Tym razem pieniądze będą zbierane dla: Mai, Amandy, Julki, Alusia, Krystiana, Jasia, Zosi, Marysi i Kamila. Zostaną przeznaczone na rehabilitację, neurologopedię i integrację sensoryczną.
- Jeśli zebranych zostanie więcej środków, darmowymi terapiami obejmiemy kolejne dzieci z niepełnosprawnością, tak jak to było po pierwszym naszym festynie w ubiegłym roku - informuje stowarzyszenie Misja Dobra Nowina.
W tym roku festyn objął patronatem prezydent Stargardu Rafał Zając, a nasza redakcja jest patronem medialnym przedsięwzięcia.
- Na festynie będzie można nie tylko miło spędzić czas, ale też zrobić coś dobrego dla chorych dzieci - zapraszają organizatorzy wydarzenia.
O stowarzyszeniu:
Misja Dobra Nowina jest stargardzkim stowarzyszeniem chrześcijańskim, które w tym roku obchodzi 15-lecie swojego istnienia. Jest małą grupą, ale prężnie działającą i aktywnie wychodzącą na zewnątrz. Stowarzyszenie ma dwa obszary działań: z jednej strony promowanie postaw i wartości chrześcijańskich, kultury chrześcijańskiej i znajomości Biblii, z drugiej strony – działalność społeczna: pomoc osobom potrzebującym i działania integracyjne, aktywizujące, przeciwdziałające wykluczeniu społecznemu i uzależnieniom. Zresztą, jak mówią członkowie stowarzyszenia, tak naprawdę te dwa obszary są ze sobą połączone, ponieważ pomoc potrzebującym, aktywność, współpraca, integracja to są właśnie wartości chrześcijańskie ważne dla członków stowarzyszenia.
Misja Dobra Nowina organizuje cotygodniowe spotkania biblijne w Stargardzkim Centrum Kultury, była także organizatorem lub współorganizatorem kilkunastu koncertów chrześcijańskich (m.in. Beaty Bednarz, Jurka Dajuka czy międzynarodowego zespołu Vinesong) oraz dwóch wernisaży chrześcijańskich twórców, zapraszała także różnych prelegentów związanych ze środowiskiem chrześcijańskim. Natomiast działania społeczne Misji Dobra Nowina koncentrują się obecnie na dwóch głównych obszarach:
- działaniach na rzecz rodzin z dziećmi z niepełnosprawnością (organizowanie bezpłatnych zajęć rehabilitacyjnych i innych terapii, prowadzenie Grupy Wsparcia dla Rodziców Dzieci z Niepełnosprawnością, wspólne z rodzicami organizowanie Festynu Charytatywnego na rzecz chorych dzieci),
- dystrybucji żywności przekazanej przez Bank Żywności w Szczecinie do osób potrzebujących, głównie skierowanych przez MOPS i GOPS.
W ubiegłym roku pomoc żywnościowa za pośrednictwem Misji Dobra Nowina trafiła do 900 osób, mimo braku odpowiedniego pomieszczenia na ten cel. Z pomocą przyszło Stargardzkie Centrum Kultury (zapewniając pomieszczenie) i firma Enterprise Logistics (transport). W tym roku miasto ma już zapewnić odpowiedni punkt wydawania żywności, w związku z tym pomoc żywnościowa ma trafić do 2000 osób.
Oprócz tego stowarzyszenie organizuje od 2017 roku dla dzieci Gwiazdkową Niespodziankę, w ramach której paczki świąteczne otrzymało już ponad 1000 dzieci, przez kilka lat organizowało także cotygodniowe spotkania dla osób bezdomnych w Domu Kultury kolejarza, a także imprezy pod hasłem „Wolność od uzależnień”.
Członkowie stowarzyszenia podejmują także różne działania integrujące społeczność lokalną w ramach inicjatywy nazwanej „Sieć serc”, mającej na celu tworzenie więzi między osobami w różnej sytuacji życiowej i w różnym wieku. W tym roku był to m. in. piknik ekologiczny, wyjazd do ogrodu dendrologicznego i piknik w Domu Pomocy Społecznej w Żabowie, a planowany jest także piknik dla wolontariuszy.
Działalność stowarzyszenia opiera się całkowicie na wolontariacie. Mimo, że wygrywają i realizują wielotysięczne projekty na rzecz dzieci z niepełnosprawnością, to nie biorą w związku z tym żadnych prowizji czy wynagrodzeń. Członków w stowarzyszeniu jest niewielu, ale przy realizowanych przez nich projektach społecznych współpracuje cała rzesza wolontariuszy z zewnątrz, podejmując działania zarówno na rzecz chorych dzieci, osób ubogich, jak i integracji.