W sobotę, 9 września, w całej Polsce odbędzie się po raz kolejny Narodowe Czytanie.
Ilość wyświetleń: 1396
Dziś, jedna z lokalnych odsłon tej akcji, odbyła się w Zespole Szkół Budowlano - Technicznych w Stargardzie.
Narodowe Czytanie w Zespole Szkół Budowlano - Technicznych trwało kilka godzin, a zorganizowały je szkolne polonistki.
Lekturą dwunastej już edycji Narodowego czytania jest „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Fragmenty tej lektury czytali dziś w "budowlance" Magdalena Wojtaszak - Kasza, dyrektor ZSBT, Mieczysław Major, wuefista oraz Aneta Słaba, polonistka. Rok wcześniej były to "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza.
- Narodowe Czytanie trwało dziś u nas w godz. 8-13 - mówi Aneta Słaba, nauczycielka języka polskiego w ZSBT. - Wzięli w nim udział wszyscy uczniowie szkoły. Takie przedsięwzięcia mają duże znaczenie. Nie tylko dla młodzieży, ale również dla dorosłych, którzy mają okazję przypomnieć sobie arcydzieła polskiej literatury. Uczniowie, którzy z uwagą wsłuchiwali się w czytane fragmenty, także potwierdzali, że jest to świetna promocja książek. Jest to o wiele bardziej ciekawa i przystępna forma przyswajania treści utworów, niż samodzielna lektura ich w domu.
Uczniowie grupami gromadzili się w szkolnej bibliotece, by wysłuchać krótkiej prelekcji o autorce książki, wygłaszanej każdej klasie przez Zuzannę Wirską i Łucję Baryłkę. Podczas naszej wizyty w szkole, fragmentów "Nad Niemnem" słuchali uczniowie klasy 1ATZ, technik aranżacji wnętrz (na zdj. wyżej.
- W tym roku w roli czytających występowali na zmianę tylko nauczyciele i dyrekcja szkoły - mówi Anna Pietrusewicz, polonistka, bibliotekarka i nauczycielka filozofii z "budowlanki".
Podobne akcje są i będą organizowana na terenie całego kraju. Narodowe Czytanie organizowane przez jest przez Kancelarię Prezydenta RP oraz Narodowe Centrum Kultury.
Informacja ze strony prezydent.pl:
"Nad Niemnem" jest najbardziej znaną powieścią Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887. W formie książki ukazała się w 1888 roku. Żadna inna książka tej pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. "Nad Niemnem" cieszyło się popularnością i uznaniem także kolejnych pokoleń czytelników. W II RP powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. Nad Niemnem to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne, dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego "Pana Tadeusza".