www.wiadomosci.rii.pl
logofacebook.jpg
Witaj
3.235.75.196

Rozdęty OSiR

Rozdęte wydatki OSiR w Stargardzie.

1405773291.jpg
Ilość wyświetleń: 8791
   Zdaniem specjalisty racjonalny, roczny koszt utrzymania stargardzkiej pływalni nie powinien przekroczyć kwoty 1 000 000 zł. Wykup usług basenowych przez Gminę Miasto Stargard Szczeciński w roku 2013 opiewa na kwotę 1 400 000 zł. Gdzie zginęło 900 000 zł?
 
   W rozmowie z projektantem i realizatorem wielu inwestycji o charakterze pływalni miejskich dowiedziałem się, że całkowity roczny koszt utrzymania stargardzkiej pływalni w zależności od standardu powinien wynosić od 800 000 do 1 000 000 zł. Dla porównania kryta pływalnia w Proszówkach wygenerowała koszt roczny w 2013 r. w wysokości  około 1 500 000 zł. Kompleks dysponuje: basenem sportowym o wymiarach 25 m x 12,5 m, basenem rekreacyjnym o wymiarach 12 m x 6 m, jacuzzi z solanką jodowo-bromową, basenem z wodą solankową, sauną fińską i sauną infrared. Łączny koszt działalności pływalni w Skawinie w 2013 r. wynosił około 1 942 000 zł. W skład kompleksu wchodzi: basen sportowy o wymiarach 25 m x 12,5 m, basen rekreacyjny o wymiarach 13,5 m x 15,5 m, zjeżdżalnia o długości 32 m, dwa bicze oraz dwa gejzery wodne w basenie rekreacyjnym, sauna sucha, jakuzzi, kawiarnia i sklep. Patrząc na powyższe zestawienie realny roczny koszt utrzymania stargardzkiego kompleksu z jednym basenem o przybliżonych wymiarach do 25 m x 12,5 m bez sauny i solarium (poniżej omawiana kwota dofinansowania nie powinna obejmować tych kosztów) nie powinien przekroczyć kwoty 1 200 000 zł.
 
   Wykup usług przez Gminę Miasto Stargard Szczeciński tylko w zakresie basenu na realizację nauki pływania, realizację szkolenia sportowego oraz ulgi dla dzieci, emerytów i osób niepełnosprawnych w roku 2013 opiewa na kwotę 1 465 740,75 zł. Z informacji z działalności OSiR Stargard Spółka z o.o. za 2013 r. możemy wyliczyć, że koszt jednego uczestnika wykupionych zajęć wyniósł około 60 zł. Z opracowania firmy PPHiU „B i L” Leszek Kraszewski z dnia 7.05.2013 r. dotyczącego oceny rentowności pływalni wynika realny koszt biletu od 9,50 zł do 18,55 zł na osobę. W przypadku naszej pływalni uwzględniając założony wcześniej koszt oraz ilość osób korzystających (na podstawie ww opracowania) powinien wynieść około 10 zł.
 
   Próbując wyjaśnić opisany mechanizm dowiedziałem się od Prezes Ośrodka Sportu i Rekreacji Beaty Radziszewskiej, że stargardzka pływalnia jest wzorową pływalnią na tle podobnych ośrodków. Nie jest jednak w stanie odnieść się do wyliczeń finansowych ponieważ księgowa przebywa na urlopie. Wiceprezydent Rafał Zając stwierdził, że kwota wykupu usług była wnioskowana przez spółkę. W jego ocenie rachunek ekonomiczny nie jest najistotniejszy. Najważniejsze jest zapewnienie gotowości na realizację nawet zmiennego zapotrzebowania mieszkańców na usługi świadczone przez OSiR.
 


   Z powyższych zestawień można oszacować zysk z działalności pływalni w 2013 r. Powinien on wynieść ponad 900 000 zł. OSiR spółka z o.o. wykazała zysk z całej działalności na poziomie 1 517 zł. Pytanie gdzie są pieniądze niestety pozostaje bez odpowiedzi. Rozdęcie kosztów generowanych przez OSiR może świadczyć o wybitnej niekompetencji w zarządzaniu ośrodkiem. Gospodarność Prezydenta Stargardu Sławomira Pajora (będącego jednocześnie właścicielem OSiR) jest w opisanym przykładzie bardzo zastanawiająca. Bardzo możliwe, że wyjaśnienie opisanej sytuacji przez odpowiednie służby dałoby odpowiedź na pytanie co naprawdę dzieje się w naszym mieście. Największym jednak problemem jest funkcjonowanie Rady Miejskiej. To właśnie Radni Stargardu są zobowiązani do kontroli poczynań prezydenta.


