Wernisaż odbył się 17. czerwca br. o 17:00 w Muzeum przy Rynku Staromiejskim 2 w Stargardzie.
Stała wystawa aptekarska w Stargardzie jest ewenementem na skalę krajową, gdyż na zachód od Bydgoszczy i Poznania nie było tego rodzaju kolekcji. Wśród cennych eksponatów zobaczymy średniowieczne szkło i ceramikę, meble ekspedycyjne z 1889 r., sprzęty do preparatyki galenowej, dokumenty etc. Całość będzie zgrabnie i nowocześnie oprawiona i zaprezentowana.
Stargard jako „klejnot Pomorza” , leżący na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego jest ze wszechmiar godny podziwiania jako piękny gród z wysokiej klasy obiektami. Wodna Brama Młyńska, kolegiata mariacka z kaplicą mariacką, ratusz z urodziwym szczytem, kamieniczki, krzyż pokutny, baszty i bramy lądowe oraz planty to tylko część atrakcji.
W naszym mieście działa (od 2002 r.) farmaceutyczna sekcja historyczna. o zasięgu wojewódzkim. Gromadzimy muzealia i archiwalia aptekarskie. Tu mają miejsce prezentacje historyczne – wytwarzanie teriaku i marcepanów. Tutaj przyjeżdżają poeci. Stad wyruszamy na wycieczki pomorzoznawcze . Właśnie tu odbyło się XV Sympozjum Historii Farmacji. Aptekarze uczestniczą w pracach Towarzystwa Przyjaciół Stargardu i zakładają lokalną organizację turystyczną.
Na konięc dwa ostrzeżenia: 1. Przyjeżdżając do Stargardu można się w nim zakochać…od pierwszego spojrzenia. 2. Każdy przybysz zostawia u nas kawałek … serca. Czego doświadczam od roku1980 i… wszystkim życzę. Amen.