Promocja książki Jolanty Aniszewskiej - Zamęt. Czas powojnia w Stargardzie i okolicznych miejscowościach
Spotkanie z autorką odbędzie się w SCK.
Ilość wyświetleń: 948
Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie zaprasza na promocję książki Jolanty Aniszewskiej pt. "Zamęt. Czas powojnia w Stargardzie i okolicznych miejscowościach".
To dwutomowa opowieść o pierwszych latach w powojennym Stargardzie, o nowych narodzinach miasta i kształtowaniu jego nowej tożsamości. Spotkanie autorskie odbędzie się 9 marca 2023 roku o godzinie 17 Stargardzkim Centrum Kultury.
Od kilku lat 12 maja obchodzimy Dzień Pionierów Stargardu. Wtedy wspominamy tych, którzy tuż po zakończeniu II wojny światowej niemal od podstaw tworzyli tutaj polskie miasto. Jak wyglądało w tamtych czasach? Jak toczyło się życie w czasie wojny i z czym zmagali się pierwsi polscy mieszkańcy Stargardu? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znalazła Jolanta Aniszewska. „Zamęt. Czas powojnia w Stargardzie i okolicznych miejscowościach” – dwa tomy ogromnej pracy, wiedzy, ale też zachęty do dalszej dyskusji.
– Premiera tej książki to bardzo ważne, przełomowe wydarzenie w badaniu najnowszej historii Stargardu. Długo czekaliśmy na taką pozycję. Opisanie losów powojennego Stargardu jest niezwykle istotne dla przyszłych pokoleń. Poprzez uporządkowaną opowieść będziemy mogli poznać i niejako wpleść w otoczenie, w kontekst, trudne losy naszych Dziadków czy Rodziców. Poznanie i zrozumienie to element budowania lokalnej tożsamości. To podstawa kształtowania szacunku do miejsca i przede wszystkim do ludzi, którzy wiele troski i serca poświęcili sprawom wspólnym, naszej małej ojczyźnie – mówi prezydent Rafał Zając.
Z autorką najnowszej książki o historii Stargardu będzie można spotkać się w najbliższy czwartek (9.03.) o 17 w Stargardzkim Centrum Kultury (mała scena, wejście od ul. Wojska Polskiego). Jolanta Aniszewska opowie o pierwszych latach w powojennym Stargardzie, o narodzinach nowego miasta i trudnej drodze do ukształtowania nowej tożsamości. Rozmowę poprowadzi dr hab. Eryk Krasucki, prof. Uniwersytetu Szczecińskiego.
„Zamęt” to niełatwa opowieść o jeszcze trudniejszych czasach. Dzieje spokojnego, dostatniego i bezpiecznego miasta, które w kilka lat zmienia się nie do poznania. Historia tych ludzi, którzy stracili swoje domy i tych, którzy właśnie tutaj musieli zaczynać wszystko od nowa. W relacjach pionierów pojawiają się forsycje – piękne żółte kwiaty kwitnące na gruzach dawnego miasta, często jedyne dobre wspomnienie z przyjazdu tutaj. W „Zamęcie” forsycji właściwie nie ma. Są braki – ludzi do pracy, jedzenia, leków, prądu i wody. Jest opowieść o mozolnym odbudowywaniu Stargardu, o wszystkich małych krokach, nierzadko okupionych ogromnym wysiłkiem.
Książka Jolanty Aniszewskiej naprawdę zmienia sposób patrzenia na nasze miasto. Pozwala zrozumieć jego współczesny charakter i jeszcze bardziej docenić dzisiejszy dynamiczny rozwój, spokój i bezpieczeństwo. Na taki właśnie Stargard prawie 80 lat temu pracowali pionierzy. Może się wydawać, że to krótki okres w 780-letniej historii naszego miasta. Czytając „Zamęt”, chwilami trudno uwierzyć, że w tym czasie wydarzyło się tak wiele, a jednocześnie niektóre rzeczy pozostały niemal bez zmian. Choć może to właśnie one najlepiej świadczą o procesie kształtowania Stargardu na nowo. Przecież tej wiosny również w wielu miejscach zakwitną forsycje. Warto tym razem spojrzeć na nie nieco inaczej.