, wcześniejsze usunięcie starych topoli. Projekt najbardziej wtopiony w otaczający teren, najbardziej wyizolowany od pobliskiej komunikacji miejskiej. Poważne obawy budzi system przestawnych ław, co może powodować czasem chaos przestrzenny. Minusem założenia jest basen wodny z pozoru bardzo atrakcyjny, niestety w naszym klimacie trudny w pielęgnacji. Z punktu widzenia architektury krajobrazu praca wzbudza przesyt użytych powierzchni lśniących: element pionowy oraz wewnątrz sadzawki punkty świetlne. Praca nie nawiązuje do bliskości i obecności rzeki Iny. Koncepcja trudna do utrzymania przez służby miejskie. 

Powtarzana w projekcie forma koła użyta została przez twórców pomnika jako symbol „obywatelskości” – gromadzenia i łączenia równych sobie osób. Odzyskanie Niepodległości, powtórne narodziny państwa symbolizuje woda, jak piszą autorzy: symbol chrztu i oczyszczenia, początku nowego życia, w wodzie zaprojektowano umieszczenie stu świateł – symbol stulecia Niepodległości. Ich odbicie w polerowanej powierzchni lustrzanego łuku przenosi nas w kolejne stulecie. Powiewająca na wysokim maszcie  flaga odnosi się wprost do idei patriotyzmu. Otwartość projektowanej przestrzenni na zmiany w układzie siedzisk jest ukłonem w stronę wspólnoty mieszkańców. Idea obywatelskiego gromadzenia się w demokratycznej niepodległości została klarownie i starannie przeprowadzona. 

Projekt proponuje nowatorskie, prospołeczne podejście do formy Pomnika, poprzez propozycje interaktywności użytkowników, mobilności i zmienności przestrzeni. Istota takiego rozwiązania stanowi czytelny znak nowego podejścia do rozumienia i odbioru Pomnika.

W projekcie zastosowano ogólnodostępne materiały budowlane jednak uzupełnione o dosyć zaawansowane technologicznie wyposażenie technologiczne z zakresu technologii wody i oświetlenia. Mobilne ławy wymagają zastosowania materiałów, które zabezpieczą je przed dewastacją i kradzieżą. Projekt ze względu na konieczność wykonania przyłącza wody i kanalizacji wymaga szczegółowych kosztorysów, które wykażą ewentualną, konieczność zastosowania rozwiązań optymalizujących koszty do założonego budżetu. Zrealizowanie obiektu do 11 listopada wymaga bardzo precyzyjnego harmonogramu prac. Technologia wykonania basenu w betonie wymaga doprecyzowania lub zastąpienia jej inną. Generalna idea pracy nie ulegnie deformacji nawet przy daleko idącej zmianie sposobu zastosowania wody. 

KONCEPCJA NR 008


Projekt proponuje formę założenia pomnikowego stanowiącego harmonijne połączenie placu w kształcie zbliżonym do kwadratu, bardzo oszczędną w środkach, o powierzchni 300m2, z formą  rzeźbiarska, prostą, wertykalną. Projekt uwzględnia dostęp dla pieszych od strony ul. Kazimierza Wielkiego i ul. M. Skłodowskiej-Curie. Lokalizacja dominaty od strony północnej gwarantuje dobrą ekspozycję od strony Starego Miasta oraz planowanego ronda, jednocześnie zapewni właściwe oświetlenie elementów rzeźbiarskich i przestrzeni placu naturalnym światłem. Głównym walorem tego założenia jest cecha Drogi przechodzącej w pion z cechami lekkości  i transparentności. Zieleń wysoka i niska plant stargardzkich jest oceniana przez mieszkańców i gości jako jeden z największych atutów miasta. W związku z tym, idea pomnika patriotycznego półprzejrzystego pozwoli na odbiór starodrzewu oraz sylwety kolegiaty. Dominanta ma przekrój  bardzo wąski – wzmacnia to efekt nieprzesłaniania otoczenia. Do przemyślenia pozostaje „twardy” układ prostokąta placu, a przede wszystkim  „urwana”  aleja - dojście do ciągu pieszego. Praca jako jedyna ma swoje centrum bliżej rzeki i alei spacerowej.

