www.wiadomosci.rii.pl
logofacebook.jpg
Witaj
3.227.252.191

Szczątki pod Pomnikiem?

Szczątki pod Pomnikiem? Kiedyś poznamy prawdę.

1481724055.jpg
Ilość wyświetleń: 6699
   To, że Pomnik Zwycięstwa zostanie przeniesiony z Placu Wolności na Cmentarz Wojenny nie ulega już wątpliwości.  Koszty związane z demontażem zwieńczenia kolumny wyniosły ok. 8000 zł. Koszty związane z demontażem całości, oszacowano na 60 000 – 100 000 zł – o ile pod Pomnikiem nie będzie ludzkich szczątków. Wówczas koszty wzrosną a czas znacząco się wydłuży. Pracownicy Muzeum są na stanowisku, że szczątków pod Pomnikiem  nie ma. Jednak mieszkaniec miasta pokazuje dokumenty, które wskazują na możliwość, że pod Pomnikiem znajduje się zbiorowa mogiła na 2000 osób. 
 
   Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej, radni podjęli uchwałę o przeniesieniu Kolumny Zwycięstwa z Placu Wolności na Cmentarz Wojenny przy ul. Reymonta. Wówczas głos zabrał mieszkaniec miasta Jarosław Tomczak, który próbował odwieść radnych od decyzji o przeniesieniu. Nie przyniosło to skutku, bowiem radni podjęli uchwałę.
 
   Jarosław Tomczak po sesji, przesłał do naszej redakcji dokumenty mogące świadczyć o tym, że pod Pomnikiem Zwycięstwa znajduje się zbiorowa mogiła na 2000 osób.  - W związku z tym, że osoby powiązane z UM Stargard twierdzą, że nie istnieją żadne dokumenty wskazujące na możliwość istnienia mogiły zbiorowej pod "Pomnikiem Zwycięstwa" przesyłam wam kopie Metryki Mogiły Zbiorowej oraz Kartę Miejsca Pamięci Narodowej.  Obydwa dokumenty pozyskałem z archiwów, jeden z KBP PCK Warszawa drugi WUOZ Szczecin – napisał Jarosław Tomczak.
 
 


fot.1, fot.2, fot. 3 - odpisy dokumentów ze zbiorów Jarosława Tomczaka
 
 
   Zastępca dyrektora ds. naukowych Muzeum w Stargardzie Jolanta Aniszewska informuje, że odpisy dokumentów, którymi  dysponuje Jarosław Tomczak są jej znane.   - Te dwa dokumenty, to są  karty obiektów. My ich w zbiorach nie posiadamy, ponieważ są wytworzone przez inne instytucje. Jednak oba dokumenty są generalnie znanymi dokumentami. W tym nowszym, o którym zresztą mówiłam na sesji Rady Miejskiej, jest wskazana autorka karty. Trzeba byłoby jej zadać pytanie, skąd miała takie informacje, bo ona nie wskazuje informacji źródłowych, a jedynie powołuje się na literaturę.
 
   Ponadto Jolanta Aniszewska twierdzi,  że nie ma dokumentów, które wskazywałyby że pod Pomnikiem są szczątki ludzkie.   - Ja nie widziałam żadnego dokumentu, który mówiłby o pochówkach pod Pomnikiem Zwycięstwa. Te dwie karty mają charakter opracowania, a nie dokumentu źródłowego.
 
fot. 4: Centrum Stargardu zanim został wybudowany Pomnik Zwycięstwa, źródło: MAH w Stargardzie
 
   Zapytaliśmy Jolantę Aniszewską, na podstawie którego dokumentu stwierdziła, że pod Pomnikiem Zwycięstwa nie ma  szczątków? - Mamy dokumentację z listopada 1945 roku sporządzoną przez przedstawicieli Wojennej Rady 61. Armii Wojsk Radzieckich, którzy byli tutaj w Stargardzie i byli odpowiedzialni za budowanie pomnika. Jest to dokumentacja związana z przekazywaniem kompleksu Mauzoleum, czyli całości władzom polskim. Jest akt przekazania, sporządzony w dwóch językach – polskim i rosyjskim. Z tego aktu wynika, że cmentarz był ulokowany między ulicami Czarnieckiego i Świętego Jana Chrzciciela, obok był pomnik poświęcony tym co polegli a dopiero dalej jest Pomnik Zwycięstwa. W trakcie prac prowadzonych w 1996 roku, polegających na przeniesieniu płyt ze stanowiącego cześć mauzoleum cmentarza oficerskiego, odkryto że pod nimi nie ma szczątków ludzkich, poza jednym grobem z lat późniejszych. W miejscu oznaczonym jako cmentarz pochówków więc nie było. Wobec tych głosów, które sugerowały, że tam są szczątki, zostały zlecone badania - informuje Jolanta Aniszewska.
 
