Przygotowują się na przyjęcie podwójnych roczników
Przygotowują się na przyjęcie podwójnych roczników
Ilość wyświetleń: 1225
Fala wyżu będąca konsekwencją reformy oświaty i ostatecznego „wygaszania” gimnazjów, dotrze już wkrótce do szkół ponadpodstawowych, których funkcjonowanie nadzoruje Powiat Stargardzki. Dyrektorzy placówek organizacyjnie przygotowują się do przyjęcia w klasach pierwszych podwójnych roczników: uczniów reaktywowanych klas ósmych szkół podstawowych oraz tych, którzy ukończą klasy trzecie likwidowanych gimnazjów. W liceach, technikach i zespołach szkół przybędzie zatem oddziałów. Wydłuży się także czas pracy placówek.
Dyrektorzy szkół już wkrótce przedstawią Zarządowi Powiatu plan naboru do swoich placówek, z przygotowanymi kierunkami oraz specjalnościami. Po przyjęciu przedłożonych planów, szkoły będą formalnie gotowe do rozpoczęcia rekrutacji. Podczas wyznaczonego na marzec posiedzenia Komisji Edukacji, Sportu i Turystyki Rady Powiatu przedstawiona zostanie szczegółowa informacja, odnośnie przygotowań do rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Nie jest wykluczone, że po przyjęciu dwóch roczników w pierwszych klasach, zwiększenie zatrudnienia nauczycieli okaże się konieczne, a niektóre placówki zaczną pracować w godzinach od 7.30 do 16.00.
Szkoły przygotowały się odpowiednio wcześniej, prowadząc prace remontowe i adaptacyjne w pomieszczeniach i budynkach, finansowane ze wsparciem Powiatu Stargardzkiego. Dzięki dotacjom z powiatowego budżetu, kupiono również dodatkowe wyposażenie, w tym pomoce naukowe. Kadra nauczycielska jest gotowa także do przyjęcia roczników, kształconych według dwóch różnych podstaw programowych.
Na pokrycie wydatków związanych z utrzymaniem szkół ponadpodstawowych w nowym roku szkolnym, przewidywana subwencja oświatowa z budżetu państwa wynieść ma dla Powiatu Stargardzkiego ok. 51 mln 822 tys. zł. Jej wyliczenia resort edukacji dokonał na podstawie liczby uczniów, wykazanych w Systemie Informacji Oświatowej z dnia 30 września 2018 r. W ministerialnej symulacji nie uwzględniono jeszcze podwójnego naboru. Ostateczna liczba uczniów klas pierwszych będzie więc znana dopiero we wrześniu tego roku. Tymczasem wydatki poniesione przede wszystkim z tytułu wprowadzenia podwójnych roczników, oszacowano na ok. 65 mln 713 tys. zł. W tej sytuacji założono, że powstałą różnicę Powiat Stargardzki pokryje z dochodów własnych.
W szkołach ponadpodstawowych powiatu funkcjonuje obecnie 36 klas pierwszych. Ta liczba po zakończonym naborze podwójnych roczników, zwiększy się od września do 67 oddziałów. Ich skokowy wzrost w placówkach obrazuje skalę zmian, jakie czekają kadrę nauczycielską i uczniów od nowego roku szkolnego.