Przyjęte rozwiązanie architektoniczna - rzeźbiarskie cechuje się prostotą, a zarazem monumentalnością. Wynika to z kontrastu pionowego akcentu rzeźbiarskiego, obszernego placu  i drogi prowadzącej do rzeźby. Praca charakteryzuje się minimalistyczna formą, która proponuje użycie stali i aluminium, betonu.

Stwierdzenie autorów w opisie: „ Patriotyzm droga do niepodległości” skupia uwagę na przeprowadzoną w projekcie  koncepcję ideową „Drogi”. Długa ścieżka projektowana na osi pomnika prowadzi widza do efektownego, pionowego elementu – symbolu „wzniosłości idei niepodległości” . Sama ścieżka i pozostałe horyzontalne formy w założeniu twórców pomnika symbolizują drogę do odzyskania niepodległości .  Do rocznicy stulecia niepodległości odnosi się 100 pionowych elementów, tworzących pomnik. O Niepodległości polski mówi sylweta orła, uwypuklona na ryflowanej powierzchni oraz ciekawie usytuowana na bocznych powierzchniach pionowych elementów polska flaga. Czytelność idei pomnika nie budzi wątpliwości. 

W zakresie głównego elementu rzeźby zastosowane materiały są technologicznie bardzo wyrafinowane i możliwość ich wykonania wymaga analizy technicznej i konstrukcyjnej. Jednak przyjęta idea formalna jest do utrzymania również przy modyfikacjach w zakresie użytych materiałów. Autorzy powinni przedstawić szczegółowe rozwiązania techniczne potwierdzające utrzymanie proponowanej ceny. Możliwość prefabrykacji głównych elementów założenia w warunkach warsztatowych zapewnia bezpieczeństwo terminu realizacji.

Link do głosowania: 
https://www.stargard.pl/login

Zobacz również film z ogłoszenia wyników i prezentacji trzech zwycięskich propozycji pomnika:


inf. pras. - 30-04-2018


Artykuły powiązane:
  • Pomnik już jest! (09-11-2018)

  • Pomnik patriotyczny jednak inny (20-07-2018)

  • Propozycje pomnika patriotycznego (29-04-2018)

  • Nazwiska autorów pozostaną utajnione (26-04-2018)

  • Prezentacja projektu pomnika patriotycznego (20-04-2018)

