Kręcenie kilometrów dla Stargardu odbywało się indywidualnie i grupowo podczas różnych rowerowych akcji organizowanych także podczas Dni Stargardu. Fot. organizatorzy.
Ilość wyświetleń: 1181
Zakończyła się walka o tytuł Stargard Rowerową Stolicą Polski. Tytułu nie udało się zdobyć, ale 11. miejsce to oczko wyżej niż przed rokiem.
Stargard po raz trzeci startował w rowerowej, ogólnopolskiej rywalizacji miast, zainicjowanej przed pięcioma laty przez miasto Bydgoszcz. W tym roku wzięło w niej udział ponad 60 miast i miasteczek. Po raz drugi wygrała Biała Podlaska. Wcześniej trzy razy triumfowała Nowa Sól.
W akcji mogli uczestniczyć wszyscy chętni, bez względu na wiek i miejsce zamieszkania. Wystarczyło mieć rower i pobraną na telefon aplikację Aktywne Miasta. Musiała być włączona podczas każdego treningu na rowerze. Kilometry wszystkich uczestników przeliczano na punkty, według specjalnego przelicznika bazującego na liczbie mieszkańców poszczególnych miast. W 2021 roku, w debiucie Stargard zajął wysokie, 6. miejsce. Rok temu 12.
Podczas tegorocznego treningu, który trwał od 21 marca do 21 maja stargardzianie wykręcili ponad 60 tys. kilometrów. Rywalizacja o tytuł trwała przez cały czerwiec. Wzięło w niej udział ponad 800 osób niezrzeszonych i zrzeszonych m.in. w stowarzyszeniu Stargard na Rowery.
- Stargard znalazł się na 11. miejscu - informuje Sławomir Stańczyk z Ośrodka Sportu i Rekreacji Stargard, które było koordynatorem akcji. - Na liczniku uczestników znalazło się ponad 222 tysiące kilometrów.
OSiR podaje też ranking kobiet i mężczyzn, którzy kręcili kilometry dla Stargardu. Wśród panów w ścisłej czołówce znaleźli się: Artur Gawroński (3827,29 km), Grzegorz Bakowski (3404, 02 km) i Michał Tomaszewski (3103,49). Z pań najwięcej kilometrów wykręciła Monika Wiśniewska (2660), Barbara ER (2309, 29) i Jolanta Włodarczyk (2134, 22 km).
- Jesteśmy pod wrażeniem - mówią organizatorzy akcji w Stargardzie. - Zanim wyniki staną się oficjalne, a tym samym ogłosimy termin zakończenia i dekoracji, prosimy o cierpliwość. Trwa weryfikacja autentyczności wszystkich przejazdów.
Oficjalne wyniki mają być podane 7 dni po zakończeniu rywalizacji. Dopiero wtedy będą wręczane certyfikaty udziału. Na najaktywniejszych czekają nagrody pieniężne i rzeczowe. Także na szkoły, których uczniowie i pracownicy wykręcili najwięcej kilometrów. OSiR zorganizował konkurs na najlepsze zdjęcie z rowerem w tle. Głosowanie trwa do 9 lipca.
Jeszcze emocje po rowerowej rywalizacji dobrze nie opadły, a OSiR już rozpoczął konkurs „Aktywne Wakacje”, który potrwa przez osiem tygodni, od 3 lipca do 27 sierpnia. Każdego tygodnia za pokonanie dedykowanego aktywności dystansu z użyciem aplikacji Aktywne Miasta uczestnicy otrzymają specjalne wirtualne odznaki. Rywalizacja odbywa się w trzech kategoriach: rower i kolarstwo (100 km), nordic walking i chodzenie (35 km) i bieganie i canicross, rolki (25 km).
Zdobywcy odznak mają szanse na wygranie nagrody - dla Pani i Pana w każdej kategorii. Nagrodami są gadżety promocyjne z logotypem Aktywne Miasta. Na najbardziej zaangażowanych czekają nagrody finansowe - bony o wartości 1 tysiąca złotych każdy, do sklepu CentrumRowerowe.pl. Zostaną one wylosowane po zakończeniu wakacyjnej zabawy wśród osób, które zdobędą osiem specjalnych odznak.