V edycja konkursu „Książka, która mnie zafascynowała…”.
Ilość wyświetleń: 1400
28 marca 2019 r. w Zespole Szkół Budowlano-Technicznych odbyła się V edycja konkursu „Książka, która mnie zafascynowała…”. W zmaganiach wzięło udział 20 uczestników - uczniów klas VII-VIII, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z powiatu. Zadaniem młodzieży było zaprezentowanie maksymalnie 3-minutowej wypowiedzi zachęcającej do przeczytania wybranej przez siebie książki.
W jury zasiedli: pani Irena Zalewska doradca metodyczny nauczycieli bibliotekarzy w PODN, pani Dorota Maczek polonistka w ZSBT oraz pan Piotr Słomski redaktor naczelny „Dziennika Stargardzkiego”. Młodzież jak zwykle pokazała szeroki wachlarz zainteresowań literackich oraz ciekawe pomysły na prezentację. W tym roku przeważały powieści o traumatycznych przeżyciach. Wojna, porwania i wykorzystywanie kobiet, śmiertelna choroba bliskiej osoby to tematy, którymi dzielili się uczestnicy konkursu. Oczywiście jak co roku nie zabrakło „Małego Księcia”, jedna z dwóch prezentacji tej lektury została nagrodzona przez jury. Po raz pierwszy uczestnik zachęcał do przeczytania zbioru poezji – „Mleka i miodu” Rupi Kaur – refleksji na temat kobiecości, miłości, przemocy i straty.
W kategorii szkół podstawowych i gimnazjów I miejsce zajęła Sandra Günther z SP 11 w Stargardzie, opowiadając z czułością o „Złodziejce książek” Marcusa Zusaka. II miejsce jury przyznało Mai Bonisławskiej z SP 10, prezentującej "Przetrwałam. Życie ofiary Josefa Mengele" Eve Mozes Kor i Lisy Rojany Buccieri. III miejsce wywalczyła Lidia Wójcik, zachwalając „Małego Księcia” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego. Jury wyróżniło Olimpię Gawrońską z SP 11, która kapitalnie, z humorem opowiadała o kretach – bohaterach powieści Williama Horwooda „Las Duncton”.
W kategorii szkół ponadgimnazjalnych I miejsce, tak jak w ubiegłym roku, zdobyła Oliwia Jakubowska z II LO w Stargardzie. Oliwia wystąpiła z piękną różą i zapewniła widzów, że książka, o której opowiada, jest przepełniona zapachem róż. Aktorska prezentacja „Strażnika rzeczy zagubionych” Ruth Hogan sprawiła, że jury nie miało wątpliwości co do werdyktu. W czasie wystąpienia Oliwii w sali autentycznie unosił się aromat tych czarownych kwiatów. II miejsce zajęła Jowita Terka z ZSBT, podając receptę na udany związek, zaczerpniętą z tekstu Magdaleny
Witkiewicz „Opowieść niewiernej”. III miejsce wywalczyła Natalia Bura z ZSBT z powieścią „Ciotka Zgryzotka” Małgorzaty Musierowicz. Natalia podkreśliła, jak ważne jest dbanie o bliskich, jak wielką siłę daje szczęśliwa rodzina. Wyróżnienie otrzymał Daniel Strobejko z I LO, opowiadający z pasją o „Igrzyskach śmierci” Suzanne Collins. Dyrektor Zespołu Szkół Budowlano-Technicznych Zbigniew Hering wręczył zwycięzcom nagrody. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy na kolejną edycję zmagań za rok! Konkurs przygotowały polonistki: Dorota Maczek, Anna Pietrusewicz i Margerita Kujawska.