Tomasz Cywka - 19-07-2014


grafika_zmienna/banery/baner_62_1573130948.jpg
1.
        Czyżby mr. Cywka szykował się do wyborów ? Ostatnio podobny "temat" ,,,
mr123 (188.165.23...) 19-07-2014 15:39
2.
        Bardzo dobrze ,że porusza Pan ten temat i to w rzeczowy sposób . Dosyć już opowieści o wspaniałym zarządzaniu przez prezesa i gospodarności prezydenta . Ten przykład pokazuje że jak przyjdzie do podania szczegółów to prezes jest bezradna .
tp (83.21.33...) 19-07-2014 16:27
3.
        Ja bym chciala wiedziec jakim sposobem ta pani znalazala sie w OSiR? Nie miala doswiadczenia, dorwala sie do wladzy i oczerniala poprzednie Zarzady ale takiej kasy jak teraz OSiR nigdy nie mial. Rozwalila wszystko czego sie dotknela. Fitnes lezy, a instruktorzy odeszli do konkurencji. Zlota zyla Hotel 104 na skraju bankructwa bez restauracji, pracownicy bez badan sanepidowskich rano szykuja sniadania. Inwestycja zapowiadana rozbudowy lezy i nie wiadomo na co czeka. Plaza nad Miedwiem zaniedbana i nawet nie sprzatany osrodek, gosci nie ma, nie ma zlotowek. Budowa jednej trybuny ciagnie sie juz rok i konca nie widac. czy ona potrafi co kolwiek? Szefuje jakiemus klubowi plywackiemu, teraz zostala Prezesem Spojni, ktora zapewne pociagnie na dno jak z OSiR. Nic nie robi jako radna sejmiku samorzadowego , a kase z diet bierze. Spiskuje z Ĺťyto, Ciachem i Sy. Kto ją wstawił jak konia trojanskiego? Moze uczyla sie od Radka Sikorskiego i dlatego jest taka niezastapiona? Panie Cywka. Jestem teraz za granica, sledze co sie w moim miescie dzieje, ale nie mam dostepu do wszystkich informacji. Prosze sprawdzic i podac jakie srodki z miasta dostawal OSiR w latach 2006 - 2013. Zobaczymy jak wyglada gospodarnosc, ktory zarzadzajacy co uczynil w jakim czasie oraz jakie srodki przeznaczono na inwestycje i remonty. Ile srodkow z OSiR idzie na delegacje Pani Prezes, bo slyszalam, ze czesto w interesach politycznych nie spolki OSiR lata samolotem ?!
wscibska (37.59.199...) 19-07-2014 18:44
4.
        Tylko coś co jest doświadczalnie sprawdzalne jest prawdziwe - to motto oświeceniowców. Brawo Panie Cywka. Podał Pan konkrety, niech księgowa wykaże się księgami gdzie i jak oraz na co poszło. Nie będzie to problemem, ponieważ jako Spółka Prawa Handlowego musi do lipca składać rok w rok sprawozdanie, które jest zatwierdzane przez KRS. Pewnie już mają gotowca, także tylko go przedstawić.
Sss (164.127.116...) 19-07-2014 19:09
5.
        Zapomnialam, za ignorancję zarobiła w 2013 roku 126 366, 27 PLN. To tylko zarobki w OSiR. Więcej mają Prezydenci i zarzady PEC oraz MPGK. Cała reszta w mieście jej nie dorasta do pięt. Ciekawe co na takie dysporoporcje powiedzą inni. Będą zachwyceni?
wscibska (37.59.199...) 19-07-2014 19:10
6.
        Wydaje mi sie ze sytuacja finansowa powinienien zainteresowac sie Panstwowa inspekcja pracy. Tam tez wiele ciekawego sie dzieje.
on (46.215.4...) 19-07-2014 19:32
7.
        "wścibska" ta pani była najlepsza z najlepszych innych równych lub lepszych od niej nie było. Widać w Stargardzie mają powodzenie byli TW i"kapusie" ,no ale PiS-siorki są z nimi w koalicji dla koryta i kasy. A tak na marginesie PIP nie interesuje sytuacja finansowa firmy tylko przestrzeganie prawa pracowniczego od sytuacji finansowej jest Rada Nadzorcza i Właściciel oni winni zareagować to jest ich obowiązek oni również ponoszą odpowiedzialność za działania finansowe na równi z Zarządem.
witek (81.190.36...) 19-07-2014 20:10
8.