  • grafika_zmienna/banery/baner_180_1682406510.gif
    1.
            1. dobry do skeytparku:))
    za (178.235.181...) 30-04-2018 10:22
    2.
            wygrał OO1 ale zagłosować można....
    jak (83.11.154...) 30-04-2018 10:37
    3.
            001 ? Marcina czy Tomka ?
    autor (89.229.101...) 30-04-2018 13:32
    4.
            001 idealny dla menelstwa i graficiarzy daje 2 miesiące i będzie zniszczone jak słynna glorieta(pomijam fakt ,że sama sie rozpada:)
    łatać dziury (94.254.140...) 30-04-2018 15:11
    5.
            Głosowaliśmy z żoną na 004
    Ka (176.221.121...) 30-04-2018 16:31
    6.
            Lepiej posadzcie drzewo Lipe.
    jury (178.235.181...) 30-04-2018 17:28
    7.
            To fanaberie, by odwrócić uwagę od prawdziwych problemów - tragedia komunikacyjna, brak parkingów, niskie płace w zagranicznych firmach, nieudane inwestycje (basen, stadion) Najpierw była dyskusja o nazwie miasta, teraz o pomniku patriotycznym (pomnik Papieża nie wystarczy?!). Igrzyska niech trwają!!!
    marian (83.11.232...) 03-05-2018 10:04
    8.
            Z Glorietty sie sypie tynk:)))
    rondo za 170tys :)) (178.235.181...) 03-05-2018 11:44
    9.
            Propozycje są kompletnie oderwane od kontekstu miejsca, są martwe formą bez waloru informacyjnego treści. W zasadzie nie wiadomo o co w tym chodzi. Potrzebny jest pomnik, cykl rzeźb ilustrujących polskie odrodzenie tych ziem, naturalnej wielkości postacie ludzi, którzy przybyli jako nowe życie,. Rzeźby oddziałujące pięknem formy, bezpretensjonalne, przyjazne otoczeniu jak przyjazne jest rodzące się życie, które zasiali tu Polacy.
    magister, profesor, hab. (89.229.102...) 03-05-2018 12:54
    10.
            Wjeżdżając do miasta od strony ul. Bydgoskiej mamy pięknie rysującą się sylwetę Katedry z przyległą gotycką kamienicą plebanii, fragmentem murów otaczających miasto z zabytkowym budynkiem archiwum. Jak w tym wszystkim można było umieścić konstruktywistyczną surową bryłę quasi modernistyczną, quasi gdyż tak naprawdę nie wiadomo co to jest i o co w tym chodzi. Kto ma tę ,,wysublimowaną’’symbolikę odczytać ? Wyobraźmy sobie w tym miejscu wojów, drużynę Mieszka I lub cokolwiek zwięzłego historycznie co dopełniłoby estetykę miejsca, komponując się w całość tak reprezentacyjnej panoramy miasta. Miastu potrzebna jest historia, jak najwięcej historii gdyż ona jest turystycznym, doskonale sprzedającym się towarem. Warto by włodarze miasta zechcieli ów szczegół dostrzec.
    magister, profesor, hab. (89.229.102...) 03-05-2018 14:14
    11.
            A może ścieżka edukacyjna zamiast pomników? Dzieciaki by się czegoś dowiedziały o historii, przyjeżdżałyby szkoły na lekcje historii w terenie. A tak będzie kolejne miejsce do picia piwa i sikania psów.
    proste jak drut (188.146.194...) 03-05-2018 14:37
    12.
            Żadna mi się nie podoba. Może podobałaby by mi się jedna z tych odrzuconych ale niestety ktoś już zadecydował. Wszystkie trzy nawiązują do trwającej w tym mieście epoki socrealizmu. Wszędzie tylko beton i beton... Znowu nie będzie się czym pochwalić.
    Miszkaniec betoniarni (94.254.139...) 03-05-2018 17:13
    13.
            Komu i po co jest potrzebny kolejny pomnik
    Miula (193.106.155...) 03-05-2018 20:32
    14.
            Czemu autor nie jest bezstronny i odbiera czytelnikowi prawo do samodzielnego kontemplowania i oceny? Pomnik nie zaszkodzi - nie samym chlebem człowiek żyje. Jeździcie po Polsce i świecie , zachwycacie się cudami architektury, a u nas odwiecznie - po co to, po co tamto, gdzie parkingi, czemu krzywe chodniki. Tylko wieczny malkontent nie chce zauważyć, że nasze miasto tak jak inne też się zmienia. Nie jesteśmy Wa-wą, Poz, czy innym Wrockiem i nie mamy takiego budżetu, więc nie wiem czego oczekujecie, że w jeden rok nasze miasto przejdzie metamorfozę? Mi się Stargard podoba , mieszkam tu od urodzenia i każdego dnia widzę zmiany na lepsze. Ps. I nie, nie jestem od Pajora, Zająca, ani Bryły, Przepióry, Rogowskiego i całej innej części świty. Po prostu jestem Stargardzianinem...
