Byli dzierżawcy terenu, na którym przez 20 lat toczył się handel, rozbierają swoje pawilony.
Ilość wyświetleń: 1087
Przy ulicy Płatnerzy trwa rozbiórka pawilonów handlowych. Zdaniem jednego z radnych na tym terenie mógłby powstać zielony parking. Miasto ma jednak inne plany.
- Ten teren nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego – napisał w interpelacji do prezydenta miejski radny Krzysztof Kozłowski. - W mojej ocenie warto przeznaczyć ten teren pod „zielony parking”, czyli stworzyć tam ekologiczne miejsca parkingowe zlokalizowane w otoczeniu licznych nasadzeń drzew i krzewów. Biorąc pod uwagę deficyt miejsc parkingowych na sąsiednich ulicach tj. Złotników, Płatnerzy, Władysława, Łokietka, Bolesława Chrobrego, inwestycja jest zasadna. Inwestowanie w „zieloną infrastrukturę” doskonale wpisuje się w procedowaną Strategię Rozwoju Miasta Stargard 2030.
Miasto potwierdza, że teren po targowisku nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Jednak w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Stargard, kierunek rozwoju obszaru, którego częścią są działki ujęte w interpelacji, wskazuje je jako „tereny miejskich zespołów mieszkaniowych”. Są one wpisane do rejestru zabytków.
- Celem ochrony konserwatorskiej tego terenu jest między innymi utrzymanie układu ulic
i placów z zachowaniem ich przebiegu, przekrojów, dawnych linii rozgraniczających i linii
zabudowy oraz utrzymanie lub odtworzenie historycznych podziałów parcelacyjnych
w postaci podziałów geodezyjnych i ich uczytelnienia w terenie – odpowiada na interpelację Piotr Mync, zastępca prezydenta Stargardu. - Zgodnie z wytycznymi Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie, podstawową zasadą działań inwestorskich na terenie wpisanym do rejestru zabytków układu staromiejskiego jest rewaloryzacja historycznego układu przestrzennego: układu komunikacji (przebiegu i przekrojów ulic), linii frontowej zabudowy, podziałów parcelacyjnych (uczytelnionych w szerokościach budynków) oraz gabarytów zabudowy.
Działka, na której trwa obecnie likwidacja 51 pawilonów handlowych, ma atrakcyjne położenie na obszarze Starego Miasta. Są już wobec niej konkretne plany.
- Ze względu na to oraz na duży duży potencjał dalszego rozwoju funkcji mieszkalnictwa, lokalizacja ma dużą szansę na realizację w najbliższej przyszłości obiektu mieszkalno-usługowego, odtwarzającego historyczną linię zabudowy frontowej, o gabarytach i detalu nawiązujących do zachowanych archiwalnych map katastralnych, zdjęć, rysunków południowej pierzei ul. Płatnerzy - odpowiada Piotr Mync.
Realizacja zabudowy w tym miejscu ma być poprzedzona badaniami archeologicznymi, w tym badaniem pozostałości fundamentów i ścian piwnic przedwojennych kamienic.
- Po rozbiórce pawilonów handlowych, działki nr 102/5, 102/2 oraz działkę nr 102/1 zabudowaną garażami murowanymi i trafostacją, planuje się przeznaczyć pod realizację docelowej zabudowy według wytycznych konserwatorskich – dodaje Piotr Mync. - Sposób kształtowania zabudowy i zagospodarowania terenu, m.in. wymóg zapewnienia określonej wielkości terenu biologicznie czynnego, w tym zachowanie podlegającej ochronie zieleni oraz urządzenie odpowiedniej ilości miejsc postojowych określone zostaną w decyzji o warunkach zabudowy, poprzedzonej postępowaniem administracyjnym z udziałem właścicieli sąsiednich nieruchomości oraz Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie.
Teren przy ul. Płatnerzy będzie przygotowywany do sprzedaży.
powstaną tam nowe bloki mieszkalne, info sprawdzone
Robert (31.0.50...) 19-10-2021 10:41
2.
Od wielu lat wiadomo było, że tam dewelopers blok postawi skąd ten Kozłowski się urwał?A najlepsi to ci pseudo architekci i konserwatorzy niech popatrzą na starówkę jak wygląda pomieszanie z poplątaniem i obsrany plac i okolica.
beka (5.173.154...) 19-10-2021 16:33
3.
Taaaa blok bez okien chyba.
Jak bym tam mieszkal naprzeciwko to bym szalu dostal
Rynek (82.145.220...) 19-10-2021 17:28
4.
Przez tyle lat był terenem handlowym. Nie przeszkadzało to panu konserwatorowi i nie zaburzało "; frontowego układu ulic "; A teraz kiedy jest propozycja parkingu to nie. Ma być do sprzedaży z przeznaczeniem na budynki mieszkaniowo usługowe. Wystarczy popatrzeć na ulicę Złotników. Ciasno, że nie można szpilki wsadzić,a cóż dopiero zaparkować samochód.A samochodów będzie jeszcze więcej. Nie będzie ich ubywać lecz przybywać. A zabudowa poniemiecka i układ ulic przystosowany do czasów kiedy 1 samochód przypadał na 100 mieszkańców a ulicami przemykały furmanki zakończył się w 1989 roku. Ponad to od kiedy to konserwator wojewódzki ustala co i jak ma być w Stargardzie
budowane? Czy dzielny pan konserwator uczestniczył w podejmowaniu decyzji o budowie galerii handlowej przy Grodzkiej? Ta zabudowa ma tyle wspólnego z historyczną co koń z koniakiem.
xyz (94.254.175...) 20-10-2021 13:45
5.
@xyz do tego parking przy galerii Starówka ani chybi jako zywo odtwarza historyczną zabudowę tego miejsca...tam można było od..stawić betonozę, a tu zielonego placu już nie