Symboliczne sadzenie żonkili przy ul. Spichrzowej.
Ilość wyświetleń: 1496
Młodzieżowy Dom Kultury zorganizował dziś akcję społeczno - edukacyjną Żonkile, upamiętniającą powstanie w getcie warszawskim.
Tym samym Stargard włączył się w ogólnopolską kampanię Żonkile, organizowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Ma ona na celu uczczenie pamięci wiernych wyznania mojżeszowego.
W MDK były warsztaty, na których dzieci wykonywały papierowe żonkile, a także sesje fotograficzne oraz lekcja historii dla najmłodszych, którą poprowadziła Jolanta Aniszewska z Muzeum Archeologiczno - Historycznego w Stargardzie. Jednak główne uroczystości pod hasłem "Łączy nas pamięć" odbyły się przy ul. Spichrzowej, niedaleko Spichrza. Nieprzypadkowo, bo znajdowała się tam niegdyś żydowska synagoga. Należało do niej ok. 80 osób, w tym 30 kobiet. Wszyscy zostali zamordowani.
- To miejsce przez dziesiątki lat tętniło życiem stargardzian wyznania mojżeszowego - mówiła dziś Jolanta Aniszewska z MAH. - W tym miejscu stała ich świątynia, najpierw jedna, potem druga. W to miejsce zdążali w chwilach radości i smutku. Ich życie toczyło się do nocy kryształowej. Był jeszcze kirkut, żydowski cmentarz. Nie ma po nim fizycznych śladów, ale my wiemy, że prochy tych, którzy zostali pochowali, są z nami nadal.
Podczas dzisiejszych uroczystości wystąpiła Nailah Vitha, która wyśpiewała modlitwę hebrajską. Uczestnicy, stworzyli później symboliczny ogród pamięci, wspólnie "sadząc" żonkile przy menorze, siedmioramiennym świeczniku, w miejscu dawnej synagogi stargardzkiej gminy żydowskiej. Obecni tam przedstawiciele zarządu gminy żydowskiej w Szczecinie, wyrazili głęboką wdzięczność dla organizatorów za ich inicjatywę uczczenia stargardzian społeczności żydowskiej i rocznicy powstania w getcie warszawskim.
- Nie ma w Stargardzie synagogi, nie ma też żydowskiego cmentarza, ale jest pamięć o tej społeczności i to jest najważniejsze - mówili dziś.
Muzeum Archeologiczno - Historyczne w Stargardzie, przy ul. M. Skłodowskiej - Curie w ramach akcji "Łączy nas pamięć" przygotowało dla stargardzian plenerową wystawę, poświęconą społeczności żydowskiej.