Rondo w ciągu drogi krajowej nr 20 będzie nosiło imię człowieka wielu cnót i wielkiego autorytetu moralnego.
Ilość wyświetleń: 810
Rondo usytuowane u zbiegu ulic Bydgoskiej, Obwodnicy Staromiejskiej, Kazimierza Wielkiego i Marii Skłodowskiej-Curie nazwano imieniem Zawiszy Czarnego.
Rondo wybudowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Szczecinie. Oddano je do użytku we wrześniu 2019 roku. W jego sąsiedztwie znajduje się pomnik patriotyczny
"Stargardzianie - Ojczyźnie", który powstał w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez
Polskę.
- Postawiliśmy na funkcję edukacyjną oraz możliwość uhonorowania postaci - komentuje Rafał Zając prezydent Stargardu. - Wielki rycerz, dyplomata i człowiek najwyższych cech, rycerz niedościgniony w boju. Jest on też odpowiedzią na nasze czasy. Wartości w polityce czy życiu społecznym powinny być zawsze na pierwszym miejscu.
- Będzie to także uhonorowanie harcerzy, których Zawisza Czarny jest patronem - mówi Damian Gralak, jeden z radnych.
Uchwałę o nadaniu imienia Zawiszy Czarnego skrzyżowaniu ul. Bydgoskiej, Obwodnicy Staromiejskiej i Kazimierza Wielkiego podjęto jednogłośnie dziś podczas sesji (23 lutego).
- Wydaje się zasadnym, aby nazwa ronda nawiązywała do przesłania jakie niesie za sobą
patriotyczna symbolika pomnika - tak pomysł nowej nazwy dla ronda uzasadnia miasto. - Proponowana nazwa Rondo Zawiszy Czarnego nawiązuje do pamięci, bohatera bitwy pod Grunwaldem, jednego z najwybitniejszych i najznakomitszych polskich bohaterów średniowiecznego rycerstwa. Osoby, której historia i dokonania przetrwały
w pamięci Polaków przeszło sześć stuleci.
Ciekawostką jest, że przysłowie o poleganiu na Zawiszy - w takiej formie w jakiej używane jest do dziś - pojawiło się w utworach aż 32 pisarzy.
- Zawisza Czarny jest patronem harcerzy i pozostaje najwyższym autorytetem moralnym, symbolem dawnej chwały i potęgi Polski Jagiellonów - uzasadnia uchwałę miasto.
Wejdzie ona w życie w ciągu 14 dni od opublikowania jej w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego.