Wystawę obrazującą stan zniszczeń i powolne odbudowywanie zabytków w Stargardzie oglądać można w parku Chrobrego.
Ilość wyświetleń: 1483
"Odbudowa zabytków Stargardu po II wojnie światowej" - to tytuł wystawy plenerowej, którą można oglądać w parku Chrobrego.
Stargard po II wojnie światowej był zrujnowany. Widać to na fotografiach pokazanych na planszach znajdujących się w parku Chrobrego, tuż przy placu zabaw. Zdjęcie Stargardu z 1931 roku, wykonane z pokładu samolotu i dwa kolejne zrobione z wież dwu kościołów w 45 r. obrazują ogrom zniszczeń. Dużego uszczerbku doznały też najpiękniejsze stargardzkie zabytki, w tym kościół Mariacki. Spłonęły w nim dachy i barokowy hełm wieży północnej, a podziurawione sklepienia groziły zawaleniem.
- Na tej wystawie pokazaliśmy stan zabytków po odgruzowaniu miasta - mówił podczas otwarcia wystawy Mirosław Opęchowski z Muzeum Archeologiczno - Historycznego, który przygotowywał ekspozycję wspólnie z kustoszem Andrzejem Biercą. - Przyjęliśmy ich kolejność w takim porządku, w jakim były one odbudowywane. Najpierw, już w latach 1946 - 1948, wykonano prace zabezpieczające w kościele Mariackim.
W 1945 r. mocno ucierpiał też neogotycki gmach poczty. Podczas przebudowy na początku lat 50. obiekt ten, decyzją ówczesnego konserwatora zabytków nieco zmienił swoje oblicze. Zdjęto bogato zdobione szczyty z wieżyczką, zbito glazurowaną elewację. W 1959 roku oddano do użytku gotycką kamienicę tzw. Dom Protzena, od razu z przeznaczeniem na szkolnictwo muzyczne. W 1960 r. odbudowy doczekał się ratusz. W czasie wojny spłonął jego dach i runęły oba szczyty budowli.
- Najbardziej, z fortyfikacji miejskich, ucierpiała Brama Wałowa - mówi Mirosław Opęchowski. - Zachował się jedynie średniowieczny przejazd bramny i ledwie szczątki pierwszej kondygnacji. Odbudowano ją w 1962 roku. Ratusz został potraktowany kompleksowo. Od razu odbudowywane były trzy budynki, czyli odwach i dwie kamienice barokowe, już wtedy z myślą o ich przyszłych funkcjach muzealnych.
W dalszej kolejności odbudowano kamienicę obecnej Książnicy Stargardzkiej, która dokładnie po 50 latach od zakończenia remontów znów przechodzi głęboką metamorfozę. Obecnie trwają przygotowania do otwarcia tego obiektu. Na wystawie są też fotografie m.in. arsenału odbudowanego w 1973 r. na potrzeby filii Archiwum Państwowego w Szczecinie czy spichlerza, dziś niszczejącego coraz obiektu znajdującego się w prywatnych rękach. Basteja domyka kwestię odbudowy najcenniejszych zabytków Stargardu po wojnie. Doczekała się ona w 2013 r. kolejnych, dużych remontów. W czasie II wojny światowej spłonęły w niej dach i klatka schodowa.
- Konserwacja zabytków nigdy nie ustaje - dodaje Mirosław Opęchowski, pokazując zdjęcia znajdujące się na ostatniej planszy, przedstawiające renowację zabytkowych budowli prowadzonych w Stargardzie w ostatnich latach.
Wystawa w parku Chrobrego została przygotowana z okazji Dnia Pionierów Stargardu obchodzonych od 7 lat, 12 maja.