W czasie Święta Zmarłych należy spodziewać się dużego natężenia ruchu w rejonie cmentarzy i drogach dojazdowych do miast. W miarę możliwości, zalecane jest korzystanie z transportu publicznego. Jeśli decydujemy się na podróż samochodem, pamiętajmy o tym, że okolicach nekropolii wprowadzona zostanie czasowa organizacja ruchu.
Zwracajmy szczególną uwagę na znaki drogowe i pamiętajmy, że polecenia policjanta kierującego ruchem są ważni sygnały świetlne i znaki drogowe. Przy stargardzkich cmentarzach komunalnych będzie obowiązywała zmieniona organizacja ruchu, warto więc zapoznać się z mapami i informacjami, ponieważ niektóre ulice będą zamknięte już w poniedziałek.
31.10. (poniedziałek) od 8:00 do 18:00 oraz 1.11. (wtorek) od 6:00 do 18:00 nie będzie przejazdu: odcinkiem ul. Kościuszki – od wjazdu na parking sklepu Kaufland do skrzyżowania z ulicą Spokojną; odcinkiem ul. Przedwiośnie – wzdłuż Starego Cmentarza Komunalnego. Z zamkniętych odcinków ulic będą mogły korzystać jedynie pojazdy MZK, TAXI oraz zaopatrzenia – za okazaniem zezwolenia. Do nowego cmentarza (Giżynek) najlepiej będzie dojechać ul. Spokojną i Przedwiośnie oraz od strony Golczewa.
W dni 1 listopada jadąc na cmentarz, nie trzeba kupować biletu MZK. Dojazd do nekropolii możliwy będzie autobusami nr 1, 18, 28, A i B będzie bezpłatny. Tym samym MZK zachęca by w tym dniu zamiast auta osobowego wybrać komunikację miejską.
Wytyczone zostaną dodatkowe miejsca parkingowe:
- wzdłuż Parku Batorego – na poboczu po stronie parku,
- wzdłuż drogi łączącej ul. Przedwiośnie z ul. Spokojną – na poboczu wzdłuż ogrodzenia cmentarza,
- na terenach zielonych przylegających do ogrodzenia nowego cmentarza komunalnego.
Aby podróż na groby bliskich przebiegła bezpiecznie, stargardzka policja radzi:
- Przed wyjazdem sprawdzamy stan techniczny pojazdu (ogumienie, hamulce, poziom płynów eksploatacyjnych).
Pamiętamy o dokumentach (prawo jazdy, dowód rejestracyjny pojazdu i polisa OC).
Jeżeli wyruszamy w długą trasę, pamiętamy o uwzględnieniu przerw w podróży.
Sprawdzamy czy na drodze, którą wybraliśmy nie napotkamy na utrudnienia.
Za kierownicę siada wyłącznie osoba trzeźwa i wypoczęta - to ona odpowiada za bezpieczeństwo wszystkich pasażerów.
Prędkość dostosowujemy do natężenia ruchu i warunków atmosferycznych - pamiętajmy: wolniej znaczy bezpieczniej.
W czasie podróży zapinamy pasy bezpieczeństwa, a dzieci przewozimy wyłącznie w odpowiednich do ich wzrostu fotelikach lub siedziskach.
Dbajmy o to, by przewożony bagaż był prawidłowo zamocowany, nie ograniczał widoczności i nie przemieszczał się w pojeździe w czasie jazdy.
W trakcie postoju nie pozostawiamy w samochodzie wartościowych przedmiotów (laptopów, tabletów, telefonów komórkowych itp.), które mogą paść łupem złodzieja.
Parkujemy pojazd zgodnie z przepisami, w miejscach do tego wyznaczonych.
