Na koniec obchodów Tygodnia Zakazanych Książek - zakazane kurtki i kalendarze
Wystawa była zwieńczeniem działań w ramach Tygodnia Zakazanych Książek 2022 w Stargardzie.
Ilość wyświetleń: 1918
Dwanaście niezwykłych kurtek można było podziwiać, a także kupić podczas wernisażu i jednocześnie finisażu wystawy "Zakazane Książki/Zakazane Kurtki".
Manekiny odziane w kolorowe kurtki Lady Jacket wypełniły jedną z sal konferencyjnych nowego Hotelu Kyriad Stargard przy ul. Spichrzowej. W nim to organizator wydarzenia, tj. stowarzyszenie Omne Verbum znalazło swoją siedzibę. Już na wstępie piątkowego wernisażu wystawy poinformowano zebranych, że dwie kurtki są już zarezerwowane. A powstało ich razem dwanaście. Każda oryginalna, kolorowa, każda z wizerunkiem innej kobiety - stargardzianki, ucharakteryzowanej na bohaterkę zakazanej książki. A tych było w historii dużo. Liczba książek potraktowanych w ten sposób przez różnego rodzaju komisje idzie w setki, a nawet tysiące.
- Niektóre do dziś są zakazane na świecie jak "Kubuś Puchatek" czy "Czerwony Kapturek". - mówi Marcin Rumiński, prezes stowarzyszenia Omne Verbum w Stargardzie. - Do naszego projektu wybraliśmy dwanaście zakazanych książek i dwanaście ich bohaterek.
Twórczynią kurtek jest Lady Jacket, a na co dzień Alicja Terlikowska, wicewójt Gminy Stara Dąbrowa.
- Te kurtki wykonywałam przez pół roku - mówi Alicja Terlikowska. - Wizualizacje powstały dość szybko, potem zaczęłam kupować potrzebne mi materiały tj. kurtki, pędzle i farby. Realizacja całego przedsięwzięcia trwała od czerwca do grudnia. Pierwsza kurtka była z wizerunkiem Lolity, druga pani Bovary. Do udziału w projekcie zaprosiłam dwanaście wyjątkowych kobiet, w tym moją szefową Sylwię Kalmus - Samsel, wójt gminy Stara Dąbrowa. W trakcie mojej pracy były też organizowane sesje zdjęciowe do kalendarza.
Stowarzyszenie Omne Verbum, pomysłodawca obchodów Tygodnia Zakazanych Książek w Stargardzie, wydało swój trzeci kalendarz. Na jego kartach znalazły się fotografie modelek, ucharakteryzowanych na bohaterki zakazanych książek takich jak "Niebezpieczne związki”, „Lot nad kukułczym gniazdem”, „Alicja w Krainie Czarów”, „Ostatnie kuszenie Chrystusa”, „Nana”, „Dom lalki”, "Kod Leonarda da Vinci", "Mistrz i Małgorzata", "Pani Bovary" "Kochanek Lady Chatterley", Trzej muszkieterowie". Z każdej, wybrane zostały trzy cytaty, które potem umieszczono i na kurtkach, i na kalendarzu.
Zdjęcia do kalendarza robiła Anna Hibner - Cierpicka, urzędniczka Urzędu Miejskiego w Stargardzie, miłośniczka fotografii, posługująca się pseudonimem aparatka. Do zdjęć pozowały jej: Kamila Natalia Kisielewska, Joanna Hajduk, Sylwia Kalmus - Samsel, Dominika Lewandowska, Iga Oksana Maślanik, Nadia Slatina, Natalia Pietrzak, Wiktoria Krakowiak, Julia Mysiuha, Natalia Hendzelewska, Olga Zedelska i Joanna Pawłowska. Sesje odbywały się m.in. w Browarze Stargard, Stargardzkiej Agencji Rozwoju Lokalnego, FitCake i Hotelu Kyriad. Za makijaże, fryzury i stylizacje odpowiedzialna była Kamila Kisielewska.
Na wernisażu wystawy, będącej jednocześnie jej finisażem, tłum przybyły na wydarzenie ledwo mieścił się w sali wystawowej i holu. Nie zabrakło chętnych ani na kurtki ani na dwujęzyczne kalendarze. Dochód z ich sprzedaży zostanie przeznaczony na działalność stowarzyszenia.
Stowarzyszeniowy kalendarz można kupić w recepcji Hotelu Kyriad, a także za pośrednictwem e-maila stowarzyszenieomneverbum@gmail.com i messengera. Do kupienia są już tylko dwie kurtki - Maria Magdalena z "Ostatniego Kuszenia Chrystusa" i Nora z "Domu lalki". Dwie zostały przekazane na licytację WOŚP, pozostałe już znalazły swoje nowe właścicielki.