Zerwaniem plakatu z wizerunkiem dawnej restauracji w Ińsku i tradycyjnym przecięciem wstęgi zainaugurowano w minioną sobotę działalność O.Megi.
Ilość wyświetleń: 1577
Na 50. Ińskie Lato Filmowe jego organizatorzy otworzyli galerię O.Mega, znajdującą się przy ul. Bohaterów Warszawy 4 w Ińsku.
W miniony piątek, 11 sierpnia, odbyło się oficjalne otwarcie Ińskiego Lata Filmowego. Swoją działalność, dzień później, zainaugurowała galeria O.Mega. Teraz także w budynku dawnej restauracji Omega odbywają się różne imprezy i festiwalowe spotkania.
- Ten obiekt kupiliśmy 27 maja 2021 roku - mówiła w minioną sobotę Teresa Działoszewska, wiceprezes Stowarzyszenia Ińskie Lato Filmowe, które jest głównym organizatorem ILF. - Nasza radość była ogromna! Wywieźliśmy stąd w trakcie remontu 28 ciężarówek gruzu. Jesteśmy szczęśliwi, że dobrnęliśmy do końca tego przedsięwzięcia. To wydarzenie ważne jest nie tylko dla nas. To historyczna chwila dla mieszkańców Ińska. Zapraszamy do nas, nie tylko do oglądania wystaw, ale także na kawę, by porozmawiać, posłuchać muzyki i miło spędzić czas.
Największą przestrzeń w galerii zajmuje wystawa stała o historii Ińskiego Lata Filmowego. To m.in. zdjęcia, wspomnienia, informacje, różne pamiątki. O.Mega łączy funkcje galerii sztuki współczesnej, edukacji filmowej, miejsca spotkań, archiwum społecznego ILF i siedziby stowarzyszenia ILF. W planach jest także zagospodarowanie terenu przyległego do budynku. Autorką projektu przebudowy i wystroju wnętrza była Olga Zedelska, także członkini stowarzyszenia ILF. W przebudowę i remont zaangażowanych było społecznie wiele osób i firm.
Uroczystość otwarcia prowadziła Barbara Pastuła, która w niedzielę opowiadała o swojej książce pt. "50 na 50, czyli 50 historii na 50-lecie Ińskiego Lata Filmowego. Zapiski rozmów z Teresą Działoszewską".
- Potrzebowaliśmy takiego miejsca, po to, by opowiedzieć historię Ińskiego Lata Filmowego– mówił podczas otwarcia obiektu Przemek Lewandowski, dyrektor artystyczny ILF. - Ono jest jednak początkiem naszej pracy. Chcemy zarchiwizować, przy pomocy mieszkańców i uczestników festiwalu, cały materiał związany z jego przebogatą historią. Zamierzamy jeszcze kupić m.in. kiosk multimedialny, do którego będziemy wrzucać materiały archiwalne. Chcemy, by było to miejsce, które przetrwa następnych 50 lat i więcej. Tu będziemy tę pamięć o festiwalu i jego twórcach pielęgnować.
Galeria O.Mega! - to miejsce o pow. ponad 300 m.kw. zagospodarowane na potrzeby festiwalu. Na odwiedzających czekają w nim wystawa stała o historii ILF ze zdjęciami, pamiątkami i wspomnieniami oraz kilka ekspozycji czasowych, w tym m.in. ekspozycja ręcznie wykonanych 11 instrumentów Pawła Romańczuka, który buduje własne konstrukcje grające i tworzy instalacje dźwiękowe. Z jego udziałem odbył się też koncert.
Na innej ekspozycji są wielkoformatowe, kolorowe i ekspresyjne prace Agaty di Masternak z Londynu, bohaterki filmu dokumentalnego „Twarze Agaty", artystki, która zmagania ze śmiertelną chorobą przekuła w sztukę. Ten film był pokazany w sobotę w Morenie. Będzie walczył o Złotą Rybkę, festiwalową nagrodę.
- Moja sztuka nie jest łatwa, seria tych prac nazywa się "Wielkie głowy" - opowiada artystka. - Wszystko co zobaczycie na obrazach jest związane z 23 latami mojego leczenia i 44 operacjami, które przeszłam na głowie. Stąd tytuł serii prac. Wiele z nich powstawało w szpitalach, wyglądają kolażowo, bo ich kolejne fragmenty były doszywane.
W O.Medze są też wystawy fotografii grupy artystycznej Łódź Kaliska i twórców lokalnych m.in. Leszka Paradowskiego z Drawska Pomorskiego i Arkadiusza Lorka, leśnika z Ińska, który sfotografował m.in. mgławice, obłoki i gwiazdy.
Bohdan Kowalski, pomysłodawca ILF, pozostawił po sobie materiały z lat 60. i 70. Udało się je przetworzyć do postaci cyfrowej w Warszawie w Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Paweł Romańczuk skomponował muzykę do tych materiałów. Je także w O.Medze można obejrzeć i odsłuchać.
Na uczestników otwarcia O.Megi czekała niespodzianka przygotowana przez awangardową grupę Łódź Kaliska. Każdy mógł też otrzymać egzemplarz okolicznościowej Gazety Ińska ze swoim zdjęciem.
Podczas tegorocznego festiwalu zaplanowano rekordową liczbę ponad stu różnych wydarzeń; projekcji, wystaw, koncertów, warsztatów i spotkań. Wśród gości pojawią się m.in. Anna Seniuk czy Janusz Gajos czy Ewa Kasprzyk. ILF potrwa do 20 sierpnia.
Wpłaty na zakup kiosku multimedialnego można dokonywać na specjalne konto: 37 9375 1041 5507 4258 2000 0020.