logofacebook.jpg
Witaj
18.191.157.186

Onkolog, ginekolog... ale nie pediatra

Nocny dyżur bez lekarza pediatry.

1528184766.jpg
Ilość wyświetleń: 2728
   W Stargardzie placówką, która jako jedyna realizuje nocną i świąteczną opiekę zdrowotną jest: SP Wielospecjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Stargardzie przy ul. Wojska Polskiego 27. Dyżur, w tym miejscu funkcjonuje od  1 października 2017 roku. Wcześniej taki punkt pomocy medycznej, znajdował się w przychodni przy ul. I Brygady. Tam w przeciwieństwie do nowego miejsca, dyżur pełnił między innymi lekarz pediatra. 

Z czym na dyżur

   Nocna i świąteczna opieka zdrowotna to świadczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej udzielane od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy. Pacjent może udać się po pomoc do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, niezależnie od tego, gdzie mieszka, i do którego lekarza/pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) złożył swoją deklarację.

   Z pomocy lekarza i pielęgniarki w nocy, w dni wolne i w święta można skorzystać w razie: nagłego zachorowania, nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub istotny uszczerbek zdrowia, a zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy; gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia. 

Połowa pacjentów to dzieci

    W Poradni Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej SPWZOZ w Stargardzie dziennie przyjmowanych jest średnio 56 pacjentów,  w tym 23 dzieci do 15 roku życia. Umowa o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w systemie podstawowego zabezpieczania świadczeń zdrowotnych w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, zawarta pomiędzy Zachodniopomorskim Oddziałem Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia w Szczecinie a SPWZOZ w Stargardzie obejmuje obszar zabezpieczenia powyżej 50 tys. Świadczeniobiorców. 

    Obecnie SPWZOZ w Stargardzie  posiada zawarte z lekarzami 24 umowy o udzielanie świadczeń zdrowotnych w zakresie NIŚOZ. Umowy są umowami cywilnoprawnymi. W każdym dniu tygodnia do dyspozycji pozostaje co najmniej dwóch lekarzy, którzy udzielają świadczeń na podstawie ustalonego miesięcznego harmonogramu pracy. W przypadku sytuacji losowych, w tym choroby lekarza, który miał udzielać świadczeń w danym dniu – SWZOZ w Stargardzie organizuje zastępstwo.



Onkolog, ginekolog... ale nie pediatra

   Wymagania, zawarte w aktach prawnych, mających zastosowanie przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych w zakresie NIŚOZ stanowią, iż świadczeń w przedmiotowym zakresie udziela lekarz posiadający prawo wykonywania zawodu. Nie ma wymagań dotyczących posiadania jakiejkolwiek specjalizacji. 

   Lekarze udzielający świadczeń w Stargardzie specjalizują się lub posiadają specjalizację w dziedzinach: medycyny rodzinnej, chorób wewnętrznych, anestezjologii i intensywnej terapii, kardiologii, chirurgi ogólnej, ortopedii i traumatologii narządu ruchu, radiologii, onkologii, urologii, położnictwa i ginekologii. 

    - Wszyscy lekarze przed rozpoczęciem udzielania świadczeń w SPWZOZ w Stargardzie w omawianym zakresie  - posiadali doświadczenie w pracy w Podstawowej Opiece Zdrowotnej, w tym w zakresie NIŚOZ – informuje Barbara Turkiewicz, zastępca dyrektora ds. lecznictwa.

Jeden na dyżurze, drugi na wizycie

   Zespół udziela świadczeń w miejscu udzielania świadczeń lub w miejscu zamieszkania lub pobytu świadczeniobiorców (tzw. wizyty domowe). Świadczenia gwarantowane nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej udzielanej w miejscu zamieszkania lub pobytu świadczeniobiorcy obejmują mi. in.:
- świadczenia udzielane przez pielęgniarkę, w tym świadczenia zlecone przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, wynikające z potrzeby zachowania ciągłości leczenia lub pielęgnacji kontynuacja,
- poradę lekarską udzielaną w miejscu zamieszkania lub pobytu świadczeniobiorcy.

   Ponadto lekarze jeżdżą do stwierdzenia zgonu.

   - Decyzja o udzielaniu świadczenia w ramach wizyty wyjazdowej uzależniona jest od stanu zdrowia pacjenta - informuje Barbara Turkiewicz, zastępca dyrektora ds. lecznictwa.

