W kryptach znajdują się sarkofagi z inskrypcjami. Fot. MAH w Stargardzie.
Ilość wyświetleń: 1586
Z końcem czerwca archeolodzy wkroczyli na teren krypt w kaplicy i pod zabytkowym kościołem w Koszewie.
Całością prac archeologicznych, które trwają od kilku dni w Koszewie, pow. stargardzki, kieruje Katedra Archeologii Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego. Celem prac archeologów są krypty znajdujące się w XVIII-wiecznej kaplicy oraz pod kościołem pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Koszewie. Badacze przeszłości pracują tam w dni robocze w godz. 9-19. To łącznie 7 osób, w tym 5 studentów archeologii, którzy prowadzą badania pod okiem prof. Katarzyny Ślusarskiej z US oraz Marcina Majewskiego, kierownika KAIH US i jednocześnie dyrektora stargardzkiego muzeum.
XVI- wieczny, gotycki kościół jest najcenniejszym obiektem zabytkowym w Koszewie. Pod posadzką tej świątyni i pod przybudowaną do niej XVIII-wieczną kaplicą, ufundowaną przez rodzinę Oesterlingów, znajdują się dwie krypty. W nich są spenetrowane i zbeszczeszczone w 1945 roku trumny ze szczątkami właścicieli majątku i tablice informujące o zmarłych. Całość zostanie szczegółowo przebadana przez naukowców. Po zakończeniu prac szczątki i sarkofagi trafią z powrotem do krypt. Badania potrwają do 8 sierpnia.
Komentarz obrażał archeologów i dlatego został usunięty. Wszelkie treści, które naruszają dobre imię innych osób będą kasowane. To nie miejsce na mowę nienawiści.