 
fot. 5: Dokument z przekazania kompleksu Mauzoleum władzom polskim,
źródło: MAH Stargard
 
   W październiku 2006 roku Muzeum otrzymało zlecenie od Miasta Stargardu, na przeprowadzenie nadzoru archeologicznego nad 47 odwiertami sondażowymi o głębokości 2 metrów.  Odwierty wykonał geolog, w celu zlokalizowania szczątków żołnierzy sowieckich, poległych podczas II wojny światowej. Teren badania objął wyspę  ronda Placu Wolności oraz dwie wysepki: rozdzielającą ulice Piłsudskiego do pętli autobusowej  oraz rozdzielającą ulice Struga i Wojska Polskiego. 
 

fot. 6: Badania sondażowe na Placu Wolności,
źródło: ze zbioru Jarosława Tomczaka
 
 
   Prace finansowała Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie, która również wskazała lokalizację odwiertów. W trakcie prac, niektóre punkty zostały nieznacząco przesunięte, ze względu na utrudnienia – instalacje, beton, nasadzenia. 
 


fot. 7, fot. 8: Prace przy odwiertach w 2006 roku,
źródło : MAH w Stargardzie
 
 
    - Wewnątrz pomnika nie zostały wykonane odwierty, nie było takiej możliwości. Tam wszędzie są żelbetowe elementy i płyty chodnikowe – mówi Marcin Majewski, dyrektor Muzeum w Stargardzie. - Nie natrafiano na żadne pozostałości szczątków ludzkich – czytamy w sprawozdaniu z wykonania prac Marcina Majewskiego. 
 
   Na pytanie czy dyrektor jest pewny, że nie ma tam żadnych szczątków, odpowiedział: - Nie powiedziałem, że żadnych – tych dwóch tysięcy. Myślę, że nikt by na tych szczątkach pomnika nie stawiał. Na pewno nie dwa tysiące, nawet z Marcinem Burdziejem liczyliśmy jak duża jest powierzchnia takiej mogiły, ile potrzeba metrów kwadratowych aby pochować tylu ludzi w mogile zbiorowej. Robiliśmy badania na ul. Gdańskiej, na wysepce drogowej parę lat temu i tam był cmentarz. (..) Było kilka poziomów pochówków, to z tamtego obszaru mieliśmy 500 pochowanych osób, licząc choćby na podstawie samych kości udowych. Tylko na tym kawałku, na tym kwadracie o wielkości 10x10 m. To teraz proszę wyobrazić sobie jeszcze półtorej tysiąca. Na każdego pochowanego potrzeba ok. pół metra żeby go położyć, a teraz – co się dzieje z tą biomasą która się rozkłada. 2000 ludzi? Nie ma szans.
 
   Jednak Jarosław Tomczak zauważa, że kiedyś budowano w innych realiach. - Należy przy tym pamiętać o podstawowym aspekcie tej sprawy który może uprawdopodobnić istnienie takiej mogiły jakim jest fakt iż w 1945r nie obowiązywało "Prawo Budowlane" a Rozkaz. Gdyby zaistniała taka potrzeba to posadowiono by ten pomnik nawet na bagnach – twierdzi stargardzianin. 
 
   Dowodem na to, że mogło na terenie Placu Wolności dojść do pochówku, jest zdjęcie z marca 1945 roku (Pomnika Zwycięstwa jeszcze nie było). Fotografia przedstawia pogrzeb podpułkownika Iwana Gacuka.
 
   - Mamy zdjęcie gdzie stoją żołnierze Armii Czerwonej, gdzie jest trumna, ekspozycja zwłok  podpułkownika Gacuka. Nie ulega wątpliwości, że jest to Plac Wolności. Jego nazwisko było wyryte na tablicy na terenie Mauzoleum, ale ciała nie było – opowiada Jolana Aniszewska. 
 
   - Kiedy tego Gacuka chowano, to myślę, że później go ekshumowano. Nie ma żadnej tablicy informacyjnej, nawet Rosjanie by na to nie pozwolili - powiedział Marcin Majewski, dyrektor Muzeum w Stargardzie.

