W Zespole Szkół Budowlano-Technicznych przy ul. Ceglanej w Stargardzie odbyła się 4 marca XXXVI Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych - etap okręgowy.
Po raz pierwszy ta ogólnopolska olimpiada tematyczna odbyła się w 1987 roku. W roku bieżącym, zorganizowano już 36 jej edycję. W 12 okręgach uczestniczyło w niej łącznie 151 szkół i 774 uczestników z całego kraju.
W minioną sobotę uczniowie z okręgu sszczecińskiego, pisali test w ZSBT. O tym, kto zakwalifikuje się do zawodów centralnych, uczestnicy dowiedzą się dopiero za kilka dni. W olimpiadzie w stargardzkiej "budowlance" uczestniczyło łącznie 25 uczniów ze szkół budowlanych z Gorzowa Wlkp., Chojny, Wałcza, Szczecina, w tym ze Stargardu było 6 osób. Ich opiekunem była Magdalena Wojtaszak - Kasza.
Wśród uczestników olimpiady nie brakowało dziewcząt.
- Budowlanka, jak się okazuje nie jest wyłącznie domeną mężczyzn - mówiły nam uczennice, które uczestniczyły w sobotnich zmaganiach.
Głównym organizatorem olimpiady jest Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej, współorganizatorami inne wyższe uczelnie oraz instytucje i organizacje działające na rzecz budownictwa, w tym firmy.
- Po sprawdzeniu prac przez jury, zostaną one wysłane do siedziby głównej komitetu organizacyjnego w Warszawie - mówi Bartłomiej Majkowski, nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Budowlano Technicznych przy ul. Ceglanej w Stargardzie.
- Rywalizacja jest trzystopniowa - wyjaśnia Anna Pietrusewicz, nauczyciel ZSBT. - I etap to eliminacje szkolne, a II - okręgowe. Uczniowie pisali test w dwu etapach. Rozstrzygnięcie będzie za kilka dni. Zawody centralne odbędą się 19 - 21 kwietnia w Warszawie.
Do stolicy pojadą trzy najlepsze osoby sobotnich zmagań w budowlance.
- Samorząd powiatowy przywiązuje duża wagę do kształcenia zawodowego - mówiła Iwona Wiśniewska, starosta powiatu stargardzkiego. - Z dużą determinacją oferujemy różne kierunki kształcenia. Ono jest ważne, bo życie wprost wskazuje, że trzeba mieć dobry zawód i dysponować dużą wiedzą i umiejętnościami. Po zakończeniu edukacji część z was podejmie trud kształcenia na poziomie wyższym. To w waszych rękach będą dobrze prosperujące firmy. Cieszę się ogromnie, że wzięliście udział w olimpiadzie. Mam nadzieję, że pytania nie były trudne.
Wśród gości byli ponadto: Jerzy Hernet, dyrektor oświaty, kultury i sportu starostwa powiatowego, Bronisław Stefanowicz, dyrektor wydziału edukacji UM w Stargardzie, Anna Gołofit, radna powiatu stargardzkiego, Ludmiła Sabadini, członkini komisji oświaty Rady Miejskiej w Stargardzie. Nie zabrakło partnerów olimpiady tj. organizacji, instytucji i firm działających na rzecz budownictwa. Na olimpiadzie byli też przedstawiciele kilku firm, którzy zachęcali młodych ludzi do siebie na praktyki. Na sobotnie wydarzenie przyjechali: Ryszard Gołębiowski, wiceprezes oddziału Zachodniopomorskiego Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy, Zbigniew Mocny z PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Zakład Linii Kolejowych w Szczecinie, Krzysztof Stalęga kierownik robót sekcyjnych w firmie Budimex i Krzysztof Kozioł z EcoReadyBath.
Na zakończenie uroczystości, która odbyła się w sali gimnastycznej ZSBT, dla zgromadzonych zaśpiewała uczennica tej szkoły Jagoda Żak.