        Od ponad dwóch lat nie byłem na basenie w Stargardzie. Woda jest tam obrzydliwa! Gluty, kłaki, smród. Oczywiście, można mówić, że to "wina" korzystających (i to prawda, rzadko która świnia bierze prysznic przed wejściem do basenu) ale ludzie w całym kraju są tacy sami a nigdzie z równym obrzydzeniem do wody nie wchodzę. Woda jest za ciepła, słabo oczyszczana. Coroczne ataki gronkowca nie dziwią. I wiecie co? Przecież to nic nowego! Od lat to samo. Nikt się tym nie interesuje. "Rachunek ekonomiczny nie jest najistotniejszy". Oczywiście! W końcu to nie ich pieniądze! To pieniądze społeczne, czyli niczyje!
E.T. (89.229.102...) 19-07-2014 23:58
9.
        Uprzejmie "donoszę",że tak jest niestety.Tej pani podziękujemy na jesień!
osirowiec (88.156.157...) 20-07-2014 00:17
10.
        Mamy wykaz kto i ile zarobił w zeszłym roku. Są wyraĹşnie preferowani ale są i tacy co śmieszne pieniądze za swoją pracę zarabiają. Wywołując ten temat wkładam kij w mrowisko. Dlaczego osoby ktĂłre nic nie robią , po prostu „leżą i śmierdzą” zarabiają krocie? Są tacy co nie złoĹźyli oświadczenia mimo , Ĺźe mieli obowiązek! Jadwiga Dąbrowska – 174 000,00; Jerzy Siodłak - 193 000,00; Sebastian Szwajlik – 213 900,00; Piotr Tomczak - 187 000,00; Lucyna Walawska - 174 000,00; Ryszard Wasiłek – 200 000,00; Tadeusz Franas – 230 000,00; Przemysław Łysoń 177 000,00; Paweł Ksiądz – 126 000,00; Krzysztof Furmańczyk – 90 000,00; Jarosław Hajduk – 104 000,00; Ireneusz Ziembicki – 97 000,00; Danuta Bojarska – 99 000,00; Wiesław Dubij – 81 000,00; Jan Gumuła – 127 000,00; Tadeusz Gutowski - 79 000,00; Krzysztof Kopacki – 83 000,00; ElĹźbieta Szumska – 100 000,00; Waldemar Kolasiński – 65 000,00; Arkadiusz Kocikowski – dyrektor i p.o. Prezesa SARL nie ma oświadczenia? Nie ma tutaj oświaty i osĂłb co pełniły funkcji przez część roku , a nie cały rok ( dwie osoby ).
wscibska (37.59.199...) 20-07-2014 19:30
11.
        brawo "wścibska " nieźle pojechałaś PO bandzie a na domiar tego aby było fajnie Zarządy mają waloryzowane płace do średniej krajowej i bez względu na wyniki firm otrzymują podwyżki co roku bo średnia krajowa nie leci w dół tylko zawsze w górę. Kiedyś o tym decydowała Rada Nadzorcza ile ,komu i za co. Zmienił to właściciel lub Walne Zgromadzenie i nie jest to fajne bo pracownicy zawsze muszą się kłócić z zarządami poprze Związki Zawodowe o jakieś niewielkie ochłapy które nie mogą być większe niż stopa inflacji a z reguły jest to poniżej. Z reguły jest to od 2 do 5% . Natomiast średnia krajowa w skali roku często jest dużo wyższa od stopy inflacji. Ci co maja dużo dostają jeszcze więcej natomiast ci co wypracowują dobre wyniki finansowe firmy dostają niewiele lub wcale a przecież nie są to firmy prywatne ?
witek (89.229.106...) 20-07-2014 20:42
12.
        brawo Tomek...
ja (89.204.137...) 21-07-2014 18:39
13.
        Żal , że taka niegospodarność w mieście .
edg (83.21.34...) 23-07-2014 09:29
14.
        Panie Tomku, gratuluję odwagi i dziękuję za rzetelność dziennikarską . Może wreszcie w tym mieście ktoś kto powinien zajmie się tymi pseudo fachowcami od sportu, zarządzania dla których liczy się tylko "kasa,kasa karzełku kasa".
ego (89.229.100...) 25-07-2014 06:25
15.
        Gratulacje ale dobrałbym się jeszcze do obowiązkĂłw podatkowych i kodeksu pracy. Radzę porozmawiać z byłymi pracownikami. Państwowa Inspekcja Pracy miałaby co tam robić, mandatĂłw byłoby na kilkanaście tysięcy. Dziwię sie , Ĺźe nikt z byłych pracownikĂłw nie wszczął postępowania w sądzie pracy oraz nie poprosił o wsparcie PIP? Ciekawe kiedy i kto spłaci zadłuĹźenie spółki OSiR oraz Klubu SpĂłjnia? Mam nadzieję, Ĺźe nie będzie powtĂłrki z przejmowaniem za długi jak było z halą sportową i stadionem Błękitnych? MoĹźe warto wrĂłcić, byli Prezesi tak Błękitnych jak i SpĂłjni otrzymali wyroki z Ustawy Karno Skarbowej, moĹźe naleĹźy się szczegółowo przyglądać obecnej Prezes , a wszcząć postępowanie co do poprzedniego Prezesa i Zarządu SpĂłjni.
fan SpĂłjni (188.132.242...) 25-07-2014 20:40