   Gdzie, w takim razie jest ciało Gacuka, gdzie pochowani są żołnierze Armii Czerwonej?   - Na nie, nikt z Nas dzisiaj nie zna odpowiedzi. Ale zapewne kiedyś poznamy prawdę – odpowiada Jolanta Aniszewska. 
 
fot. Pogrzeb Gacuka, marzec 1945r. źródło: zbiory MAH w Stargardzie
MM - 14-12-2016


grafika_zmienna/banery/baner_61_1573130893.jpg
1.
        wyszło szydło z worka
mieszkaniec (79.186.114...) 14-12-2016 16:42
2.
        Czy to oznacza, że na podstawie opinii jednej osoby z muzeum, są podejmowane przez radnych tak istotne dla miasta decyzje?
mieszkający obok (89.229.97...) 14-12-2016 17:35
3.
        A co bedzie jak sie okaże że byli pochowani?, kto zapłaci oszkodowanie?
hehe (95.160.152...) 14-12-2016 19:18
4.
        jakie kur@@a odszkodowanie???
! (89.228.246...) 14-12-2016 20:28
5.
        międzynarodowe:)
prawo (95.160.152...) 14-12-2016 20:33
6.
        http://www.heimatkreis-stargard.de a konkretnie tu http://www.heimatkreis-stargard.de/Stargard%201945/Kriegsende%20Oskar%20Mielke.htm [...]Als wir über den Adolf Hitler Platz kamen, waren Russen dabei, ihre toten Kameraden dort zu begraben.[...] W wolnym tłumaczeniu, naoczny świadek pisze/wspomina, że na obecnym Placu Wolności Rosjanie w 1945 chowali swoich.
Wojtek (77.253.137...) 14-12-2016 20:50
7.
        Przedstawiciel magistratu podpisem zapewnił opiekę nad pomnikiem,kto zwolnił magistrat z tego obowiązku.
Józef (89.229.98...) 14-12-2016 21:55
8.
        Ci ważniacy od zabytków kiedyś się starali coś odkryć ,dzisiaj patrzą by coś zniszczyć ,czy to są historycy czy HISTERYCY
Józef (89.229.98...) 14-12-2016 22:14
9.
        Mam prośbę do włodarzy tego pięknego miasta żeby zrobili w końcu porządek z przejściami dla pieszych na Wyszyńskiego tunel albo kładka bo to 21 wiek carwa przejechać nie można a ciągle z wielkim zacietrzewieniem zajmujecie się PIERDOŁAMI.
obiektywny (89.228.247...) 14-12-2016 23:48
10.
        żadnych tam nie ma szczątków , brawo UM za konkretne działania, WON z sowietami
cesaz (79.186.211...) 15-12-2016 09:28
11.
        żadnych tam nie ma szczątków , brawo UM za konkretne działania, WON z sowietami
cesaz (79.186.211...) 15-12-2016 09:28
12.
        wszyscy "cesarze" to pir.....ęci ludzie!
the yung (188.146.161...) 15-12-2016 10:16
13.
        Szanowni Państwo Pan Tomczyk ma rację i sto % prawdy, przypomnę, że pod Pomnikiem była centrala tef. na cała Polskę i do rosji itp, pragnę przypomnąć, ,ze w tej centrali telefonicznej pełniły dyżury pracownicy m. in Sp Pan Traczyk, mieli tam system zmiany dyżurów. Tego człowieka znałem osobiści, który był zaprzysiężony o tajemnicy, ale jako kolega kiedyś mi wyjawił, że wielkorotnie podsłuchiwał nie które rozmow z Władzamy Polski i Rosji, również oznajmił mi, że podpomnikiem są mogiły Sp Zołnierzy Ruskich, mówił, że jest ich bardzo dużo i są zabetonowani itd. A co do grobów byłych, a obecnie Pomnik Jana Pawła drugiego, przypomnę, że był taki czas, że rodziny Rzołnieży Radzieckich zabierały swoje szczętki z grobów w nocy do Rosji, dlatego została tylko jedna mogiła ze szczątkami, a jeżeli co do Pana Majewskiego ten Pan jest za młody aby cokolwiek się wypowiadał, jego wypowiedzi są nie własciwe i nie wiarogodne. Pan Tomczyk opiera się faktami które są prawdziwe. W Stargardzie i Polsce są ludzie ktore jeszcze żyją i pamiętają jak był budowanu ten Pomnik i wiele Pomników które były stawiane w Stargardzie, m. in również był taki Pomnik na ul Moniuszki a Szczecińskiej, gdzie jest obecnie kawiarnia