    TJ (31.0.124...) 03-05-2018 21:36
    15.
            Do 14. Też kiedyś myślałem że Stargard ma dużą dynamikę rozwoju. Do czasu kiedy z przyczyn służbowych nie ruszyłem w Polskę. Klapki spadły. Problem w tym że Pajor miał dobrą 1 kadencję, 2 średnią, w trzeciej robił nic tylko ustawiał kolesi przez co mało nie przegrał 4 , a w 4 mu się zmarło. Niestety udało mu się tak poukładać klocki że jego stowarzyszenie d zierży teraz władzę zarówno w mieście i powiecie. Kilka miast do porównania na szybko: Bolesławiec, Sandomierz, Kołobrzeg, Świnoujście.
    a (178.235.178...) 03-05-2018 23:25
    16.
            Pomnik Martwa Natura potrzebna jak Wrzód na Du..e, Polska to tylko Pomniki zamiast Kasę wydać na Drogi , Chodniki czy na Amfiteatr
    gugu (83.11.220...) 04-05-2018 21:44
    17.
            Wyobrażam sobie Stargard z odbudowanym, zrekonstruowanym murem otaczającym Stare Miasto, idąc do Bastei wzdłuż Iny , przez Klasztorną, ciąg pieszy, z pięknymi stylowymi latarniami z wybudowanymi kamieniczkami w pustych miejscach. Pomiędzy Biblioteką a Basztą Morze Czerwone, zamiast szpetnych garaży dobudowane do szczytów gomułkowskich bloków kamieniczki w stylu bardzo udanego Hotelu Grodzkiego, z jego kontynuacją architektoniczną w stronę Baszty Lodowej. Na fragmencie terenu Przedszkola nr 2. Całość jako trakt spacerpwy wzdłuż murów dookoła miasta, z małymi kawiarniami pełnymi muzyki, galeriami, urokliwymi sklepikami z rzemiosłem, z usługami, z miejscami w których byłyby ekspozycje stanowisk archeologicznych, z punktami ekspozycji muzealnych. Gdzie na ulicach wystawiali by swoje prace uczniowie lub studenci powołanej, i b. potrzebnej miastu szkoły rzemiosł, z muzykującymi studentami filii Wyższej Szkoły Muzycznej z Poznania bądź Szczecina. Kultura i jeszcze raz kultura i młodość aby tchnąć w miasto duszę, nadać mu swoisty charakter, klimat którego brakuje. Jest amfiteatr a nie ma festiwalu, który by gromadził muzyków z kraju i zagranicy. Festiwal cykliczny na stałe wpisany w miasto i w mapę kulturalną Polski. A rzeźby ktoś zapyta ? Jak najbardziej, na wzór miast włoskich, południa Francji, gdzie sztuka jest jak ornament całości, gdzie każdy gzyms, schodek jest fantazją piękna. Czemuż u nas by nie mieć tych cudowności ? Marzenia ?
    magister, profesor, hab. (89.229.102...) 04-05-2018 23:30
    18.
            A nam Zając zrobił olbrzymi parking w samym centrum starówki - zamiast kawiarni i galerii, które powinny być na starym mieście. I jak mają do nas przyjeżdżać turyści?
    brak słów (188.146.194...) 05-05-2018 10:27
    19.
            W tym "tymczasowym" parkingu najładniejsza jest cena - 1 mln zł (650 tyś. stara + 420 tyś nowa cześć).
    a (178.235.178...) 05-05-2018 11:36
    20.
            Czyżby wałek ?
    Piekarz (188.146.96...) 05-05-2018 12:31
    21.
            Teraz ogłosili przetarg na poprawę dokumentacji basenu, za 450 tys., analizowali ten remont od grudnia i się nie spieszyli, a poprawę projektu szybko przegłosowali i przetarg ogłosili w długi weekend majowy, kiedy cała Polska nie pracuje. Czy to przypadek czy wałek?
    pytam (188.146.194...) 05-05-2018 12:59
    22.
            Do 18. Profesor ma rację. Starówka powinna tętnić życiem a nie betonem. Tak jak te starówki na zachodzie. A jak tam się dojeżdża i parkuje? Są parkingi wokół starówki dla osobówek i autokarów a na samej starówce są dla osobówek parkingi naziemne lub podziemne.
    Betoniarnianin (94.254.143...) 06-05-2018 09:10
    Dodanie opinii jest jednoznaczne z zatwierdzeniem regulaminu
    Autor:
    Dodanie wiadomości jest jednoznaczne z zatwierdzeniem regulaminu
    Autor:
       Polecane przez INFO
    baner_5_1570135131.jpgbaner_8_1658156824.jpgbaner_9_1570642654.jpgbaner_10_1570145489.jpgbaner_13_1587714979.jpgbaner_21_1672648553.jpgbaner_28_1677653215.jpgbaner_30_1680645093.jpgbaner_31_1695228839.pngbaner_32_1708625514.jpgbaner_33_1708625553.jpg
    Copyright © Regionalny Informator Internetowy
    info..pl M. Cywka
    Robotnicza 9b
    73-110 Stargard
    tel. +48 609 804 424 / 91 578 42 10
    e-mail: info.wiadomosci@gmail.com