www.wiadomosci.rii.pl
logofacebook.jpg
Witaj
3.226.243.226

Znane i nieznane historie

Podsumowanie dwunastej edycji Powiatowego Konkursu na Komiks.

1551341136.jpg
Ilość wyświetleń: 557
   27 lutego 2019 r. w Galerii Sztuki im. Jerzego Wąsiewicza w Starostwie Powiatowym w Stargardzie odbył się wernisaż wystawy pokonkursowej i podsumowanie dwunastej edycji Powiatowego Konkursu na komiks pt. „Znane i nieznane historie, legendy miasta Stargard i powiatu stargardzkiego”.

   W uroczystości uczestniczyli: zaproszeni goście, nauczyciele, członkowie jury, uczniowie - uczestnicy konkursu, rodzice oraz stargardzkie media. Organizatorami konkursu był PODN w Stargardzie i Książnica Stargardzka. Honorowy patronat nad konkursem objął Starosta Stargardzki Iwona Wiśniewska. W konkursie wzięło udział 72 uczestników indywidualnych ze szkół miasta i powiatu stargardzkiego.

   Głównym założeniem dwunastej edycji konkursu było stworzenie komiksu pt. „Znane 
i nieznane historie, legendy miasta Stargard i powiatu stargardzkiego” . Podczas oceny prac konkursowych jurorzy kierowali się oceną oryginalności pomysłu i wkładu pracy oraz dyscypliną wymagań komiksowych w ich tworzeniu. Oceniając oryginalność komiksów, brali pod uwagę: scenariusz, rysunki, kompozycję kadrów i całej planszy oraz liternictwo. Istotnym warunkiem dopuszczenia pracy do konkursu była poprawność językowa tekstów zastosowanych w komiksie.

   Tegoroczny poziom nadesłanych prac okazał się wysoki. Młodzi twórcy, pod 
uważnym kierunkiem swoich opiekunów, zastosowali różne techniki plastyczne, od czystego w formie rysunku do rozbudowanej formy malarskiej. Wykazali się zarówno bogatą wyobraźnią, jak i trafnym doborem środków wyrazu plastycznego. Istotne znaczenie w tworzeniu komiksów miały warsztaty pt. „Którędy do legendy?”, które przeprowadzili: Jolanta Aniszewska, historyk Muzeum Archeologiczno – Historycznego w Stargardzie i Sławomir Nowicki, nauczyciel plastyki i historii. Tego rodzaju warsztaty, prowadzone systematycznie od wielu lat, pozwoliły zbudować, istotną dla rozwoju myśli komiksowej, bazę wizualizacyjną. Młodzież sprawnie operuje językiem literackim, ale też dobrze dobiera odpowiednie środki wyrazu plastycznego do stawianych zadań i późniejszych zamierzeń. Stosowane w tej edycji techniki i środki plastyczne w pełni odpowiadają wymogom postawionego zadania. A zadanie było stosunkowo trudne. Tu należą się słowa uznania dla nauczycieli, którzy, podchodząc poważnie do zagadnienia, zadbali o wnikliwe wskazówki merytoryczne oraz dopilnowali rzetelnej realizacji tematu. Tak więc na tej wystawie znajdziemy interesujący materiał zawierający legendarną genezą powstania niektórych nazw miejscowości powiatu stargardzkiego.

   Najwięcej prac wpłynęło ze szkół podstawowych. 
Po wnikliwej ocenie nadesłanych komiksów Jury postanowiło przyznać w kategorii: SZKÓŁ PODSTAWOWYCH (IV – VIII) nagrody dla: Matyldy Futkowskiej ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Stargardzie za komiks „Legendy Stargardu „Baszta Białogłówka”, Dominika Kowalczyka ze Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Stargardzie za komiks „Budowano raz dwie wieże”, Julietty Owczarek ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Stargardzie za komiks „Legenda o Baszcie Białogłówce”, Hanny Kuwik ze Szkoły Podstawowej w Kobylance za komiks „Zatopione miasto, czyli o tym czego nie widać, a co można usłyszeć …”. Wyróżnienia dla Zofii Kacpury ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Stargardzie za komiks „Baszta Białogłówka”, Aleksandry Nyszczuk ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Stargardzie za komiks „Historia Gawlikowego Bluszczu”, Kornelii Chmieleckiej ze Szkoły Podstawowej w Marianowie za komiks „Sydonia von Bork. Czarowna historia miłości i zdrady”, Mai Dawidowicz z Zespołu Szkół w Ińsku za komiks „Legenda o wielkim raku z jeziora Ińsko”, Damiana Huka z Zespołu Szkół w Ińsku za komiks „Legenda o wielkim raku w jeziorze Ińsko”. W KATEGORII SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH (III klasa gimnazjum oraz szkoły średnie) nagrody nie przyznano.  Wyróżnienia dla Magdaleny Szczerbic ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Stargardzie (kl.III Gimnazjum) za komiks „Baszta Białogłówka”, Sary Mówińskiej ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Stargardzie (kl.III Gimnazjum) za komiks „Baszta Morze Czerwone: Żurawie Pióro”, Stanisława Rzeszuta ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Stargardzie (kl.III Gimnazjum) za komiks „Baszta Białogłówka”, Mai Bonisławskiej ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Stargardzie (kl.III Gimnazjum) za komiks „Gołębie świętego Jana”, Marceliny Gębickiej ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Stargardzie (kl.III Gimnazjum) za komiks „Tajemnica Bramy Młyńskiej”, Julii Kaszy ze Szkoły Podstawowej w Marianowie (kl.III Gimnazjum) za komiks „Maszkara z Kluczewa”.

   Dyplomy, nagrody, podziękowania uczestnikom konkursu i nauczycielom wręczyli: 
Starosta Stargardzki Iwona Wiśniewska, dyrektor PODN w Stargardzie Jadwiga Roszak i Dyrektor Książnicy Stargardzkiej Krzysztof Kopacki. Nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe, PODN, Książnicę Stargardzką oraz Niepubliczny Ośrodek Zdrowia w Kobylance otrzymali wszyscy uczestnicy konkursu. W organizacji wystawy pokonkursowej i podsumowania konkursu pomagali uczniowie z Zespołu Szkół nr 1 w Stargardzie. Podsumowanie konkursu było okazją do wymiany wiedzy literackiej i doświadczeń plastycznych między uczniami i nauczycielami z różnych szkół.
inf. pras. - 28-02-2019


Reklama
Dodanie opinii jest jednoznaczne z zatwierdzeniem regulaminu
Autor:
Dodanie wiadomości jest jednoznaczne z zatwierdzeniem regulaminu
Autor:
   Polecane przez INFO
baner_5_1570135131.jpgbaner_6_1570135113.jpgbaner_7_1571160617.jpgbaner_8_1570137912.jpgbaner_9_1570642654.jpgbaner_10_1570145489.jpgbaner_11_1570261466.pngbaner_12_1570264808.pngbaner_13_1572958277.jpgbaner_14_1570275933.pngbaner_15_1570638480.jpgbaner_16_1570645259.jpg
Copyright © Regionalny Informator Internetowy
info..pl M. Cywka
Robotnicza 9b
73-110 Stargard
tel. +48 91 578 42 10
e-mail: info.wiadomosci@gmail.com