- Zadbajmy o to, aby nasze auto nie blokowało wjazdu lub wyjazdu z drogi, bramy itp. oraz dostępu do wcześniej prawidłowo zaparkowanego pojazdu. Pamiętajmy, że samochody pozostawione w miejscach, w których jest to zabronione i utrudniające ruch lub zagrażające bezpieczeństwu, będą usuwane na koszt właściciela - mówi podkom. Łukasz Famulski, oficer prasowy stargardzkiej KPP
Panie Famulski to głupi przepis, owszem odcinek ulicy przy samym Cmentarzu a wjazdy na Cmentarz powinien być zamknięty, ale pozostałe ulice powinne być otwarte, mam pytanie jak kierowca z małumi dziećmi mają dostać sie na Cmentarz, jak ma dostać się inwalida z posiadanym uprawnieniem parkowania, dlaczego jest zakazane parkowanie na poboczu ulić w pobliżu Cmentarza, przypominam, że będzie chałos jak każdego roku i tam nik i nic nie pomorze, Swięto Zmarłych i Wszystkich Świetych jest raz w roku, obojętnie jakiego kto jest wyznania, mam dalsze pytanie gdzie zaparkuje kierowca który przyjedzie z innego Województwa lub z Zagranicy, który nie zna terenu, a jest obładowany bagażami itp, napewno Pan Famulski na to nie ma odpowiedzi, a warto by się natym problemem zastanowić, chociaż dobrze, ze nasza Policja mająca w tym czasie jest wyrozumiała i sama podejmuje decyzję i własnie o to chodzi. Również jest wyrozumiała kierowniczka odpowiedzialna za Cmentarz ktora wyjątkowych sprawach za pewną opłatą pozwala na wiazd na Cmentarz aby można było zawieść kwiaty i znicze, bo jak miałby ktoś zanieś m in 10 doniczek kwiatów lub 10 - 20 szt zniczy, a szczegolnie osoba starsza lub inwalida, a newet osoba młoda, było by to fizycznie niemożliwością, dlatego wyrozumienie wzajemne jest wskazane, za to wszystkim w imieniu Mieszkańców dziękuję, życzę spokojnych i bezpiecznych Świąt.
Też jestem kierowcą i nie widzę problemu z zmianą ruchu w okolicy cmentarza, są autobusy miejskie oraz własne nogi. Dobrze że ulice też są zamknięte oraz furtki na cmentarz wąskie , ponieważ " mieszkańcy-kierowcy " chętnie parkowali by swoje pojazdy przy odwiedzanych grobach. A jeśli mowa o chaosie , to dzięki właśnie takim kierowcom on powstaje bo każdy chce ja najbliżej i bliżej ...
Też kierowca (89.229.97...) 29-10-2016 20:40
3.
AAAAAAA JAK MAM ZROBIĆ ŻEBY PODJECHAĆ NA SEKTOR g2 NA GIŻYNKU. iNTERESUJE MNIE PODJAZD POD SAM GRÓB.
jAN (95.160.153...) 29-10-2016 23:12
4.
Mieszkaniec kierowca ale jak do kościoła pomykasz to nogi cie nie bolą przypominam ,że można postawić auto dużo dalej i się przejść to po pierwsze po drugie są różnego rodzaju torby na kółkach i osoby starsze mają dużo czasu aby uzupełnić groby wcześniej i nie muszą targać 30 zniczy i 5 doniczek na raz.A co dzieci niech spacerują i też przypomnę że są wózki:)A co do inwalidy mają wyznaczone miejsca a jak wielki problem załatwiają sprawę wcześniej czym ich auto różni się od mojego?A kogo obchodzą kierowcy z zagranicy co niby lepsi bezsens zupełny.Proste zostawiamy auta w domu i po problemie.
-wfj039rgf (77.113.62...) 30-10-2016 10:13
5.
Tam gdzie policja to najwieksze korki sie tworzą :)
hehe (95.160.152...) 30-10-2016 12:28
6.
no i gdzie Policja auta zatrzymują się po stronie cmentarza na chodniku wprowadzając chaos ,zasłaniając przejścia dla pieszych ,wjeżdzaja z prawej i lewej itp.no gdzie Policja,Straż miejska karać karać