Prace pochłonęły ponad milion złotych. Fot. UM Stargard.
Ilość wyświetleń: 1122
Przed terminem zakończyła się odbudowa XIII-wiecznych murów obronnych wzdłuż ul. Klasztornej.
Mury obronne przy ul. Klasztornej doczekały się odbudowy na 30-metrowym odcinku, który niegdyś zawalił się. Pozostałą ich część zrekonstruowano i wzmocniono. Obwarowania zostały zaizolowane również w części podziemnej. Pęknięcia połączono stalowymi prętami, a całą konstrukcję ustabilizowano. Dodatkowo wzmocniono dwie czatownie. Do odbudowy fragmentu zawalonego muru wykorzystano odzyskany i oczyszczony kamień oraz cegłę gotycką.
- Ponadto zostały zabezpieczone przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi - informuje magistrat. - Mieszkańcy i turyści odwiedzających Stargard mogą też podziwiać tam fragment odbudowanych obwarowań. Na tę inwestycję miasto pozyskało dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Ochrona Zabytków.
Prace związane z odbudową i renowacją murów obronnych przy ul. Klasztornej pochłonęły ponad milion złotych. Wykonawcą robót była firma Tomasz Podgórski ze Strachocina. Więcej o tej inwestycji pisaliśmy tutaj: wiadomosci.rii.pl/index.php.
- W naszym mieście dbamy o cenne historycznie miejsca i obiekty, jest ich w sumie aż 890 - dodają miejscy urzędnicy.
Podczas październikowej sesji radni Rady Miejskiej przyjęli Gminny Program Opieki nad Zabytkami Miasta Stargard na lata 2022-2025. Dokument ten określa m.in. zasady ochrony najcenniejszych historycznie budynków i miejsc oraz ich promocję wśród mieszkańców oraz turystów. Prezydent przedstawia radnym Rady Miejskiej w Stargardzie sprawozdanie z realizacji tego programu. Podczas październikowej sesji jednogłośnie przyjęto nową wersję opracowania na lata 2022-2025.
– Ten program został uzgodniony z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków - mówi Piotr Mync, zastępca prezydenta Stargardu. - Jego trzema głównymi celami jest utrzymanie i wyeksponowanie zachowanych zasobów i struktury krajobrazu kulturowego, funkcjonowanie dziedzictwa kulturowego w procesach aktywizacji społecznej i ekonomicznej oraz powstanie świadomych więzi lokalnych społeczności z dziedzictwem kulturowym i potrzeba jego zachowania.
W opracowaniu można znaleźć szczegółowe informacje o wszystkich zabytkach i miejscach cennych historycznie.
UM w Stargardzie:
"W Stargardzie jest 890 zabytków. To zarówno doskonale znane kościoły, baszty i bramy, ale również kamienice mieszkalne, parki i budynki poprzemysłowe. Ochroną objęte są też m.in. przedmioty (np. wyposażenia kościołów), historyczny układ urbanistyczny, krajobraz kulturowy i tereny wokół zabytków. W Stargardzie mamy dwa Pomniki Historii. To wyjątkowo cenne zabytki – zespół kościoła pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Świata oraz średniowieczne mury obronne wraz z zachowanymi basztami, bramami i bastejami. Miasto regularnie inwestuje w te miejsca. Tylko w ostatnich kilku latach dofinansowaliśmy remont stulecia kolegiaty, pozyskane środki zewnętrzne pozwoliły na odbudowę i wzmocnienie fragmentu murów przy ul. Klasztornej, a w planach są renowacje kolejnych zabytków".
piękny ten stary NOWY mur ale to jest nowy mur tylko ze starych kamieni bo wszystkie kamienie są stare a w tym chodzi żę stary mur to sposub budowy i spojwo nie jest tłustym betonem z cementu a trzeba o stare dbać w pore a nie dopiero jak się zawali to postawić nowe bo to jest nowe i proste
PRAGMATYK (91.226.236...) 31-10-2022 20:39
2.
Polski język trudny język. ";Zaprawa budowlana jest mieszaniną piasku, wody i spoiwa – w cementowej jest nim cement, a w wapiennej – wapno. Zaprawa cementowa nie tylko ma większą wytrzymałość i trwałość niż wapienna, ale też może wiązać w środowisku wilgotnym.";