Mieszkanie wytchnieniowe już czeka na pierwszych podopiecznych. Koordynatorką jest Edyta Surdyk ze stowarzyszenia Złoty Wiek w Szczecinie.
Ilość wyświetleń: 1703
Ponad sto metrów ma mieszkanie wytchnieniowe przygotowane przy ul. Konopnickiej 23 w Stargardzie. Pobyt w nim będzie darmowy. Chętni mogą się zgłaszać do MOPS.
Trzypokojowe, komfortowe mieszkanie z kuchnią, jadalnią i zapleczem sanitarnym mieści się na parterze budynku przy ulicy Konopnickiej 23. Ma 107 m kw. Jest wyposażone w niezbędny sprzęt oraz system smart dom, co wpłynie na większe bezpieczeństwo jego lokatorów. Wszystkie pomieszczenia są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Jest to jedno z pięciu takich miejsc, które powstało w Zachodniopomorskiem w ramach projektu Region Dobrego Wsparcia. Jego liderem jest Regionalny Ośrodek Polityki SpołecznejUrzędu Marszałkowskiego. Takie mieszkanie oferujące opiekę wytchnieniową od ubiegłego roku z powodzeniem funkcjonuje w Łobzie. Do końca marca zrealizowano w nim 2374 godzin opieki. Pozostałe znajdują się w Rzyszczewie (gm. Sławno), Podgrodziu (pow. policki) oraz Myślibórzu.
- Bardzo sobie cenimy działania Stargardu na rzecz osób niepełnosprawnych i potrzebujących - mówiła dziś Teresa Kalina, przewodnicząca Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego. - Stargard jest pod tym względem wysoko.
Miasto Stargard na remont i wyposażenie lokalu otrzymało unijne wsparcie.
– W Stargardzie jesteśmy w stałym kontakcie z opiekunami osób o szczególnych potrzebach - mówiła dziś podczas otwarcia mieszkania Ewa Sowa, zastępca prezydenta Stargardu. - Oni każdego dnia oddają siebie innym. Mamy pełną świadomość tego, jak bardzo takie mieszkanie będzie im przydatne. Więzi tych ludzi z ich podopiecznymi są bardzo silne, a decyzja o powierzeniu bliskiego innym, nawet na krótki czas, często bywa niełatwa. W tym miejscu, w komfortowych warunkach, zapewniona będzie jednak najwyższa jakość opieki ze strony wykwalifikowanej kadry. Bliscy osób o szczególnych potrzebach w pełnym spokoju odpoczną więc od codziennych trudów. Załatwią niezbędne sprawy, odetchną, zadbają o swoje zdrowie i kondycję.
Od piątku szczecińskie stowarzyszenie Złoty Wiek, odpowiedzialne za funkcjonowanie mieszkania, oficjalnie zaczyna działać w Stargardzie.
Z całodobowej pomocy będą mogły korzystać jednocześnie 4 osoby. Pobyt podopiecznego w lokalu może trwać maksymalnie 14 dni. Opiekunowie będą mogli wykorzystać czas na odpoczynek czy załatwienie najpotrzebniejszych spraw.
- W ramach projektu mogą tu zamieszkać dwie osoby - mówi Edyta Stawińska - Dżumas ze stargardzkiego MOPS. - A dwie kolejne osoby na zasadach komercyjnych. Jestem pod dużym wrażeniem tego, jak to mieszkanie zostało przygotowane.
Pobyt w lokalu wytchnieniowym jest przeznaczony dla stargardzian posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, w tym również dla osób z niepełnosprawnościami sprzężonymi. Na miejscu znajdą opiekę z strony opiekunów i terapeutów.
Osoby zainteresowane skorzystaniem z tej formy pomocy powinny kontaktować się z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Stargardzie przy ul. Warszawskiej 9A.
- Ogłosiliśmy nabór i już mamy 7 osób zgłoszonych - mówi Małgorzata Olejnik, dyrektor stargardzkiego MOPS. - Mamy już doświadczenie w opiece wytchnieniowej, która do tej pory była świadczona w domach podopiecznych. To bardzo dobrze działa. Widzimy jak jest potrzeba odciążenia opiekunów, by dalej w sposób właściwy mogły sprawować opiekę nad swoimi bliskimi. Odczuwaliśmy jednak potrzebę zorganizowania takiego miejsca.
Pieniądze na remont i urządzenie lokalu, które przeprowadziła Fundacja Nauka dla Środowiska, pochodzą ze środków unijnych. To prawie 300 000 zł z Urzędu Marszałkowskiego w ramach projektu „Region Dobrego Wsparcia”.
- Na opiekę wytchnieniową w nowym mieszkaniu pozyskaliśmy ponad 180 000 zł z Funduszu Solidarnościowego Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej - informuje miasto.