Noworoczny odcinek dokumentalnego serialu pt. „Skarby Książnicy Stargardzkiej” jest ściśle związaną z przeszłością Stargardu. Poświęcony jest zbiorom wydanym niegdyś przez słynną stargardzką szkołę Collegium Groeningianum.
Instytucja zaistniała dzięki burmistrzowi Stargardu Peterowi Gröningowi, żyjącemu w latach 1561-1631. W swoim testamencie zapisał majątek w wysokości 20 tysięcy guldenów na ufundowanie szkoły, która została otwarta w 1633 roku. Późniejsze sukcesy stargardzkiej szkoły były efektem zatrudniania w niej utalentowanej i wszechstronnie wykształconej kadry. W czasie ponad 300 lat funkcjonowania, które zakończyła II wojna światowa, w Collegium pracowały tak wybitne postacie jak: historyk i badacz przeszłości Pomorza Martin Wehramann, czy konserwator zabytków Hans Lutsch. Niektórzy pracownicy Collegium Groeningianum publikowali swoje prace w wydawnictwach posiadających znamiona roczników.
Pięć z takich wydawnictw posiada w swoich zbiorach Książnica Stargardzka. Najstarszym z nich jest pochodząca z 1826 roku publikacja wybitnego profesora Gothilfa Samuela Falbego dotycząca nauki gramatyki języka łacińskiego w szkołach. Z pewnością na uwagę zasługuje również fakt, że budynek ostatniej siedziby szkoły istnieje do dziś. Jest nim budynek obecnego I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza. Obiekt ten był w XIX wieku architektoniczną perełką, czego potwierdzeniem była jego obecność na światowej wystawie w Chicago w 1886 roku. Był on przykładem niemieckiego, wzorcowego budynku szkoły. Ten 10 już odcinek serialu, można oglądać na profilach prowadzonych przez Książnicę Stargardzką w mediach społecznościowych: Facebook dostępny pod adresem: https://www.facebook.com/ksiaznica/ oraz YouTube dostępny pod adresem: http://youtube.ksiaznicastargardzka.pl.