Jak poinformowała dziś rano Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie, minionej doby odnotowano 418 zgłoszeń do zdarzeń na terenie województwa zachodniopomorskiego.
Strażacy głównie wyjeżdżali do drzew powalonych na drogi oraz połamanych gałęzi zagradzających przejazd.
- Najwięcej zdarzeń odnotowano w powiecie koszalińskim, było ich 119 - podsumowuje KW PSP w Szczecinie. - W sumie w działaniach udział brało 554 pojazdy PSP i OSP oraz 1770 funkcjonariuszy i druhów. Jeden z nich został niegroźnie poszkodowany.
Do powalonych drzew jeździli i jeżdżą nadal także strażacy z powiatu stargardzkiego.
- Około 20 zostaliśmy zadysponowani do pierwszego wyjazdu związanego z silnym wiatrem - informuje OSP Dolice. - Na drogę między Dolicami a Bralęcinem spadło drzewo. Przy pomocy pilarek szybko uporaliśmy się z zawalidrogą i udrożniliśmy przejazd.
Strażacy z OSP Reptowo działali przy drzewie powalonym na drodze w Cisewie, a ze Starej Dąbrowy usuwali drzewo na drodze nr 142, na wysokości zjazdu na Kępy. Podobnych interwencji było dużo więcej m.in. w Starzycach, Żarowie, Dalewie, Krzywnicy.
- Jedno auto uległo uszkodzeniu, spadło na nie drzewo, strażacy pojechali też do oberwanej rynny na magazynie - mówi o najpoważniejszych zdarzeniach kpt. Rafał Matysik z PSP Stargard. - W Stargardzie nie było interwencji. Minionej nocy strażacy - ochotnicy wyjeżdżali kilkanaście razy. W działaniach brało udział 11 zastępów.
W związku z silnymi porywami wiatru, dla bezpieczeństwa odwiedzających, zamknięto nekropolię przy ul. Kościuszki w Stargardzie.
- Tak mocny wiatr może powalić nawet zdrowe i silne drzewa - ostrzega magistrat. - Aby uniknąć narażania zdrowia i życia mieszkańców, od 18:00 w piątek (17.02.) przynajmniej do popołudnia w sobotę (18.02.) zamknięta będzie nekropolia przy ul. T. Kościuszki. Bramy cmentarza zostaną otwarte tak szybko, jak to możliwe. Po wichurach jego zarządca będzie musiał jednak sprawdzić i upewnić się, że przebywanie tam jest bezpieczne, a w razie potrzeby również usunąć ewentualne zagrożenia. Moment rozpoczęcia tego przeglądu i ponownego udostępnienia nekropolii odwiedzającym zależy od sytuacji pogodowej.
Przez cały weekend (17-19.02.) najlepiej omijać też parki i nie parkować samochodów w pobliżu drzew, słupów, trakcji i plansz reklamowych. W miarę możliwości warto zostać w domu, dokładnie zamknąć okna, a także usunąć z parapetów, balkonów i tarasów znajdujące się tam rzeczy oraz zabezpieczyć wszystkie elementy ruchome mogące zagrozić przechodniom albo uszkodzić budynki i auta.
Pogoda może zmieniać się dynamicznie. Silnych podmuchów wiatru można się spodziewać do niedzielnego poranka. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy na bieżąco aktualizuje stan zagrożenia meteorologicznego. Jest dostępny tutaj: meteo.imgw.pl/dyn/.