Książnica Stargardzka kolejny raz zorganizowała Narodowe Czytanie.
Ilość wyświetleń: 1471
Narodowe Czytanie „Ballad i romansów" Adama Mickiewicza odbyło się w parku Jagiellońskim w Stargardzie.
W samo południe w scenerii urokliwej różanki stargardzianie rozsiedli się na parkowych ławkach, leżakach i kocach, by rozsmakować się w literaturze polskiego wieszcza Adama Mickiewicza. W całej Polsce, także w Stargardzie, czytano jego wielkie dzieło, czyli "Ballady i romanse".
- To nie jest tak, że mickiewiczowskie ballady brzmią na Pomorzu po raz pierwszy - mówi Jolanta Aniszewska, dyrektor Książnicy Stargardzkiej. - 10 lat po ich wydaniu przez Mickiewicza okazało się, że zrobiły one ogromną karierę w intelektualnym świecie ówczesnej Europy i zawędrowały na Pomorze nie tylko jako tekst literacki. Carl Loewe, wielki kompozytor pochodzący ze Szczecina, korzystając z niemieckich tłumaczeń, stworzył muzyczne kompozycje tych ballad. I one w połowie 19. wieku rozbrzmiewały w Stargardzie. Czas potrafi nas jednak zaskakiwać. To wielkie literackie dzieło znów do nas wróciło.
Interpretacje wydanych 200 lat temu "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza, można było usłyszeć w wykonaniu aktorów Teatru A - To – My, działającego przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku, załogi i współpracowników Książnicy Stargardzkiej, uczestników akcji #wartoczytać, emitowanej na fb oraz youtube, prowadzonej przez Ilonę Kowal, a także lokalnych dziennikarzy młodzieży ze stargardzkich szkół i mieszkańców miasta.
Była to 11 odsłona Narodowego Czytania w Polsce. Akcję zapoczątkował ówczesny prezydent kraju Bronisław Komorowski i jest ona do dziś kontynuowana pod patronatem Prezydenta RP. Ma na celu propagowanie czytelnictwa i polskiej literatury wśród Polaków. W Stargardzie wspólne czytanie zapoczątkowali Jolanta Aniszewska, dyrektor Książnicy Stargardzkiej i Rafał Zając, prezydent Stargardu.
- Cieszę się, że to piękne miejsce, stworzone w parku Jagiellońskim, może naszym mieszkańcom tak dobrze służyć - mówił wczoraj prezydent Stargardu. - Modernizując książnicę, chcemy stworzyć czytelnikom przestrzeń, w której będą się dobrze czuli. Ale treścią każdej instytucji nie są mury lecz odbiorcy. Ale ważna jest też kadra, która przyciąga czytelników. Dziękuję załodze Książnicy Stargardzkiej za tę inicjatywę.
- Cieszymy się, że to co robimy, spotyka się z przychylnym odbiorem - mówi Ilona Kowal, autorka scenariusza imprezy oraz jej pomysłodawczyni. - Rok 2022 został uznany przez Sejm rokiem romantyzmu polskiego. Wybór nie był przypadkowy, bo 200 lat temu, w roku 1822 w Wilnie ukazały się "Ballady i romanse" A. Mickiewicza.
Zobacz też nasze transmisję na żywo z Narodowego Czytania w parku Jagiellońskim:
WM - 04-09-2022
Zapraszamy do galerii zdjęć:
Reklama
1.
Nie waliło z Iny jak Królik czytał ? MPGK miało zakaz wylewania w tym dniu ścieków do Iny :)