Złoty Smok. Stał tam Pomnik, oraz Stał czołg i były mogiły,a dowódcą czołgu był Polak Sp. Sułek, był również pochowany inny Polak w stopniu Kap, oni zgineły w czasie wybuchu i czoł się spalił, a tylko Sp. Sułek się uratował, będąc bardzo ciężko ranny, rownież go znałem bo mieszkał w mojej dzielnicy, również ten Czołg został pocięty na żeletki na złom, a groby zostały przeniesione gdzie indziej, jak był cięty czoł to śmierdziało chyba przez m-c, a mieszkam w tej dzielnicy od 48r i wiele pamiętam. Więc aby stwierdzić czy tam pod Pomnikiem są szczątki ciał trzeba kopać na głębokość conajmiej od 5 - 10 m inaczej się nie udowodn. Uważam że to komuś bardzo zależy aby usunąć ten Pomnik, jest to sprawa Polityczna, a nie polegająca na prawdzie. Prawdopodobnie takich różnych dokumentów o tym Pomniku jest wiele tylko trzeba w tej sprawie kopienczyć, ja równiez kiedyś miałem podobne takie dokumenty od Sp, Traczyka, ale zbiegiem lat je zniszczyłem i nic nie posiadam, bo stwierdziłem po co mam ich miec, uważałem że Archiwum powinne posiadać takie dokumenty, a ponieważ w Archiwum jest bałagan to takich dokumentów nie mają. Apeluje do Stargardzkich Władz, aby zwróciły się w tej sprawie do Ambasadora Polski i Rosji, aby takie dokumenty odzyskać z Rosji. Zgodnie Ustawą Międzynarodową nie wolno tego Pomnika ruszać, jedynie za zezwoleniem Rosji, bo Rosja również może likwidować Polskie Pomniki na ich terytorium, więc warto się zastanowić. Ponadto proponuję, aby w miejsce tego Pomnika powstawić mini Pomnik i z pamięcią Żołnierzy, lub pPolskiego Orła pistowskiego i zmienic nazwę nie Pl. Wplności a Plac żołnieża, a jak wiadomo Władze Stargardu chcą zrobić skrzyżowanie z rodem które będzą do niczego, bo komuś zależy na kasie, a projektantem ma być ten sam co porobił ronda w Stargardzie które nie spełniają zdolności ruchu. Pani Radna która tak się upiera to nie ma zielonego pojęcia o wojnie i ludzkiego starego życi, obecni Radni są tylko maszynką do głosowania i nic nie maja własnego zdania, Panstwo Radni opamiętajcie sie wy nie jesteści wieczni, a ludzie wam tego nie wybaczą, darmo tylko bierzecie kasę.
Wspomnienia prawdy (164.126.234...) 15-12-2016 13:55
14.
        Szczatki są tylko pod jezdnia wokół pomnika
świadek (95.160.152...) 16-12-2016 10:58
15.
        Leżą pod płytami betonowymi tam gdzie był zlokalizowany postój TAXI. Dzisiaj sobie ładnym chodnikiem. Idziemy teraz po tych płytach między pętlą autobusową, a Pl. Wolności chodnik łączący W. Polskiego i Piłsudskiego! p.s. Nawet zdjęcie zamieszczone ukazuje miejsce ( jak jest prawdziwe ), tylko po co Kacapy w samym centrum miast urządzali cmentarz?
wiem (193.106.154...) 16-12-2016 11:02
16.
        15 dokładnie, a chowali, bo była wojna-nie było czasu na cmentarz i zalatwianie spraw w Zusie itd:)
świadek (95.160.152...) 16-12-2016 11:09
17.
        tam nie ma żadnych trupów!
zaraky (83.11.240...) 16-12-2016 12:01
18.
        Bardzo dawno temu spotkałem człowieka, który opowiadał, że pod płytami zlikwidowanego cmentarza nie ma już ciał, ale pod betonowymi płytami po przeciwnej stronie placu, tam gdzie był postój taksówek, są pochowani Rosjanie.
v.klomp (82.160.175...) 16-12-2016 15:37
19.
        Jeśli okaże się, że jednak są tam ciała - Pani Aniszewska powinna za wszystko beknąć całym swoim majątkiem. Pomysł z likwidacją Kolumny uważam za szatański. Czemu i komu miało to służyć? Stał pomnik kilkadziesiąt lat i stać powinien. Na pewno nie poprawi to i tak już trudnych relacji z Rosją. Tak naprawdę to dzięki ofiarności żołnierzy radzieckich skończyła się wojna i zakłamywanie historii tego nie zmieni. To był ich pomnik i należał się jak psu micha.
