Pomóżmy dziś dzieciom w leczeniu! W parku Chrobrego będzie mnóstwo atrakcji
Impreza dobroczynna potrwa w godz. 12-18.
Ilość wyświetleń: 740
Mnóstwo atrakcji i niespodzianek czeka na stargardzian w niedzielę, 3 września, w parku Chrobrego. Zaprasza na nie Stowarzyszenie Misja Dobra Nowina.
Występy artystyczne, koncerty, pokazy tańca oraz sztuk walki, warsztaty z rękodzieła i dużo atrakcji dla dzieci - znalazły się w programie niedzielnego festynu charytatywnego "Razem po sprawność, by stanąć na nogi". W Teatrze Letnim przez kilka godzin będą czekały na stargardzian stoiska ze smakowitymi ciastami, grochówką, pierogami i pajdami chleba ze smalcem oraz dania z grilla. Na kiermaszu rozmaitości będzie można kupić m.in. książki, maskotki, zabawki, rękodzieło czy biżuterię. Najciekawsze gadżety przekazane przez darczyńców trafią na licytacje. Do Teatru Letniego warto zabrać plastikowe nakrętki. Impreza wystartuje w samo południe.
- Cały dochód z imprezy, która potrwa w godz. 12 - 18 zostanie przeznaczony na rehabilitację dziewięciorga dzieci ze Stargardu - mówi Przemysław Urbański ze stowarzyszenia Misja Dobra Nowina. - Zebrane środki będą przeznaczone w całości na potrzebne dzieciom terapie: neurologopedię, rehabilitację ruchową, integrację sensoryczną itd. Jeśli zbierzemy środki powyżej 20.000 zł, darmowymi terapiami obejmiemy kolejne dzieci z niepełnosprawnością z naszego miasta. Serdecznie wszystkich zapraszamy w niedzielę do parku Chrobrego.
Dzięki pierwszemu festynowi, który zorganizowano w ub.r. dziesięcioro dzieci miało za darmo po 15 godzin terapii, a 4 dzieci z naboru dodatkowego po 5 lub 10 godzin.
- W tym roku chcielibyśmy, żeby tych zajęć było jeszcze więcej - dodają organizatorzy festynu.
W tym roku objął go patronatem prezydent Stargardu Rafał Zając. Nasza redakcja jest patronem medialnym przedsięwzięcia.
Niżej sylwetki dzieci, które zostaną objęte pomocą.
Maja, lat 9
Urodziła się jako zdrowe dziecko, ale z biegiem czasu rodzice zauważyli, że nie rozwija się prawidłowo. Zaczęli szukać pomocy u różnych specjalistów. Korzystali regularnie z rehabilitacji, w międzyczasie robiąc różne badania. Maja jest opóźniona ruchowo i umysłowo więc wszystko czego się nauczyła było jej ciężką pracą. Maja nie mówi, porusza się również z pomocą innych, nie funkcjonuje samodzielnie, we wszystkim potrzebuje pomocy. Diagnoza padła dopiero jak Maja miała 5 lat – encyfalopatia wczesnodziecięca. Maja najbardziej lubi bańki mydlane, książeczki i muzykę.
Amanda, 2,5 roku
Amanda choruje od urodzenia na rzadką chorobę Zespół duplikacji Triplikacji 15q11q13. Choroba Amandy powiązana jest z opóźnieniami motorycznymi, niepełnosprawnością intelektualną, trudnościami takimi jak brak mowy, nie rozumie przekazów ani poleceń słownych popartych mimiką oraz gestem, ma epilepsję i autyzm atypowy. Amanda bardzo lubi oglądać kolorowe książki oraz grające zabawki, działają na nią uspokajająco.
Jula, lat 10
Po narodzinach stwierdzono u Julii zespół Downa oraz chorobę Hirschsprunga. Była w śpiączce farmakologicznej i dzielnie walczyła o życie. Walkę tę wygrała, ale nadal wymaga dużo rehabilitacji z powodu opóźnienia psychoruchowego. Julia rozumie otaczający ją świat, ale bardzo mało mówi i wymaga terapii mowy oraz ciągłego specjalistycznego leczenia. Julia jest wrażliwa, otwarta i pogodna. Lubi tańczyć i śpiewać. Uwielbia huśtawki i zabawy na świeżym powietrzu. Swoją radością zaraża innych.
Aluś, lat 14
Aluś jest po urazie mózgowo-czaszkowym i nagłym zatrzymaniu krążenia w lutym 2015 roku. Od ponad 8 lat mierzy się z pourazowym bólem neuropatycznym, ma silną czterokończynową spastykę i wzmożone napięcie mięśniowe, ma też pourazowe wodogłowie czterokomorowe. Bez regularnych masaży i ćwiczeń każdego dnia musi mierzyć się z niewyobrażalnym bólem, co przekłada się na nieprzespane i przepłakane noce. Jest osobą leżącą w stanie minimalnej świadomości, wymaga opieki 24 h, nie je, nie mówi, nie zgłasza swoich potrzeb, nie zmienia sam pozycji. Jest całkowicie uzależniony od pomocy osób trzecich. Bardzo lubi towarzystwo ludzi dorosłych i dzieci, uwielbia słuchać muzyki i czytanych mu książek.
