Nowoczesne technologie obejmują coraz więcej dziedzin naszego życia, co skutkuje pojawieniem się nowych zawodów. Już teraz możemy mówić o profesjach przyszłości związanych na przykład z wirtualną rzeczywistością czy sztuczną inteligencją.
Nowy zawód: projektant hybrydowej rzeczywistości
Jednym z zawodów przyszłości jest projektant hybrydowej rzeczywistości. Zajmuje się on tworzeniem wirtualnych obszarów, dostosowując ich specyfikę do oczekiwań potencjalnego odbiorcy. Może personalizować holodecki lub inne instalacje typu VR z zastosowaniem gogli i nowoczesnego oprogramowania. W tym zawodzie liczą się konkretne umiejętności, które pozwalają na projektowanie hybrydowej przestrzeni. Ważna jest chociażby umiejętność kreowania animacji 3D z zastosowaniem profesjonalnych programów, takich jak Autodesk Softimage czy 3ds MAX. W zależności od specyfiki tworzonych rozwiązań VR, specjalista może pracować w oparciu o fotografię obliczeniową lub programy służące do prawidłowej interpretacji mimiki i mowy. W tym zawodzie bardzo istotna jest biegła znajomość języka angielskiego, czyli podstawowego języka interfejsów.
Sztuczna inteligencja – szansa na karierę w IT
Wśród nowych możliwości zawodowych dla specjalistów IT warto także wymienić profesje związane z tworzeniem oraz obsługą technologii wykorzystujących sztuczną inteligencję. Jednym z takich zawodów jest trener robotów, który zajmuje się projektowaniem i wdrażaniem odpowiednich algorytmów do sterowania zautomatyzowanymi urządzeniami. Na prezentowanym stanowisku nie wystarczy wiedza z zakresu informatyki – wymaga jest również biegła znajomość matematyki. Trener robotów odpowiada za wdrażanie modeli matematycznych, które mają zagwarantować przetwarzanie danych z nakierowaniem na konkretne efekty. W tym zawodzie, funkcjonującym również pod nazwą machine learning, kluczowa jest znajomość specjalistycznych języków programowania, takich jak Python. Wśród istotnych umiejętności należy także wspomnieć o posługiwaniu się sieciami neuronowymi. Podobnie jak w przypadku branży VR, również specjaliści od sztucznej inteligencji muszą bardzo dobrze znać język angielski.
Nowe zawody dla specjalistów IT
Poza wspomnianymi profesjami warto także wymienić inne zawody związane z IT, które już teraz są określane mianem zawodów przyszłości. Przykładem jest analityk cyber miasta zajmujący się nadzorowaniem prawidłowego działania technologii informatycznej wykorzystywanych w przestrzeni miejskiej. Ciekawą propozycją zawodową może być także garbage designer specjalizujący się w projektowaniu przedmiotów pod kątem ich recycklingu. W tej profesji ważna jest umiejętność obsługiwania nowoczesnych programów, w tym na przykład 3D Studio, CATIA V5, Corel, 3ds Max czy Solid Works.