on81 (81.219.207...) 16-12-2016 21:21
20.
        Z kim powinien trzymać Polak?Z Niemcem który nas zaatakował,wybił,wykorzystał,okradł czy Rosjanami którzy nas wyzwolili ale uwstecznili?Nie ma złotego środka i Polacy też kryształowi nie są ale kto zapoczątkował tą całą aferę podać nazwiska o "barankach radnych nie pisać bo oni podnoszą rączki nawet nie słuchając o czym mowa.Mamy tyle ważnych rzeczy do zrobienia w tym mieście jak np.nie ustane łatanie dziur na niektórych ulicach,oświetlenie co świeci ale dla komarów,o przejściach nie wspominając,zaraz będą miliony następne tracić na park&ride gdzie w szczecinie okazało się to nie wypałem i jeśli logicznie myśląc to w tym mieście załatwia się tylko prywatne sprawy(układy i łapówki)albo te gdzie można ugryźć kaskę i tyle w temacie.Mam koleżankę nauczycielkę i mówi ,że większość młodzieży w szkołach nie ma zielonego pojęcia o tej kolumnie nawet nie wiedzą co to Stalin,czerwona gwiazda itp.ich po prostu to nie obchodzi.Panie Pajor jedz Pan burzyć mury do Pyrzyc.
gierek (46.76.189...) 17-12-2016 10:00
21.
        Psychoza u sympatyków KOD: Ustawa ma zakazać organizacji dwóch różnych zgromadzeń w tym samym miejscu i czasie, a oni, że to koniec demokracji (sic!) Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o zgromadzeniach nie będzie możliwe zorganizowanie dwóch różnych demonstracji w tym samym miejscu (szczególnie w odległości mniejszej niż 100 m.) i czasie. Wszystko po to, aby np. narodowcom nikt nie przeszkadzał w organizowaniu Marszu Niepodległości, a lewakom - Manify itp. Tymczasem sympatycy KOD wpadli w psychozę. Stwierdzili, że wspomniana nowelizacja to koniec możliwości organizowania legalnych demonstracji (!). A więc do dzieła debile demonstrować POd POmnikiem za braci czerwonoarmiejców co spalili doszczętnie Stargard bo tak sobie ubzdurali nie w wyniku działań wojennych tylko dla komunistycznej propagandy !!!!
dipsy (81.190.37...) 17-12-2016 16:05
22.
        Pani Aniszewska powinna sie popytać starszych ludzi to by wiedziała, a nie opierać się na odwiertach nie w tym miejscu:) Ktoś beknie:)
hehe (95.160.152...) 17-12-2016 17:42
23.
        Jolanta Aniszewska "zastępca Dyrektora ds. Naukowych" a czy ta Pani ma jakiś tytuł naukowy?a swoją drogą w muzeum 16 pracowników na stronie internetowej w praktyce pewnie więcej ale jaja a gadali na PRL ,że wymuszone stanowiska doprowadziły kraj do plajty a teraz to samo albo gorzej.Nie wspominając ,że to placówka publiczna i dlaczego mają prywatne miejsca parkingowe znak postawiony nie zgodnie z ustawą i prawem administracyjnym jak zresztą w wielu wielu miejscach.Ile kosztuje utrzymanie takich placówek i kadry?jak biblioteka wielkie pokoje trzeba ogrzać itp.a w środku kilka osób bo korzystających na palcach można policzyć(nie zapisanych) to samo muzeum.Sitwa rośnie w siłę, aż strach się bać jak Pajor spadnie ze stołka i cała ta klika się rozpadnie wtedy będą marsze i strajki:)normalnie Animal Planet.
kubik (95.41.66...) 18-12-2016 10:44
24.
        Książnica+Muzeum+OSIR+MDK+SCK = ?, hehe
zysk czy strata? (95.160.152...) 18-12-2016 13:23
25.
        szczątki są tam gdzie był kiedyś postój taksówek - starsi mieszkańcy wiedzą gdzie - położone były duże płyty kamienne - teraz tam jest trawnik i chodnik
amen (95.160.154...) 18-12-2016 14:13
26.
        do skretyniałych czytelników artykułu - szczątki tzn. noga, ręka, różne kawałki - czyli osoby nierozpoznane bardzo rozczłonkowane - szczątki niemców z tego miasta - czy już zrozumieliście czy może narysować - w sumie nie dziwi mnie fakt że w Polsce jest tak jak jest za dużo prawdziwych obateli
wpisdu (95.160.154...) 18-12-2016 14:22
27.
        Panowie Rajcy miasta Stargardu z kim konsultowaliście okaleczenie i póżniejszą likwidację kolumny; z kilkoma oszołomami którzy nie mają pojęcia o powojennej historii Stargardu nie kochający swego miasta. panowie rajcy-dlaczego tak panicznie baliście się i nadal boicie aby zrobić w tej sprawie REFERENDUM, bo wiecie że mieszkańcy naszego miasta nigdy by się nie zgodzili na taki niegodziwyi ohydny czyn .
Józef (89.229.102...) 18-12-2016 14:26
28.
        Ręce opadają jak czytam te wypociny,co jeden to mądrzejszy a prawda jest taka że historii nie zmienisz.Widać że w narodzie drzemie powiedzenie min.MON."raz sierpem raz młotem".
trol (89.229.97...) 18-12-2016 14:54
29.
        pomników się nie burzy, tak robią głupcy z kompleksami
tomek (78.11.122...) 19-12-2016 11:26
30.
        w sondzie na tym forum wiekszosć głosujących jest za zdemontowaniem kolumny, tyle w temacie, więc Panowie Rajcy dobrze zrobili decydując o rozbiórce, zgodnie z wolą większości
ascuzio (83.20.71...) 20-12-2016 08:08
31.
        A w innej sadzie, na innej stronie, większość jest za pozostawieniem więc Panowie Rajcy źle zrobili decydując o rozbiórce, zgodnie z wolą większości:)Ty 30 ascuzio urodziłeś/aś się z wadą czy ją nabyłeś?
antybezmózg (77.113.47...) 20-12-2016 16:42
32.
        podaj link na stronę
Robert (83.20.83...) 21-12-2016 08:35
33.
        Na tym forum 20 osób na 32 jest za pozostawieniem kolumny ascuzio policz dobrze i nie fantazjuj
Józef (81.190.33...) 21-12-2016 23:01
34.
        67% mieszkańców nie chce tego badziewia na Placu Wolności, dobrze się stało że upiłowali gwiazdę i zdemontują to coś,AMEN, obrońców starego systemu jeszcze trochę zostało co widać w telewizji, ale już tego nie zatrzymacie !! I bardzo dobrze, możecie sobie pisać co chcecie buahahahahahahahah
Lejbo Hirsz (79.186.67...) 22-12-2016 08:37
35.
        Tylko barbarzyńcy niszczą pomniki historii. Najpierw komuniści zniszczyli niemiecki cmentarz, teraz kolejni debile niszczą sowiecki pomnik. Ogałacają miasto, które ruscy zdobyli (także częściowo zniszczyli - to prawda) kosztem wielu poległych. Chcemy być koniecznie podobni do nich? W ten sposób chcemy zatrzeć ślady historii i losów miasta? Przed kim? Czy tak trudno dotrzeć do źródeł historycznych o pochówku żołnierzy sowieckich? Wydaje się pieniądze na bzdurne wykopaliska przy Szewskiej, gdzie rozbabrano i zostawiono wykop ciągle zalewany przez wodę. Jakież tam wielkie odkrycia są oczekiwane? Stare latryny miejskie? Chcemy udowodnić polskie ślady, czy współczesną głupotę?
Historyk (89.229.102...) 04-02-2017 22:00
Dodanie opinii jest jednoznaczne z zatwierdzeniem regulaminu
Autor:
Dodanie wiadomości jest jednoznaczne z zatwierdzeniem regulaminu
Autor:
   Polecane przez INFO
baner_5_1570135131.jpgbaner_6_1570135113.jpgbaner_7_1571160617.jpgbaner_8_1570137912.jpgbaner_9_1570642654.jpgbaner_10_1570145489.jpgbaner_11_1570261466.pngbaner_12_1570264808.pngbaner_13_1572958277.jpgbaner_14_1570275933.pngbaner_15_1570638480.jpgbaner_16_1570645259.jpg
Copyright © Regionalny Informator Internetowy
info..pl M. Cywka
Robotnicza 9b
73-110 Stargard
tel. +48 91 578 42 10
e-mail: info.wiadomosci@gmail.com