Trwające od 7 sierpnia 47. Ińskie Lato Filmowe dobiegło końca. Organizatorzy zapewniają o zachowywaniu reżimu sanitarnego podczas całej imprezy.
– Dziś nad ranem dopiero skończyliśmy, pracy jeszcze mamy mnóstwo - komentuje Przemysław Lewandowski, dyrektor artystyczny festiwalu.
Tegoroczna ramówka ińskiego maratonu składała się, jak zawsze, z rozbudowanej części filmowej. Na festiwalu pokazano wiele filmów z całego świata m.in. z Iranu, Chin, Tybetu, Palestyny i Tunezji, prezentowano także najnowsze produkcje polskie. W kinie plenerowym na jednym ze spotkań z uczestnikami ILF pożegnano wspaniałego, włoskiego kompozytora Ennio Morricone, który zmarł w lipcu tego roku.
Podczas ILF nie zabrakło imprez towarzyszących takich jak koncerty, spotkania z twórcami, warsztaty filmowe, ekologiczne, festiwalowe wycieczki w plener m.in. do wczesnośredniowiecznego Praińska. Karnety, jak informują organizatorzy, wyprzedały się w godzinę.
- Zorganizowaliśmy łącznie ponad różnych 70 zdarzeń – informują organizatorzy festiwalu.
Wśród gości, którzy w tym roku odwiedzili Ińsko znaleźli się znani aktorzy jak m.in. Dominika Ostałowska, Adam Woronowicz i Bartłomiej Topa. Gośćmi ILF byli też Lech Majewski, Michał Jacaszek, Maciej Drygas, Łukasz Żal, Gooral, Grzegorz Damięcki i Maciej Cuske.
- Zobaczyłem zdjęcie chatki i zacząłem się zastanawiać jak ludzie mogą tak żyć – opowiadał ten ostatni o swojej pracy nad filmem „Wieloryb z Lorino”, zaprezentowanym na festiwalu. – Na Czukotce zima panuje przez 10 długich miesięcy. Latem tamtejsi mieszkańcy muszą upolować taką ilość mięsa, by im starczyło na całą zimę. Ale mają od Rosji limity. Mogą upolować ok. 150 wielorybów rocznie.
Ze względu na sytuację pandemiczną wiele inicjatyw organizowano w plenerze. W dawnej stołówce nieistniejącego już Ośrodka Łączności była wystawa fresków Lecha Majewskiego. Podczas ILF działał Leśny Klub Książki, organizowano słuchowiska. W Domu na Wzgórzu odbyły się warsztaty Zero Waste, które poprowadziła Anna Jaklewicz.
- Wśród uczestniczek największym zainteresowaniem cieszyła się produkcja dezodorantu z aromatem pomarańczy, bergamotki lub czarnej porzeczki – przeczytać można w jednym z wydań festiwalowej gazetki Ińskie Point pod przewodnictwem Dagmary Rode.
Statuetkę Złotej Rybki otrzymał w tym roku Lech Majewski, gość specjalny ińskiego lata. Za Najlepszy Film Zagraniczny uznano ";Błąd systemu"; wyreżyserowany przez Norę Fingscheidt
a Najlepszym Filmem Polskim utytułowano ";Supernovą";.
Piękna pogoda sprawiła, że na ińskiej plaży bywało tłoczno.
- Trzeba wykorzystać aurę i się trochę poopalać - mówili nam turyści, którzy do Ińska zjechali z różnych stron kraju.
Organizatorami festiwalu byli Stowarzyszenie Ińskie Lato Filmowe i Urząd Miasta i Gminy w Ińsku.
48. Ińskie Lato Filmowe odbędzie się w terminie 6-15 sierpnia 2021 - zapowiedzieli już organizatorzy filmowego maratonu, który od wielu lat odbywa się w Ińsku.