Pierwsze spotkanie odbędzie się 30 marca o godz. 16.30.
Ilość wyświetleń: 479
Muzeum Archeologiczno - Historyczne w Stargardzie zaprasza na swój nowy cykl "Spotkania w przyrynkowej kamienicy".
Wykład pt. "Atomowe światło latarni. Katastrofy jądrowe w kombinacie plutonowym Majak na południowym Uralu" wygłosi dr hab. Grzegorz Kiarszys, profesor Uniwersytetu Szczecińskiego.
Informacja UM w Stargardzie:
Muzeum Archeologiczno-Historyczne przygotowało ciekawą propozycję na czwartkowe (30.03.) popołudnie. O 16:30 w kamienicy MAH na Rynku Staromiejskim rozpocznie się wykład dr hab. Grzegorza Kiarszysa, prof. Uniwersytetu Szczecińskiego „Atomowe światło latarni. Katastrofy jądrowe w kombinacie plutonowym Majak na południowym Uralu”. Wstęp na spotkanie jest bezpłatny. Nie trzeba się również wcześniej zapisywać.
To pierwsza odsłona nowego cyklu „Spotkania w przyrynkowej kamienicy”. Podczas otwartych wydarzeń w MAH poruszane będą tematy związane z archeologią, historią, kulturą i sztuką. Oprócz wykładów w planach są również warsztaty. Na doby początek dr hab. Grzegorz Kiarszysz, prof. US opowie o odkryciu misji szpiegowskiej CIA na Południowym Uralu. Wydarzenia miały miejsce w styczniu 1965 r. Na zdjęciach satelitarnych uchwycone zostało m.in. Jezioro Kyzyłtasz, które z jakiegoś powodu nie zamarzło mimo panujących silnych mrozów. Jaka była przyczyna nietypowego zjawiska? Tego będzie można dowiedzieć się podczas czwartkowego spotkania.
Dr hab. Grzegorz Kiarszys, prof. US jest archeologiem. Uczestniczył w badaniach m.in. w Iraku, Irlandii i Irlandii Północnej, a także w Danii. Pracuje w Katedrze Archeologii Uniwersytetu Szczecińskiego. Na swoim koncie ma również zrealizowany w 2019 r. grant „Radzieckie magazyny głowic atomowych w Polsce. Pomiędzy dziedzictwem a zapomnieniem. Perspektywa archeologiczna”.