Zdobycie prawo jazdy na pewno nie jest formalnością, bo trzeba podejść do dwóch egzaminów: teoretycznego i praktycznego, a przecież większość kursantów odczuwa w związku z tym ogromny stres. Jak już jednak się uda, zyskujemy nie tylko możliwość kierowania pojazdami osobowymi, ale i wolność, bo niezależni od innych możemy ruszyć, gdzie tylko chcemy. Do tego jednak potrzeba samochodu, a w przypadku młodego kierowcy ta kwestia jest niezwykle istotna.
Pierwszy samochód - jeden z ważniejszych wyborów
Po zdaniu egzaminu przychodzi czas na konsumowanie sukcesu, ale im dłużej czekamy na danie główne, czyli własny samochód, tym pojawia się większe zniecierpliwienie. Dlatego już przed zdaniem “prawka” wiele osób rozgląda się za pojazdem, analizując dostępne modele pod kątem ściśle określonych wytycznych: marki, pojemności silnika itp.
Pamiętajmy jednak, że warto - co prawda - kupić samochód w okazyjnej cenie, ale trzeba na to spojrzeć w szerszej perspektywie, bo najważniejsze, aby był on tani w utrzymaniu. Jaki wybrać samochód dla młodego kierowcy? Jak się okazuje, nie jest łatwo odpowiedzieć na to pytanie, lecz postaramy się wskazać na najważniejsze kwestie, które pomogą w poszukiwaniach!
Jak wspomnieliśmy powyżej - choć cena pojazdu jest ważna, to zwracajmy jednocześnie uwagę na to, ile w przyszłości będzie nas kosztować utrzymanie samochodu. Młodzi kierowcy zapominają o dodatkowych kosztach, które wcale nie są takie małe, jak się może początkowo wydawać.
Koszt zakupu auta to nie wszystko
Przede wszystkim podatek - 2%, jeśli auto zostało kupione od osoby prywatnej, koszt przeglądu technicznego, rejestracji samochodu, opon i ewentualnej wymiany części. Dodatkowo, jak sprowadzamy samochód z zagranicy, musimy doliczyć akcyzę - 3,1% wartości pojazdu (dla aut z silnikiem o pojemności do 2000 cm3) i 18,6% (powyżej 2000 cm3). A do tego dochodzą opłaty za ubezpieczenie OC, co ma duże znaczenie, bo ceny polisy dla młodych kierowców są dość wysokie. Wszystko z tego powodu, że zaliczani się oni do grupy tzw. podwyższonego ryzyka.
Jednocześnie, towarzystwa ubezpieczeniowe - poza wiekiem kierowcy - biorą pod uwagę inne czynniki: wiek pojazdu, markę czy pojemność silnika. Dlatego tak ważne, aby przed zdecydowaniem się na konkretny model, wiedzieć o tych zagadnieniach, jak najwięcej, w czym może pomóc artykuł pt. Najlepsze auto dla młodego kierowcy – wpływ na wysokość OC.
Kupujemy pierwsze auto - co jest ważne?
Kupując auto, musimy przede wszystkim sprawdzić, jaki jest jego stan techniczny. Najlepiej poprosić kogoś, kto zna się na samochodach, aby pojechał z nami i obejrzał interesujący nas model.
Niektórym może się wydawać, że auto o pojemnym silniku jest lepsze… Owszem, szybsze i bardziej dynamiczne, ale pod kątem OC to nie jest dobry wybór. Najkorzystniej więc zdecydować się na miejski samochód z małych silnikiem, co gwarantuje nam niższe OC.
Inną, ważną kwestią jest roczny przebieg i tu zasada jest prosta, bo im bardziej wysłużone auto, tym więcej kilometrów na liczniku, a więc i wyższe składki. Na pewno kupno takiego pojazdu nie będzie dużym wydatkiem, ale to jedyna zaleta.
Równie istotny jest wiek auta - i tu, podobnie jak w powyższym przypadku, im starsze auto, tym przeważnie wyższa cena polisy.
Jak więc widzimy, chociaż przy dzisiejszej ogromnej dostępności różnych pojazdów, wybór tego właściwego może wydawać się łatwy, to wcale tak nie jest. A ma to zwłaszcza szczególne znaczenie w przypadku młodych kierowców.
inf.pras. - 26-04-2019
Reklama
1.
To reklama czy co?
Ja wiem jaki kupić samochód dla młodego kierowcy: bezpieczny: czyli taki co ma litra pojemności co by miał czas nabrać doświadczenia.
Marciniak (89.228.247...) 27-04-2019 01:43
2.
TO poradnik Stoją, bo powiało pustką?
niestoją (188.146.169...) 28-04-2019 09:29
3.
najlepiej 3 Litrowe BMW gnojki lubią to , a i wyciąć wszystkie Drzewa