Zgodnie ze scenariuszem, ze szkoły ewakuowano uczniów i personel. Fot. KPP Stargard.
Ilość wyświetleń: 1071
W miniony czwartek na terenie Szkoły Podstawowej nr 10 odbyły się ćwiczenia sztabowe. Uczestniczyli w nich policja, straż miejska, saperzy, strażacy i pogotowie.
Ćwiczenia odbyły się wczoraj. Miały one na celu doskonalenie umiejętności, wypracowanie form i metod działania, zdobycie nowych doświadczeń, a także koordynację wszystkich służb ratunkowych w sytuacji kryzysowej.
- O godzinie 11 dyrektor Szkoły Podstawowej nr 10 w Stargardzie została poinformowana, że na terenie placu zabaw znajduje się niewybuch - opowiada mł. asp. Justyna Siwarska z Komendy Powiatowej Policji w Stargardzie. - Dyrektor o zdarzeniu natychmiast powiadomiła stargardzkich policjantów, którzy udali się na miejsce, aby potwierdzić zgłoszenie i zabezpieczyć miejsce. Ewakuacja uczniów przebiegła sprawnie. Dzieci zgromadzono w budynku wojskowej hali sportowej. Patrol potwierdził informację i policjanci wyznaczyli w obrębie szkoły strefę bezpieczeństwa nie dopuszczając do zagrożonego miejsca osób postronnych. Z ruchu wyłączono część ulicy 11 Listopada. Wkrótce na miejscu pojawili się saperzy z 2 Stargardzkiego Batalionu Saperów, którzy podjęli działania, aby zabezpieczyć niewybuch.
Saperzy przejęli materiał wybuchowy i zneutralizowali go na pobliskim poligonie. Po zlikwidowaniu zagrożenia, dzieci mogły bezpiecznie wrócić do szkoły.
- Aby umilić dzieciom czas policjanci przygotowali szereg atrakcji - dodaje Justyna Siwarska ze stargardzkiej policji. - Policjantka zajmująca się profilaktyką społeczną oraz przewodnicy psów służbowych przekazali dzieciom niezbędną wiedzę z zakresu szeroko pojętego bezpieczeństwa. Przewodnicy psów opowiedzieli na czym polega ich praca i w jaki sposób wykorzystywane są umiejętności ich pupili w codziennej służbie. Następnie policjanci przeprowadzili pokaz umiejętności swoich czworonogów w trakcie, którego zaprezentowali elementy tresury i posłuszeństwa psów.
Super. Przysposobienie obronne, OPA, pierwsza pomoc i inne zajęcia powinny być w szkole od pierwszej klasy aż po ostatni rok studiów. Religia za to powinna się odbywać w kapliczkach, kościołach, na plebaniach i na koszt księdza, ewentualnie rodziców.