W Książnicy Stargardzkiej pojawiła się kolejna niezwykle oryginalna forma plastyczna - ekslibris.
Ilość wyświetleń: 3299
Obok działającej od kwietnia br. w Książnicy Stargardzkiej Galerii Jednego Obrazu, pojawiła się w tej instytucji kolejna. Mieści się w pomieszczeniach Działu Pedagogicznego Książnicy i poświęcona jest niezwykle oryginalnej formie plastycznej jaką jest ekslibris.
”Exlibris”(z łac. „z księgozbioru”) jest znakiem graficznym w formie nalepki, wykonany w dowolnej technice graficznej z możliwością wielokrotnego powielania, może służyć jako mała forma graficzna. Obok napisu „Ex libris”, zawiera imię i nazwisko lub inicjały właściciela książki oraz motyw graficzny, zwykle stanowiący szczególne kompendium wiedzy o nim. Siła artystyczna ekslibrisu zawiera się w zarówno w wyrazie graficznym, jak i liternictwie. Im ciekawszy jest związek obrazu graficznego z tekstami zawartymi w grafice, tym wyższa jakość wypowiedzi. Stąd równowaga treści i formy, a właściwie harmonia pomiędzy nimi jest wyznacznikiem dążenia do doskonałości wyrazu graficznego. Istotne znaczenie ma tutaj technika zastosowana do wykonania ekslibrisu. Dawniej stosowano głównie miedzioryt, drzeworyt i linoryt. Obecnie obok wymienionych technik stosuje się akwafortę, akwatintę, mezzotintę, litografię i coraz częściej grafikę komputerową.
Pierwszy ekslibris znaleziony w Afryce ma ponad trzy tysiące lat. Pierwszy datowany polski ekslibris wykonany został w drzeworycie dla Macieja Drzewickiego w 1516 roku.
Obecnie ekslibris pełni wielorakie funkcje. Od silnie sprecyzowanej formuły księgoznaku przez grafikę artystyczną, pilnie poszukiwaną przez kolekcjonerów i galerie całego świata, po wizytówki, zakładki do książek, a nawet pamiątkowe gadżety. Jednakże jako księgoznak nie jest w pełni doceniany, a przecież daje możliwość graficznego opisania osobowości, zainteresowań, charakteru właściciela książki, nade wszystko jednak pozwala w sposób niebanalny podpisać książkę.
Galeria Exlibrisu – podobnie jak Galeria Jednego Obrazu mieszcząca się w Czytelni Głównej Książnicy – będzie miała charakter cykliczny. Jej kuratorem, mentorem i opiekunem artystycznym został Ryszard Baloń – uznany stargardzki artysta plastyk i pedagog. „Każda książka powinna mieć swój ekslibris – mówi Ryszard Baloń. Można wówczas powiedzieć, że książka ma duszę właściciela, a niekiedy kilku. Wprawdzie dowolny znak lub sygnatura postawiona w książce stanowią substytut ekslibrisu, to jednak starannie wykonany znak identyfikujący właściciela książki i wklejony w dobrym miejscu, dokładniej określa jej miejsce w przestrzeni czytelniczej”. Natomiast dyrektor Książnicy Stargardzkiej Krzysztof Kopacki dodaje: „Chcemy aby Galeria Exlibrisu, którą we wrześniu inauguruje wystawa ekslibrisów Andrzeja Kowalskiego, była miejscem prezentacji najwyższych osiągnięć w tej dziedzinie”.
Andrzej Kowalski, którego 50 ekslibrisów zainaugurowało nową Galerię jest członkiem Stargardzkiego Stowarzyszenia Miłośników Sztuk Plastycznych „Brama” oraz Stowarzyszenia Artystycznego Integracji Europejskiej (SAIE) w Szczecinie. W pracy twórczej zajmuje się malarstwem sztalugowym oraz grafiką warsztatową. Brał udział w wielu wystawach i konkursach małych form i ekslibrisów w kraju i zagranicą (Francja, Włochy, Hiszpania, Turcja, Niemcy).