16.
        Brawo panie Cywka...mam nadzieję że nie popełni pan teraz samobójstwa ;) A tak na poważnie to chyb sobie tylko tu pogadamy i na tym się skończy. A może trzeba zgłosić wątpliwości finansowe do NIK ?
boy (88.156.146...) 26-07-2014 13:58
17.
        E.T. (89.229.102...)Jak możesz tak głupio pisać używając czasu teraźniejszego do sytuacji sprzed ponad dwóch lat? Te kłaki i gluty to pewnie miałeś we własnych gaciach, a podkreślam stanowczo, że nigdy nie widziałem, aby ktoś przed wejściem na pływalnię nie brał natrysku. Do sytuacji finansowej OSiR nie odnoszę się, bo temat jest raczej dla znawców, a nie dla laików. Natomiast co do higieny na basenie, to absolutnie nie wiele można zarzucić.
joTes (79.184.100...) 27-07-2014 15:28
18.
        Ale tą firmą też zarządza laik i to jest powodem tej złej sytuacji firmy . Czyli laik może zarządzać ? NIE POWINIEN !!! Całuski dla ceniących profesjonalizm .
sfsb (83.21.35...) 28-07-2014 11:36
19.
        jak ona ogarnia tyle etatow to zenada w tym kraju a mlodzi ambitni wyksztalceni ludzie bez pracy albo za granica.
yo (62.97.238...) 28-07-2014 12:06
20.
        Problem polega na tym , że nie ogarnia , bo to po prostu jest niemożliwe .
sfsb (83.21.35...) 28-07-2014 12:42
21.
        To kto ja faworyzuje w tym miescie bo jedni pisza pajor potem ze trzyma z tym *** sy jakis tam ze z ciachem itp ja mam wrazenie ze oni wszyscy sie znaja i trzymaja jednego koryta i jak bysmy nie glosowali to i tak beda wyniszczac te miasto.Na kogo zaglosowac w wyborach zeby sie cos wreszcie zmienilo?
yo (62.97.238...) 28-07-2014 14:12
22.
        dlaczego sa kropki napisalem z *** z afryki czy to klamstwo jakas ujma czy co ja jestem bialy z europy nie rozumiem dlaczego sa kropeczki?przeciez nie napisze afroamerykanin bo on jest z afryki co jest.
yo (62.97.238...) 28-07-2014 16:27
23.
        Stan całego ośrodka OSiR uwłacza godności jej użytkowników. Jest to zwyczajna bezczelność że w 21 wieku miejska pływalnia wygląda gorzej niż za komuny. Mam 34 lata tam uczyłam się pływać i z przykrością stwierdzam że absolutnie nic się na lepsze nie zmieniło. Na zachodzi bilet na pływalnię, nawet karnet kosztuje mniej (w uk płaciłam 25 funtów na miesiąc za cały pakiet ośrodka: pływalnia, siłownia, fitness, sauna sucha i mokra,) warunki super. a tutaj kiła i mogiła a ceny z księżyca.
DOm (94.229.215...) 29-07-2014 06:43
24.
        Tak jest w calym stargardzie miasto prawie nic nie zrobilo przez 15 lat tylko prywatne firmy i ludzie a co do cen to nie wspominaj w calej europie jest taniej za takie osrodki ktore sa o niebo lepsze ale jak widzimy jak znika 900tys tu i 800tys np spojnia to co sie dziwic wszystkich powinni pozamykac na 10lat do puchy i pozabierac majatki wtedy bedzie ok
yo (62.97.238...) 29-07-2014 08:08
25.
        Gdyby ludzie w polsce wymagali a nie mysleli kategoriami PRL ze biore co jest to by sie zmienilo jak by nikt nie chodzil to musieli by cos zmienic ja wole jechac do niemiec na baseny i do aquaparkow czysciej taniej i bezpiecznie polecam rowniez zoo a radziszewska powinna sie zamiataniem zajmowac a nie prezesowaniem.
yo (62.97.238...) 29-07-2014 10:23
26.
        Jednym słowem trzeba nowego rządu bo w tym układzie nic się nie zmieni na lepsze.
Piter (83.8.120...) 09-08-2014 09:05
Dodanie opinii jest jednoznaczne z zatwierdzeniem regulaminu
Autor:
Dodanie wiadomości jest jednoznaczne z zatwierdzeniem regulaminu
Autor:
   Polecane przez INFO
baner_5_1570135131.jpgbaner_6_1570135113.jpgbaner_7_1571160617.jpgbaner_8_1570137912.jpgbaner_9_1570642654.jpgbaner_10_1570145489.jpgbaner_11_1570261466.pngbaner_12_1570264808.pngbaner_13_1572958277.jpgbaner_14_1570275933.pngbaner_15_1570638480.jpgbaner_16_1570645259.jpg