Krystian, lat 18
Ma encefalopatię o nieznanej etiologii. Urodził się jako zdrowy chłopiec niestety po pierwszym roku życia stan jego zdrowia się pogarszał i nastąpił regres w jego funkcjonowaniu. Konsekwencją tego jest niedowład czterokończynowy. Niestety z powodu wzrostu masy ciała i silnej spastyki czterokończynowej robią się przykurcze, które ciągle postępują. W związku z tym wymaga dużo rehabilitacji i terapii. Nie mówi, nie siedzi samodzielnie, nie pokazuje potrzeb fizjologicznych, nie jest samodzielny w czynnościach samoobsługowych, nie zmieni sam pozycji. Wymaga stałej opieki. Radzi sobie z podstawową obsługą komputera, jest świadomy w 100% otaczającego go świata. Krystian jest wielkim fanem piłki nożnej, a jego ulubiony zespół to Legia Warszawa. Uwielbia spacery i jest ciekawy świata.
Jaś, lat 6
Skrajny wcześniak, urodził się w 28 tygodniu ciąży, ma dziecięce porażenie mózgowe czterokończynowe od urodzenia wskutek wylewów III i IV stopnia oraz leukomalację i wodogłowie. Sam nie chodzi, nie mówi, jeździ na wózku aktywnym. Wymaga dużo rehabilitacji oraz innych potrzebnych mu terapii. Jaś bardzo lubi słuchać muzyki, grać na różnych instrumentach szczególnie na gitarze i organach. Uwielbia też oglądać wszystkie teleturnieje w telewizji. Najbardziej lubi „Koło fortuny”.
Zosia, lat 15
Urodziła się jako wcześniak z niska waga urodzeniowa. Po narodzinach zdiagnozowano u niej Zespół Downa wraz z chorobami współistniejącymi m.in. niedoczynością tarczycy i wiotkością wielostawowa. Dzięki rehabilitacji wdrożonej zaraz po narodzinach Zosia dziś mówi, chodzi, czyta i pisze. Aby taki stan mógł się utrzymać nieustannie wymaga terapii wspierających, m.in. fizjoterapii i terapii mowy. Zosia jest wielką miłośniczką ksiażek, które czyta codziennie bez wytchnienia. Jej pasja jest muzyka. Próbuje grać na gitarze. Uwielbia wykonawców od Michaela Jacksona poprzez Lady Gage, Rihanne aż po polska klasykę czyli Korę, Bajm, Grechutę i Wodeckiego. Zenek Martyniuk też nie jest jej obcy. Jest fanka programów Twoja twarz brzmi znajomo, a jej największym marzenie jest występ w The Voice of Kids.
Marysia, 4 miesiące
Jesteśmy w trakcie pełnej diagnostyki co dzieje się z córeczką po zauważeniu pewnych nieprawidłowości rozwojowych. Aktualnie mamy potwierdzone zaburzenia ośrodkowej koordynacji nerwowej z asymetria i wzmożone napięcie mięśniowe. Marysia wymaga pilnej i regularnej rehabilitacji neurorozwojowej metodą Vojty i NDT-Bobath. Marysia jest bardzo pogodna i uśmiechniętą dziewczynką, lubi się przytulać i być noszona na rękach.
Kamil, lat 13
Kamilek urodził się jako wcześniak. Na początku nic nie wskazywało, że będzie dzieckiem Autystycznym. W Skali Apgar przyznano mu 8-9 punktów. Jedyne, co budziło niepokój lekarzy to słabe napięcie mięśniowe. Jako wcześniak był pod stalą opieką Poradnia Patologii Noworodków i Wcześniaków. Przeszedł wszystkie możliwe badania i diagnozy w wyniku, których stwierdzono niepełnosprawność – całościowe zaburzenia rozwojowe, powstałe przed 16. rokiem życia, z utrwalonymi zaburzeniami interakcji społecznych i komunikacji werbalnej oraz stereotypiami zachowań, zainteresowań i aktywności o co najmniej umiarkowanym stopniu nasilenia. Dzięki terapii Kamilek poczynił znaczne postępy. Kamil uwielbia pływać w dniu 21 marca 2019 r. podczas VI Regionalnego mityngu pływackiego „Olimpiad Specjalnych” i „Sprawni - Razem” w kategorii do 11 lat pływanie z deska na dystansie 25 metrów Kamilek zajął II miejsce.