dzisiaj żegnamy Stargard Szczeciński, aby o północy powitać Stargard.
Ilość wyświetleń: 9199
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 29 grudnia 2015 roku ulega zmianie nazwa miasta „Stargard Szczeciński” na „Stargard". Jednocześnie zmianie ulega nazwa jednostki samorządu terytorialnego „Gmina Miasto Stargard Szczeciński” na „Gmina Miasto Stargard”. Zmiany wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2016. To oznacza, że dzisiaj żegnamy Stargard Szczeciński, aby o północy powitać Stargard.
INICJATYWA TPS
Inicjatywa zmiany nazwy miasta podjęta została na wniosek organizacji pozarządowej Towarzystwa Przyjaciół Stargardu. Uchwałę w sprawie złożenia wniosku podjęła Rada Miejska w Stargardzie Szczecińskim w dniu 29 marca 2011 r., po przeprowadzonych konsultacjach z mieszkańcami. W konsultacjach przeprowadzonych w okresie od 15 stycznia do 15 marca 2011 r. wzięło udział 11.780 osób. Liczba ankiet ważnych wyniosła 10.617, z czego za zmianą nazwy opowiedziało się 57,6% mieszkańców. Przeciw było 41,1% a 1,3% wstrzymało się od głosu. Frekwencja wyniosła 15,7%.
Na wniosek Prezydenta Miasta rozpatrzenie wniosku w sprawie zmiany nazwy miejscowości zostało zwieszone do czasu wejścia w życie ustawy o dowodach osobistych. Pierwotnie zakładano, iż nowa ustawa obowiązywać będzie od 1 stycznia 2012 r. Ostatecznie ustawa o dowodach osobistych weszła w życie w dniu 01 marca 2015 roku. Była to kluczowa decyzja, która otwierała możliwość przeprowadzenia zmiany nazwy miejscowości.
KOSZTY INSTYTUCJI
Według szacunków niezbędne wydatki wszystkich instytucji miejskich (urzędu, szkół, przedszkoli oraz innych jednostek organizacyjnych) związane z wymianą pieczątek i szyldów zamkną się w kwocie około 50 tys. zł. Są to koszty odnoszące się jedynie do wydatków wynikających wprost z budżetu miasta. W przypadku zmiany nazwy, z uwagi na zmianę nazwy siedziby, koszty poniesie również Starostwo Powiatowe oraz wiejska gmina Stargard Szczeciński. Zmiany dotkną również wszystkich innych instytucji obecnie mających siedzibę w Stargardzie Szczecińskim. W każdym z tych przypadków zmienione powinny być m.in. pieczątki, szyldy czy druki. Brak jest bowiem przepisów prawnych, które określałyby, w jakim okresie czasu zmian tych należałoby dokonać. Można zatem przyjąć, iż zmiany dokonywane mogą być sukcesywnie w zależności od konkretnej sytuacji i wynikających z niej potrzeb.
Jeśli jakakolwiek instytucja uzna, iż z wymianą szyldu wstrzyma się do momentu jego wymiany z powodu np. zniszczenia nie ma podstaw prawnych, które powodowałyby, że poniesie z tego tytułu jakiekolwiek konsekwencje. Identycznie wygląda kwestia korzystania z druków czy wizytówek ze starą nazwą miejscowości. Każdy z podmiotów może uznać, iż druki będą wykorzystywane do momentu wyczerpania zapasów.
MIESZKAŃCY NIE MUSZĄ WYMIENIAĆ DOKUMENTÓW
Dowody osobiste wydane przed dniem 1 marca 2015 r. zachowują swoją ważność do upływu terminów w nich określonych. Osoby, które otrzymają nowy dowód osobisty po 1 marca 2015 roku, również nie będą miały obowiązku jego wymiany. Nowe dowody w swoich warstwach nie posiadają zapisu adresu. Ustawa przewidziała również sytuacje związane z ewentualną zmianą nazwy organu wydającego dowód. W tego typu sytuacjach posiadacz dowodu również jest zwolniony z jego wymiany.
