Nowe miejsce pamięci znajduje się na przykościelnym terenie. Fot. parafia pw. Św. Krzyża w Kluczewie.
Ilość wyświetleń: 1420
Przy kościele w Kluczewie powstało lapidarium upamiętniające dawnych mieszkańców, poległych na frontach I wojny światowej.
Na lapidarium, znajdujące się w narożniku przykościelnego muru w Kluczewie, składa się potężny głaz oraz 19 mniejszych kamieni, wszystkie z inskrypcjami. Na kamieniach wyryte są nazwiska żołnierzy pochodzących z Kluczewa, którzy zginęli na różnych frontach podczas I wojny światowej.
Ok. 5 lat temu przy ul. Lelewela w Kluczewie, kilkaset metrów od kościoła, w ramach Stargardzkiego Budżetu Obywatelskiego zagospodarowano skwerek, na którym znajdowały się owe kamienie. Wykopano je wówczas i za zgodą ówczesnego proboszcza Krzysztofa Łuczyka, zdeponowano na przykościelnym terenie. Tam przeleżały kilka lat. Zostawiono jedynie ważący ok. 8 ton głaz z żelaznym krzyżem i datami 1914-1918.
- Z tego wielkiego głazu wystawał z ziemi jedynie czubek - opowiada Mirosław Opęchowski z Muzeum Archeologiczno - Historycznego w Stargardzie, które zaangażowało się w projekt utworzenia w Kluczewie lapidarium. - W tym roku go wykopaliśmy. A teren przy kościele został ładnie zagospodarowany: wyłożono go najpierw geowłókniną, by nie zarastał, a potem pokryto grubym żwirem. W centralnym, miejscu stanął 8-tonowy głaz, a wokół niego znajdują się pozostałe kamienie z inskrypcjami.
Nieopodal, swoje miejsce znalazły też nagrobne płyty (na zdj. niżej), które znaleziono pod zlikwidowanym niedawno w Kluczewie radzieckim pomniku. Posłużyły one Rosjanom do wzmocnienia podłoża pod tym monumentem, który powstał tam na cześć Armii Czerwonej. Półtorametrowy, kamienny pomnik z tablicą i napisem cyrylicą chwalącym sławę radzieckich żołnierzy, którzy "życie oddali za wolność narodu" oraz po polsku z treścią "Poległym Bohaterom Społeczeństwo" został w tym roku rozebrany na zlecenie Instytutu Pamięci Narodowej. Przypomnijmy, że w tej dzielnicy Stargardu do lat 90. stacjonowały wojska radzieckie.
Lapidarium w Kluczewie jest już prawie gotowe. Całości dopełnią jeszcze tablice informacyjne, które przy nim staną.
- Dzięki współpracy parafii z Muzeum Archeologiczno-Historycznym, a szczególnie dzięki staraniom Działu Dokumentacji Zabytków powstało w Kluczewie piękne miejsce - informuje Arkadiusz Skwara, proboszcz parafii pw. Św. Krzyża w Kluczewie.
WM - 07-10-2022
Reklama
1.
i ku pamięci dinozaurów nasteny
qqqqqqqq (80.55.24...) 07-10-2022 16:35
2.
Ciekawe czy Niemcy by tak o nas pamiętali, wątpie. U nas w sejmie jest mniejszosc niemiecka, w Niemczech polskiej mniejszosci nie ma. Polak mądry po szkodzie jak mowi przysłowie.
kiedy durny naród sie przebudI (31.11.131...) 07-10-2022 17:02