WORD i Urząd Marszałkowski o ośrodku egzaminowania kursantów (akt.)
Zdaniem części stargardzian, auta egzaminacyjne przyczyniłyby się do zwiększenia korków w mieście.
Ilość wyświetleń: 2632
Kilka dni temu poruszaliśmy temat utworzenia w Stargardzie oddziału ośrodka egzaminowania kierowców. Jest odpowiedź dyrektora szczecińskiego WORD.
Kierowcy ze Stargardu i okolic chcieliby zdawać egzamin państwowy na prawo jazdy na miejscu. Najbliższe ośrodki egzaminowania kierowców znajdują się w Szczecinie, Koszalinie, a oddziały terenowe uruchomiono w Barlinku i Szczecinku. Niektórzy jeżdżą na egzamin do Piły.
Jedni za , inni przeciwni
Opinie na temat tego, czy w Stargardzie terenowy oddział egzaminowania kursantów powinien powstać, są podzielone.
- Nie rozumiem dlaczego w Barlinku czy Szczecinku można zdawać na miejscu, a u nas większym mieście Stargard nie można? – pytają internauci.
- I dobrze, że Stargard takiego ośrodka nie ma – uważają inni. – I bez tego mamy ogromne korki.
- Tyle lat ludzie jeździli do Szczecina, a teraz mają problem – dodaje internautka Kama. - Ja robiłam kurs i zdawałam egzamin w Szczecinie i przeżyłam. To przecież niecałe 40 km od Stargardu.
Można, ale musi się opłacać
Aktualne przepisy, w oparciu o które funkcjonują wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego, pozwalają na tworzenie oddziałów terenowych. Na ich podstawie powstały filie m.in. w Barlinku. Decyzję podejmuje dyrektor WORD w Szczecinie za zgodą zarządu Województwa Zachodniopomorskiego. Dotychczasowe starania miejscowych włodarzy o możliwość zdawania przez kursantów egzaminu państwowego na miejscu spełzły na niczym.
- Podejmując taką decyzje należy przeprowadzić szczegółową analizę uwzględniająca położenie geograficzne miejscowości, szacunkową liczbę przeprowadzanych egzaminów, a także koszty utworzenia i funkcjonowania oddziału – odpowiada na nasze pytania Cezary Tkaczyk, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Szczecinie. – To m.in. zakup pojazdów egzaminacyjnych, sprzętu komputerowego, obsługi systemu informatycznego zatrudnienia nowych pracowników, pomieszczenia i plac manewrowy.
Liczba zdających jest znacząca
WORD w Szczecinie zapewnia, że wiele razy analizował liczbę osób przystępujących do egzaminów państwowych na prawo jazdy ze Stargardu i okolic. Przyznaje, że jest znacząca. Ale nie na tyle, by się to kalkulowało.
- Taki ośrodek w Stargardzie nie mógłby się samofinansować, co jest warunkiem koniecznym – dodaje Cezary Tkaczyk. - Stargard jest położony w nieznacznej odległości od Szczecina i jest z nim dobrze skomunikowany. Aktualnie nie planujemy utworzenia oddziału terenowego WORD w Stargardzie.
Stanowisko Urzędu Marszałkowskiego:
Na terenie województwa zachodniopomorskiego funkcjonują dwa Ośrodki Ruchu Drogowego w WORD w Szczecinie i ZORD w Koszalinie oraz przynależne do tych jednostek oddziały terenowe w Barlinku i Szczecinku.
Przed utworzeniem oddziału terenowego należy przeprowadzić analizę uwzględniającą położenie geograficzne miejscowości, szacunkową ilość przeprowadzanych egzaminów, a także koszy utworzenia, a następnie utrzymania ośrodka.
Główną przesłanką przemawiającą za powołaniem oddziałów terenowych we wskazanych wyżej miejscowościach było znaczne ich oddalenie od Szczecina i Koszalina. Z tego powodu część mieszkańców regionu województwa zachodniopomorskiego decydowała się na zdawanie egzaminów w województwach ościennych. Decyzja o utworzeniu oddziałów terenowych poza ułatwieniem dostępu do ośrodka egzaminowania mieszkańcom województwa zachodniopomorskiego (z miejscowości oddalonych od siedziby głównej ośrodka) przyczyniła się również do napływu nowych klientów z województw ościennych.
WORD w Szczecinie analizuje dane o ilości osób przystępujących do egzaminów państwowych na prawo jazdy, w tym również osób zamieszkujących powiat stargardzki. Koszty związane z utworzeniem, a następnie funkcjonowaniem i utrzymaniem oddziału terenowego leżące po stronie ośrodka nie zapewniłyby możliwości samofinansowania oddziału terenowego - co jest podstawowym warunkiem utworzenia takiej jednostki.
Należy pamiętać, iż każdy oddział terenowy wraz z macierzystym ośrodkiem ruchu drogowego tworzą jedną strukturę organizacyjną, a ich stabilność finansowa to nie tylko wymóg prawny, ale również gwarancja profesjonalnego funkcjonowania.
Miasto Stargard położone jest w nieznacznej odległości od Szczecina oraz jest dobrze skomunikowane ze Szczecinem. Powyższe umożliwia bezpieczny i szybki dostęp jego mieszańców do siedziby WORD w Szczecinie.
W chwili obecnej nie przewiduje się powoływania nowych oddziałów terenowych WORD w Szczecinie.
Nie utworzycie bo kasa w szczecinie musi sie zgadzac a tak to duzo pieniazkow bedzie mial stargard to jest moje zdanie
CHODZI I WYLACZNIE O KASE!!!!!!!
tomson_pl2 (81.190.33...) 22-06-2021 11:16
2.
ufff...ulga..
Marek (83.23.196...) 22-06-2021 13:20
3.
Korki są bo robią wszystko naraz np mosty. Po cholerę za każdym razem jeździć do Szczecina. Tak samo co z Barlinka daleko do Gorzowa? A jakoś jest. Na kursach tracenie czasu godzin żeby jeździć do Szczecina. Połowa godzin do wyjezdzenia to dojazdy. A na C to już w ogóle. Powinni zrobic.
Roman (37.248.223...) 22-06-2021 14:21
4.
Najlepiej niech nic nie będzie. Stargard jako miasto musi posiadać możliwości w każdej dziedzinie. Przeszkadza.... Możecie tylko ponarzekać.