Paszporty, legitymacje emeryta i rencisty - powyższe dokumenty nie zawierają danych adresowych posiadaczy tych dokumentów. Dowód rejestracyjny - zgodnie z treścią art. 79c ustawy prawo o ruchu drogowym w przypadku zmiany nazwy miejscowości dowody rejestracyjne zachowują swoją ważność i nie podlegają wymianie. Prawo jazdy - zgodnie z treścią art. 18c ustawy o kierujących pojazdami w przypadku zmiany nazwy miejscowości prawo jazdy zachowują swoją ważność i nie podlegają wymianie.
Zmiana nazwy miasta nie wpłynie na ważność posiadanych umów czy aktów notarialnych. Aktualizacja danych identyfikacyjnych podatnika oraz płatnika w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych oraz Urzędzie Skarbowym następować będzie z urzędu. Urzędowa zmiana nazwy miejscowości nie spowoduje konieczności dokonywania indywidualnej aktualizacji danych. Ewidencje zawierające różnego rodzaju dokumenty m.in. księgi wieczyste, księgi stanu cywilnego, dokumentację geodezyjną i kartograficzną czy ewidencję działalności gospodarczej uaktualniane będą na bieżąco, z urzędu. Mieszkańcy, z tytułu ich uaktualniania, nie poniosą żadnych kosztów.
Po zmianie nazwy wszyscy, zarówno osoby fizyczne jak i prawne, zobowiązani będą do używania jedynie nowej nazwy miasta (np. w korespondencji urzędowej czy wypisując druki w banku bądź na poczcie).
REALNE KOSZTY PONIOSĄ PRZEDSIĘBIORCY
Realne koszty poniosą przedsiębiorcy. Nie będą to jednak kwoty duże, lecz zamykające się maksymalnie w kwotach od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Spowodowane głównie, podobnie jak w przypadku podmiotów administracji, wymianą pieczątek, szyldów czy druków. W przypadku szyldów czy materiałów biurowych (papieru firmowego, wizytówek) obowiązują podobne zasady jak opisane w punkcie dotyczącym instytucji administracji publicznej. Przedsiębiorcy, jako płatnicy i podatnicy, nie będą mieli obowiązku dokonywania aktualizacji swoich danych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych oraz w Urzędzie Skarbowym. Zostaną one zaktualizowane z urzędu. Muszą jednak pamiętać, iż od momentu zmiany nazwy miasta każdy dokument składany do ww. instytucji musi być wypełniony przy użyciu tylko i wyłącznie nowej nazwy miasta. Dotyczy to również konieczności używania jedynie pieczątki ze skróconą nazwą miasta. Użytkownicy kas fiskalnych zobowiązani będą do ich aktualizacji. Nie będą jednak mieli obowiązku zgłaszania tej zmiany do Urzędu Skarbowego.
STARGARD NA WJEŹDZIE
Koszty poniosą również zarządcy dróg odpowiedzialni za właściwe oznaczenia miejscowości na drogowskazach. Ten sam problem dotyczyć będzie również PKP i oznaczenia stargardzkiej stacji kolejowej. Zarząd Dróg Powiatowych w Stargardzie w dniu 30 grudnia br. dokonał wymiany oznakowania typu E-17a „Miejscowość Stargard” i E-18a „Koniec miejscowości Stargard”, na drogach powiatowych na wjeździe od miejscowości: Żarowo, Kobylanka , Skalin, Witkowo , Klępino , Strzyżno . Koszt zakupu 6 kompletów tablic typu E-17a i E-18a wyniósł – 1.697,40 zł.
FAJERWERKI DLA STARGARDU
31 grudnia o 22:00 na terenie pętli autobusowej przy Placu Wolności rozpocznie się wielkie odliczanie do ważnej chwili w dziejach miasta. Na chwilę przed północą Prezydent Miasta Sławomir Pajor wraz z Przedstawicielami Towarzystwa Przyjaciół Stargardu rozpoczną wielkie odliczanie. Punktualnie o 00:00 – by uczcić powrót do historycznej nazwy – nad miastem rozbłysną fajerwerki. Widowiskowy pokaz potrwa kilkanaście minut. Świętowanie zakończy się o 1:00.