   Ze względu na konieczność udzielania świadczeń nie tylko w  warunkach ambulatoryjnych, ale również w miejscu zmieszania lub pobytu, może się zdarzyć że jeden z dyżurujących lekarzy wykonuje wizytę domową.  Stad kolejki, na które narzekają pacjenci. 

    - Może zdarzyć się tak, że część lekarzy w danym miesiącu nie udziela świadczeń, co nie przeszkadza w ustaleniu harmonogramu pracy. Należy pamiętać również, że lekarze z którymi zawarto umowy udzielają świadczeń w innych podmiotach i nie zawsze deklarują możliwość pracy w naszej poradni w danym miesiącu. Rozliczenie za usługi następuje za faktyczna ilość "wypracowanych" godzin. Od początku funkcjonowania Poradni nie było sytuacji, aby dyżur pełnił jeden lekarz – tłumaczy  Barbara Turkiewicz, zastępca dyrektora ds. lecznictwa.

Pediatra pilnie poszukiwany!

   SPWZOZ w Stargardzie czyni starania w kierunku pozyskania pediatrów – poszukuje i prowadzi nabory lekarzy posiadających specjalizację w dziadzinie pediatrii.

   - Jednak ze względu na zbyt małą liczbę lekarzy posiadających tę specjalizację, stawiane wymagania płacowe oraz brak zainteresowania pracą w tej dziedzinie – SPWZOZ w Stargardzie obecnie nie zatrudnia specjalistów w tej dziedzinie – informuje Barbara Turkiewicz, zastępca dyrektora ds. lecznictwa.

   Od początku prowadzonej działalności w przedmiotowym zakresie do SPWZOZ w Stargardzie wpłynęły 3 skargi – wszystkie dotyczyły niewłaściwej komunikacji interpersonalnej pomiędzy lekarzem a pacjentem. 
 
MM - 05-06-2018


Reklama
1.
        Takie są skutki gdy dyrektorem szpitala zostaje osoba nie posiadająca żadnej wiedzy i doświadczenia w kierowaniu placówką służby zdrowia. O wyborze Kowalczyka na dyrektora decydowała tylko przynależność do Stargard XXI. Wszyscy pisali, że zostanie dyrektorem na długo przed przed ogłoszeniem wyników konkursu. Więc nie ma dziś w szpitalu pediatry, wszędzie prowizorka, a Zając z miejskiej kasy dopłaca 1,5 mln, żeby na chwilę reanimować powiatowy szpital. Te pieniądze starczą na bieżące łatanie dziur, ale nie uzdrowią funkcjonowania placówki, bo "zarządza" nim osoba bez żadnych kwalifikacji.
Freizeit (178.235.183...) 05-06-2018 10:27
2.
        Taaak, można przyjść i skorzystać z opieki zdrowotnej... jak mnie mój partner przywiózł, gdy miałam gorączkę, duszący kaszel i bóle w klatce piersiowej to mi kazali przeczytać oświadczenie, że mogę skorzystać w NAGŁYM wypadku i jak mam temperaturę 39, a przecież ich termometr pokazuje, że jestem zdrowa :) Kazali pić syropki na kaszel, a jak w końcu poszłam do rodzinnego to okazało się że miałam ostre zapalenie dróg oddechowych.... Fajna pomoc ;]
kijWamWoko (178.235.180...) 05-06-2018 11:59
3.
        na jesien sa wybory, trzeba wybrac nowych rzadzacych.
medyk (46.227.240...) 05-06-2018 13:25
4.
        na jesień są wybory i nic się nie zmieni
dach (83.11.227...) 06-06-2018 10:43
Dodanie opinii jest jednoznaczne z zatwierdzeniem regulaminu
Autor:
Dodanie wiadomości jest jednoznaczne z zatwierdzeniem regulaminu
Autor:
   Polecane przez INFO
baner_5_1570135131.jpgbaner_8_1658156824.jpgbaner_9_1570642654.jpgbaner_10_1570145489.jpgbaner_13_1587714979.jpgbaner_21_1672648553.jpgbaner_28_1677653215.jpgbaner_30_1680645093.jpgbaner_31_1695228839.pngbaner_32_1708625514.jpgbaner_33_1708625553.jpg
Copyright © Regionalny Informator Internetowy
info..pl M. Cywka
Robotnicza 9b
73-110 Stargard
tel. +48 609 804 424 / 91 578 42 10
e-mail: info.wiadomosci@gmail.com