Muzeum wyda katalog map i poprowadzi lekcje z ... królikami
Od lewej: Marcin Majewski, dyrektor MAH w Stargardzie oraz Monika Ogiewa Sejnota i Joanna Fijałkowska.
Ilość wyświetleń: 1072
Katalog dawnych map i nowe lekcje z udziałem królików - stargardzkie muzeum pracuje nad wzbogaceniem swojej oferty.
Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie otrzymało dofinansowanie na dwa z sześciu projektów, które zgłosiło do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
- Ich realizacja pochłonie 100 tys. zł - poinformował dziś na konferencji prasowej Marcin Majewski, dyrektor stargardzkiego MAH. - To pieniądze z dotacji, a także środków miasta i muzeum.
Muzeum wyda polsko - angielski katalog swoich zbiorów kartograficznych. To pierwszy z nowych projektów. Nakład nowej publikacji wyniesie 500 egzemplarzy, które będą dystrybuowane za darmo. Znajdzie się w niej ponad 70 dawnych map, z których najstarsza pochodzi z 1578 roku. Część z nich można było podziwiać podczas wystawy „Imago Pomeraniae w kartografii XVI-XVIII wieku", prezentowanej w muzeum w październiku ub. r. Nowa publikacja ma być gotowa w grudniu tego roku.
- Oprócz reprodukowanych map, opatrzonych odpowiednimi notami, znajdą się w nim dwa teksty poświęcone historii pomorskiej kartografii i kolekcji stargardzkich kartografików - mówi Monika Ogiewa - Sejnota zdziału historii i badań nad społecznością lokalną stargardzkiego MAH. - Będzie to pierwsze kompleksowe opracowanie tego zbioru, pierwszy zachodniopomorski katalog zbiorów kartograficznych i pierwszy katalog zbiorów od 1962 r. wydany przez placówkę muzealną w tej części Polski.
Drugi projekt jest adresowany do nauczycieli przedszkoli i stargardzkich przedszkolaków, którzy będą mieli bezpośredni wpływ na jego finalne efekty.
- Nauczyciele z 13 przedszkoli publicznych i niepublicznych ze Stargardu zostaną zaproszeni na 6 bezpłatnych szkoleń z najnowszych dziedzin pedagogiki: pozytywnej dyscypliny, sensoplastyki, integracji sensorycznej, lagoterapii (terapia z królikami) i grywalizacji (gry i escape room) – opowiada Joanna Fijałkowska z działu działu upowszechniania sztuki, edukacji i promocji. – Później nauczyciele przekażą wiedzę zdobytą na szkoleniach swoim koleżankom i kolegom z pracy. Następnie wspólnie z MAH opracujemy 7 nowych scenariuszy lekcji muzealnych dla przedszkolaków. Na nich przetestujemy scenariusze. Zapytamy dzieci co chcą robić w muzeum, co im się podoba, a co nie.
Finalna wersja lekcji wejdzie na stałe do oferty edukacyjnej MAH w przyszłym roku.
Muzeum zamierza przygotować też czwarty Zeszyt Edukacji Muzealnej. Wcześniejsze nosiły tytuły „Muzealnik czyli kto”, „Zabytek czyli co” i „Wystawa czyli jak”. W 2016 r. wydanie zeszytu otrzymało wyróżnienie w konkursie na Zachodniopomorskie Muzealne Wydarzenie Roku.
Nowy, interaktywny zeszyt edukacyjny przybliży dzieciom wiedzę o Pomniku Historii: kolegiacie mariackiej, bramach, basztach czy murach obronnych. Będzie dostępny w muzeum, a jego nakład wyniesie 1500 egzemplarzy. Partnerem projektu edukacyjnego jest Przedszkole Miejskie nr 2 „Mali Artyści”.
Zobacz też nasze transmisje na żywo z konferencji: