W wyniku przeprowadzonej akcji w Gimnazjum nr 3 zostało napisanych 367 listów.
Ilość wyświetleń: 2838
Maraton Pisania Listów to akcja prowadzona przez Amnesty International - międzynarodową organizację pozarządową - polegająca na pisaniu w wyznaczonym terminie listów solidarności i poparcia dla osób lub grup osób, w stosunku do których prawa człowieka nie są przestrzegane. Listy mogą mieć również formę protestu i sprzeciwu wobec bezprawnych działań rządów państw godzących w istotę praw człowieka.
Maraton Pisania Listów zawsze odbywa się około 10 grudnia, kiedy obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. 10 grudnia jest datą symboliczną ponieważ 10 grudnia 1948 Zgromadzenie Ogólne ONZ uchwaliło Powszechną Deklarację Praw Człowieka.
Tegoroczna edycja maratonu miała miejsce w dniach 4-13 grudnia i wzięła w niej udział również społeczność Gimnazjum nr 3. Inicjatorem tego przedsięwzięcia w na szkole był Samorząd Uczniowski wraz z opiekunkami – p. Małgorzatą Dębińską, p. Barbarą Gryciuk i p. Justyną Sidzińską – Łazik. Maraton poprzedzony został akcją informacyjną na temat istoty praw człowieka, działalności Amnesty International oraz celów i efektywności tego przedsięwzięcia - przeprowadzoną przez uczennice tej szkoły.
Uczniowie i ich rodzice a także nauczyciele Gimnazjum nr 3 pisali listy w sprawie dziewcząt z afrykańskiego państwa Burkina Faso, przymuszanych do wychodzenia za mąż w wieku nawet 10, 11 lat, często za mężczyzn kilkadziesiąt lat starszych. Amnesty International sformułowało w związku z tym następujące żądania:
**egzekwowania i wprowadzenia w życie prawa krajowego i międzynarodowych zobowiązań, które jednoznacznie zabraniają wczesnych małżeństw oraz małżeństw z przymusu
**zagwarantowania ofiarom wczesnych małżeństw oraz małżeństw z przymusu niezbędnej ochrony, wsparcia i schronienia
**podnoszenia świadomości publicznej, że małżeństwa z przymusu oraz wczesne małżeństwa są zabronione oraz rozpowszechniania informacji na temat możliwego wsparcia dla dziewczyn narażonych na wczesne i przymusowe małżeństwa.
W wyniku przeprowadzonej akcji w Gimnazjum nr 3 zostało napisanych 367 listów.
Organizatorzy przedsięwzięcia przebiegającego pod hasłem „Jeden list może zmienić czyjeś życie” są bardzo zadowoleni z jego przebiegu, okazało się ono dużym wyzwaniem dla uczniów, których postawa solidarności i zrozumienia ofiar tego rodzaju dramatów – jest niezwykle budująca.