W najbliższą niedzielę, 23 lipca, w Stargardzie odbędą się wydarzenia upamiętniające, pochodzącego ze Stargardu perkusistę Grzegorza Grzyba, który 5 lat temu zginął tragicznie w Warszawie. Fot. Wikipedia.
Ilość wyświetleń: 1186
23 lipca br. minie 5 lat od śmierci Grzegorza Grzyba, muzyka, perkusisty i członka Stargardzkiego Towarzystwa Cyklistów.
- W 5. rocznicę śmierci naszego przyjaciela spotykamy się o godz. 18 przy grobie Grzybka, a następnie kolumną przejedziemy na płytę Teatru Letniego w Stargardzie gdzie o godz.19 odbędzie się koncertowy wieczór wspomnień - zaprasza do udziału w rocznicowych obchodach STC.
Wydarzenie nosi nazwę "Festiwal Pod Gwiazdami. Pamięci Perkiego - w 5. rocznicę śmierci artysty". O godz. 17:45 zaplanowana jest zbiórka cyklistów pod bramą główną starego cmentarza i przejazd do grobu Grzegorza Grzyba.
Kilka słów powie tam Norbert Śliwa, a następnie zaplanowano złożenie kwiatów i zniczy przez prezydenta Stargardu, przedstawicieli SCK i STC. Solo bębny przy grobie wykona Mateusz Śliwa: stargardzianin, ostatni uczeń Grzyba, stypendysta Prezydenta Stargardu. Obecnie to student Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Na zakończenie słowo: Piotr Chmielewski, przyjaciel muzyka, który wspólnie ze Stargardzkim Towarzystwem Cyklistów z Grzegorzem Grzybem z miłości do kolarstwa przemierzyli tysiące kilometrów.
Potem uroczystości upamiętniające stargardzkiego artystę przeniosą się do Teatru Letniego. O godz. 18.45 zostanie odtworzone nagranie Grzegorza Grzyba, a o godz. 19 rozpocznie się koncert. Na scenie wystąpi Krzysia Górniak Quartet.
- Krzysia Górniak zagra kompozycje jakie zostały wydane na dwóch ostatnich płytach „Moments" (2016) i „Memories" (2020) - informuje SCK. - Zespół prezentuje nowoczesne i oryginalne oblicze jazzu z elementami smooth. Duży ładunek emocjonalny łączy się w ich muzyce z głębią przekazu, a śpiewne i liryczne tematy, nasycone nostalgicznymi obrazami, przeplatają się z żywiołowymi fragmentami, gdzie dominuje radość i kreatywność. Miejscami pobrzmiewają elementy polskiej muzyki ludowej oraz world music, ta słowiańska śpiewność silnie osadzona jest w korzeniach improwizacji jazzowej. Artystka tworzy muzykę ilustracyjną, przepełnioną emocjami i nastrajającą do przemyśleń. Wnosi do świata muzycznego wyjątkowy koloryt, a jej delikatność i kobiecość w połączeniu z niezwykłą biegłością i wirtuozerią jest unikatem w przestrzeni artystycznej. Artystka posiada własny styl, jasną osobowość muzyczną i jest rozpoznawalna dzięki ciepłemu, dojrzałemu brzmieniu. Obok Krzysi Górniak na scenie zobaczymy Agę Derlak, Michała Jarosa i Sebastiana Kuchczyńskiego. Jest to świetna, topowa, profesjonalna sekcja rytmiczna, każdy z muzyków ma na koncie udział w wielu prestiżowych projektach, własne kompozycje i publikacje.
Ok. godz. 20:40 rozpocznie się Kawuś Music Project dla Perkiego. Projekt powstał w 2016 roku z inicjatywy gitarzysty, producenta i managera zespołu - Norberta Śliwy, który zaprosił do udziału w projekcie szczecińskich i stargardzkich muzyków, z którymi współpracował w Stargardzkiej Orkiestrze Jazzowej.
Zespół ma na swoim koncie debiutancki album pod tytułem „Jazza vu?" oraz koncerty u boku znanych jazzmanów polskich min. takich jak Adam Wendt, Grzegorz Grzyb i Maciej Fortuna czy europejskich: holenderskim trio jazzowym Rogier Telderman Trio oraz niemieckim Rainer Schnelle Trio. Trzykrotnie brał udział w zagranicznych festiwalach min. w Danii na Osterso Jazz Festival i Baltic Jazz Regatta. Od sierpnia 2017 roku z zespołem współpracuje również Tomasz Grabowy – basista m.in. najlepszej w Polsce fusion-jazzowej grupy WALK AWAY. Od 2021 roku z zespołem współpracuje także Mateusz Śliwa – stypendysta Prezydenta Stargardu, student wydziału perkusji Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, członek międzynarodowej Polsko-Izraelskiej Orkiestry Młodzieżowej UMFC Jerusalem Academy of Music and Dance.
Skład zespołu:
Michał Koniarski - trąbka, flugelhorn, kompozytor, aranżer
Irena Kiełbasińska - fortepian, instrumenty klawiszowe
Mateusz Śliwa - perkusja, instrumenty perkusyjne
Przemysław Czaplicki – saksofon
Aleksandra Kruczek – śpiew, flet poprzeczny (gościnnie).
Niedzielne wydarzenia to nie tylko koncerty. W Teatrze Letnim podczas I Festiwalu Pod Gwiazdami. Pamięci Perkiego - w 5. rocznicę śmierci artysty, będzie można obejrzeć wystawę poświęconą perkusiście. Będą to fotografie nie tylko z ostatnich lat. W trakcie wydarzenia będzie można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o Grzegorzu Grzybie, m.in. o tym, że lubił lody i pączki, które zapijał colą. Organizatorzy zapowiadają niespodzianki dla publiczności. Wstęp na koncerty jest wolny.