Informowaliśmy wczoraj o tym, że na ścianie sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 5 przy ul. Kuśnierzy 7 powstał szkic malowidła. Dziś zwycięzca konkursu kontynuuje prace. Na ścianie zaczęły się już pojawiać kolory. Jak widać na zdjęciu, które przesłała nam nasza czytelniczka, artysta pracuje ostro, nawet palące słońce mu nie przeszkadza.
Mural na "piątce" jest jednym ze zwycięskich projektów Stargardzkiego Budżetu Obywatelskiego, który złożyła Anna Baś. Przedstawia postać znanego architekta stargardzkiego z XVIII wieku. David Gilly zaprojektował w Stargardzie 15 domów i mosty na Inie.
- To najlepszy projekt ze wszystkich nam przedstawionych - mówi Ryszard Baloń, członek jury, które oceniało pomysły. - Troszkę bajeczny, ale pokazuje charakterystykę ówczesnego Stargardu z jego największymi walorami.
Konkurs na wykonanie malowidła wygrał pochodzący ze Szczecina Maciej KREDA Jurkiewicz.
- Z niecierpliwością czekam na efekt końcowy - mówi nasza internautka Monika, której bardzo dziękujemy za zdjęcia.
Wielkopowierzchniowy mural ma być gotowy jeszcze w wakacje. Wykonawca ma czas do 20 sierpnia. Zgodnie z regulaminem konkursu, który ogłosiła szkoła, malowidło ścienne jest wykonywane atestowanymi farbami ekologicznymi z fotokatalizatorem, dzięki czemu mają one właściwości oczyszczające powietrze z zanieczyszczeń gazowych typu miejskiego i przemysłowego.
- Farby powinny też zawierać potasowe szkło wodne, dodatki modyfikujące, pigmenty i wypełniacze mineralne oraz środki zapobiegające rozwojowi grzybów i pleśni na powierzchni elewacji - czytamy w regulaminie konkursu. - Powinny być przeznaczone do malowania elementów budowlanych na zewnątrz pomieszczeń, tworzyć warstwę charakteryzującą się wysoką paroprzepuszczalnością, zapewniającą swobodne przenikanie pary wodnej i usuwanie wilgoci przez powierzchnię, na której zostały zastosowane.
Aktualizacja, 26 lipca godz. 12.30
A co konkretnie przedstawia mural?
- Obraz ucieleśnia podążanie za marzeniami z głową wypełnioną wizjami i determinacją odkrywcy - czytamy w opisie projektu. - Okręt przedstawiony jest jako symbol wodnego charakteru miejsca i okolicy unosi się jak latająca wyspa Laputa z "Podróży Guliwera", królestwa muzyków i matematyków, którzy oddają się całkowicie nauce i sztuce. Za sterami jeden z mieszkańców Stargardu David Gilly, niemiecki architekt, siedzący na tronie z zabytków, stanowiących atrakcję i wizytówkę miasta.
Kolorystyka murala nawiązuje do kolorów fasady szkoły oraz otaczającej ją zieleni Kanału Młyńskiego. Maciej KREDA Jurkiewicz jest twórcą kilku szczecińskich murali m.in. znajdującego się na filarze Trasy Zamkowej Bulwaru Gdyńskiego.