No i tak ma być , a nie byliśmy cały Czas Szczecińską Prowincją
bolek (83.21.58...) 31-12-2015 13:14
2.
Starogard Gdański też powinnien zmienić nazwę, a co.
filozof z nad Iny (88.156.157...) 31-12-2015 14:19
3.
W radiu rygiel zdzislaw powiedzial ze mieszkańcy tak chcieli a z tego co mi wiadomo większość Stargardzkich obywateli chciało zostać przy starej nazwie a poza tym czy bylo referendum.Jak dla mnie bezsensowne działania UM jest tyle do zrobienia w tym miescie a oni jak zawsze sprawy nie potrzebne bo sprawy przyziemne ich przerastaja.
zst (37.47.71...) 31-12-2015 15:55
4.
i z czego prowincjo sie cieszysz he z tego ze nikt nie wie gdzie to miasto lezy i tylko dzieki szczecinskiemu kojarzono nas ze gdzies blisko szczecina teraz to beda nas szukac na mapach ja i tak bede podawal stargard szczecinski beda kojarzyc nas ale ze starogardem gdanskim od zawsze wiedzialem ze to miasto to miasto..... i ....
adi (93.105.182...) 31-12-2015 17:00
5.
Chłopie coś ty taki zakompleksiony. Szukać będą tak samo jak szukają innych miast o podobnej wielkości. O geografii coś ci wiadomo? O atlasie? Strach się bać. Oszołomieni mieszkańcy innych miast niedookreślonych żadnym przymiotnikiem szukają się od dziesiątek lat. Wiesz gdzie jest Mielec, Zamość, Głogów, Gniezno, Inowrocław, Lubin, Pabianice, Bełchatów... Nie ośmieszajmy się używając tak histerycznych i niedorzecznych argumentów!
ida (89.229.99...) 31-12-2015 19:44
6.
idioci na forum jak zawsze. Nawet zmiana nazwy nie pasuje, bo są ważniejsze rzeczy, jakby nie wiedzieli ze zawsze bedą ważniejsze rzeczy niż akurat te które się dzieją. Nikt nie wie gdzie to miasto leży, co to za argument ? wielu stargardzian nie wie gdzie leży Starogard i inne małe miasta, bo po co komu taka wiedza na dobrą sprawę. Uważam, że dobrze że Stargard bez szczeciński bo i czemu ma to służyć, lepiej sie pod nikogo nie podpinać.
ludzie to.. (195.191.163...) 31-12-2015 20:07
7.
Mam to w dupie
Wc (94.254.128...) 31-12-2015 22:19
8.
Zmiana nazwy zmieni dokładnie...nic.Nie takich zmian oczekują mieszkańcy od władz miasta, większość ma to w nosie czy Stargard jest Szczeciński czy nie.Nie wiem kto i co na tym zyskuje, ale mieszkańcy na pewno nic
obserwator (89.229.102...) 01-01-2016 00:53
9.
Koleżanka z UM mówi że to dlatego że krzystek poparł przepiure a nie pajora i tak nasz obecny król i władca książe pyrzycki z rodu kolejarskiego pokazał że nawet mała osada może i teraz bierze sie do roboty w nowym roku i szuka inwestorów na strefe przemysłową bo na razie nasz wielki stargard dopłaca do tego interesu tzn.oświetla puste pola i kilometry drogi która prowadzi tylko i wyłącznie do japonskiego raju gdzie ok 100 osób ma średnią krajową.Oby tak dalej a polska bedzie na szczycie i w tedy nawet zmienimy nazwe kraju na POLANDIA czy jakoś tak.
holandia (31.61.139...) 01-01-2016 11:13
10.
:)
... (80.203.214...) 01-01-2016 11:57
11.
a ten "obserwator" kolejny rok z rzędu w Sylwestra przed komputerem! buahahahahahahahahahahahahahahahaha!!! żałosny typ
! (89.228.245...) 01-01-2016 16:29
12.
Nareszcie ! Od dziś szczeciński jest tylko paprykarz. Stargard to Stargard ! 900 lat historii tego miasta.
mieszkaniec (31.61.138...) 01-01-2016 18:25
13.
taka zmiana nie powinna miec miejsca w ogole. Brednie, ze wiekszosc mieszkancow byla za zmiana, bo to nieprawda. O takich decyzjach powinno decydowac referendum a nie jakas ukryta ankieta, o ktorej malo kto wiedzial. I mowienie , ze mieszkancy byli za zmiana to totalna bzdura, klamstwo. Kilka osobnikow wymyslilo, by zmienic nazwe miasta by przypodobac sie Niemcom. To powolne zniemczanie tych terenow. Zdejmijcie klapki z oczow. Ale czego spodziewac sie po wyborcach PO. gdyby ktos tak rzetelnie policzyl, ilu mieszkancow bylo za, to by nie bylo mowy o zmianie, taka prawda. Jak zwykle wladze robia cos przeciwko spoleczenstwu. Glosujcie na nich w nastepnych wyborach. Ciekawe, co jeszcze wymysla przeciw mieszkancom miasta, bo jak na razie, to wszystko przeciw, tylko podwyzki oplat, podatkow i nic wiecej. Zaklamanie i obluda, bo powiedza, ze to dla naszego dobra. Kiedy skonczy sie to oglupianie i wyzyskiwanie narodu?
mieszkaniec (81.190.35...) 01-01-2016 23:47
14.
Czytam przed chwila, ze rowniez zmieniono nazwe gminy Stargard Szczecinski na Stargard, gdzie 90% mieszkancow gminy bylo przeciw. I czym wladza sie szczyci, co swietuje, ze dziala wbrew woli ludzi? to skandal. ktos powinien za to odpowiedziec. Tam w Warszawie pewnie nawet nie mieli pojecia w jaki sposob odbyly sie rzekome "konsultacje" z mieszkancami, przyklasneli w ciemno. Bijcie im jeszcze brawo. Puszczajcie fajerwerki, jak to wczoraj bylo.
ktos (81.190.35...) 02-01-2016 00:14
15.
W związku z tym będzie się żyło lepiej, przybędzie miejsc pracy,i nie będzie bojek pod Mango
st (88.199.139...) 02-01-2016 12:37
16.
STARGARD, jednym słowem lepiej, nawet fajerwerki przeszkadzają, co za kompleksy
%&+-'* (88.156.145...) 02-01-2016 12:48
17.
nazwa Stargard czy Stargard Szczeciński w Polsce jest znana tylko i wyłącznie z:pana koziołka ,zakładu o tanie winko i obcięciu głowy , pobicie czarno skórnego koszykarza spójni , najdroższej komendy policji ,remontu mdk za 6 mln zł czy też linek stalowych na obwodnicy zamiast drugiej nitki. W Polsce Stargard jest postrzegany jako dziura i śmieszni ludziki nie zawsze normalni przykre ale prawdziwe .a przedsiębiorcy uciekają bo władza wysysa z nich ostatnie pieniądze za najwyższe podatki od nieruchomości śmieci ścieki samochody ciężarowe nie przyjemni urzędnicy w mieście którzy traktują przedsiębiorców jak dojne krowy tragedia
tragedia (91.226.236...) 02-01-2016 12:49
18.
Lubię Stargard
#$%&-+() (88.156.145...) 02-01-2016 18:10
19.
Ad. 17 Tragedie to masz w głowie. W 2015 roku Stargard był na pierwszej linii w mediach dzięki Błękitnym STARGARD. Już nie pamietasz??? A więc śmieszny ludziku nie pierdziel głupot bo śmierdzi.
piłkarz (31.61.137...) 04-01-2016 09:30
20.
hehe tak błękitni w maju niedowierzanie a w listopadzie się śmiali z kopaczy że im woda sodowa do łba uderzyła patałachy miejskie a kto tam chodzi i co to za wizytówka miasta heheh same dresy ćpuny i faszyści i co oni na pewno nie są wizytówką młodzieży stargardzkiej błękitnych miejsce jest w lidze amatorskiej więc przestań pierdzieć o błękitnych bo oni wszystko przegrywają na tym ala stadionie rodem z prlu heheh zresztą jaki stadion taka drużyna uahahahaha no to pojechałeś grubo z tymi kopaczami
tragedia (91.226.236...) 04-01-2016 09:56
21.
tragedie to masz w głowie
Laajek M (83.11.175...) 05-01-2016 08:36
22.
A czy ktoś się zastanowił, że szczeciński to od Ziemi Szczecińskiej a nie miasta?Podobnie jak Biała Podlaska czy Mińska Mazowiecki. Tam jakoś nikomu nie przeszkadza bo to jest nazwa regionalna. U nas zakompleksieni: aptekarz z weterynarzem wmówili ludziom że to od szczecina i że to dowód na ich wyimaginowaną wasalizację. No cóż...mali ludzie w niski sposób przeprowadzają swoje projekty bo ono ZAWSZE WIEDZĄ LEPIEJ. Gdyby było prawdziwe referendum to byśmy się przekonali czego tak naprawdę chcą stargardzianie. Mi osobiście szkoda fajnej nazwy, związania jej z regionem.
tyle w tem. (83.21.73...) 05-01-2016 10:40
23.
Stargard nigdy nie był szczeciński, tyle w temacie
/ (83.11.175...) 05-01-2016 12:06
24.
już był :) wiec czas powrócić do historycznej nazwy :D
irasiad (93.105.182...) 05-01-2016 19:47
25.
Ad. 22 Stargard leży na Równinie Stargardzko-Pyrzyckiej, więc co ma Ziemia Szczecińska do nazwy miasta?
A Gorzów Wielkopolski to ciekawe skąd ma w nazwie przymiotnik?
No i gdzie leży Mińska Mazowiecki - nie znalazłem takiego tworu na mapie Polski :)
Ale gdyby brać przymiotnik tak jak w przypadku Mińska Mazowieckiego to Stargard powinien być Pomorski...
xxl (89.228.245...) 05-01-2016 23:54
26.
xxl - dla ścisłości i bardziej precyzyjnie - Stargard Zachodniopomorski nad Iną.
:) (83.21.60...) 06-01-2016 11:35
27.
do 25. Nie czepiaj się literówek:-)wiadomo że chodziło mi o dookreślenie regionalne nie geograficzne.Nie od żadnej równiny czy doliny. Dobry dałeś przykład...po co wielkopolski przy Gorzowie? A ziemia szczecińska to używane kiedyś powszechnie określenie regionalne.Nawet statek był o takiej nazwie...Po prostu moim zdaniem przymiotnik fajnie dookreślał położenie miasta.I tyle. Tomaszów Mazowiecki, Biała Podlaska, Starogard Gdański, Strzelce Opolskie itd. Nie rozumiem tego kompleksu co niektórych.Nawet jeśli od Szczecina to co z tego? Ci ze Szczecinka czy Olsztynka w takim razie to chyba powinni sobie w łeb strzelić:-)
twt (83.20.87...) 07-01-2016 14:40
28.
Skąd jesteś, ze Stargardu ,aha Gdańskiego ,Nie tego koło Szczecina,aha to też jesteś znad morza :):):) Tak wygląda 90% rozmów za granicą. Wcześniej wystarczy było powiedzieć szczecinskiego i każdy wiedział teraz trzeba tłumaczyć o taka sytuacja chemia mistyfikacja mnie interesuje.
gimbaza (94.254.129...) 07-01-2016 16:14
29.
dokładna gimbaza umysłowa
v (83.11.61...) 08-01-2016 08:56
30.
Szkoda że na tej wielkiej uroczystości Sylwestra zapomnieli postawić toitoi,ludziska srali iszczali po krzakach.
stargard (81.190.38...) 08-01-2016 20:48
31.
... no mogli chyba tylko zapomnieć otworzyć szalety miejskie, które są tam przecież na miejscu i to do korzystania BEZPŁATNIE co w innych miastach nie jest praktykowane.
Ludzie opamiętajcie się i piszcie bzdur! Macie piękne miasto i nareszcie Stargard! Czy np Kraków albo Przemyśl powinien być galicyjski , albo lwowski?