Po ponad trzech latach modernizacji Książnica Stargardzka przy ul. Mieszka I na nowo otworzy swoje podwoje dla czytelników.
Ilość wyświetleń: 1222
Czytelnicy z niecierpliwością czekali na ten moment. Wreszcie nadszedł. Jutro, 22 września, szeroko otwiera się dla nich zmodernizowana Książnica Stargardzka.
Generalny remont, a raczej wielka modernizacja dwu budynków Książnicy Stargardzkiej dobiegła końca. Także przeprowadzka i urządzanie się w niej na nowo załogi. W piątek inwestycja, która pochłonęła ok. 15 milionów złotych, zostanie oficjalnie oddana do użytku.
Data otwarcia obiektu, jak się okazuje, nie jest wcale przypadkowa. 22 września 1973 r. w tym samym miejscu otwarto bowiem siedzibę ówczesnej Powiatowo - Miejskiej Biblioteki Publicznej, po odbudowie z wojennych ruin i wzniesieniu nowego pawilonu. Przypomina o tym symboliczny klucz z 1973 r., który będzie można zobaczyć w odremontowanym budynku.
W przebudowanych, bibliotecznych wnętrzach, historia miesza się teraz z nowoczesnością. Podczas zwiedzania będzie można w wielu miejscach natknąć się na stare przedmioty i urządzenia jak choćby magnetofon szpulowy czy maszyna do pisania.
Pierwszy raz obiekt będzie dostępny dla czytelników w najbliższy weekend - 22, 23 i 24 września. Załoga przygotowała dla odwiedzających wiele niespodzianek; wystawy, warsztaty, zwiedzanie dotąd niedostępnych zakamarków. W programie także m.in. przedstawienie i pokaz bajk dla dzieci z projektora Ania. Będzie też można podziwiać zabytkowy pojazd sprowadzony specjalnie na tę okazję z Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie. Przy stoisku policji będzie można także oznakować sobie rower.
Oficjalne otwarcie zaplanowane jest na godz. 10. Od godz. 14 obiekt można zwiedzać. Trzy godziny później zostaną otwarte wystawy. W tym „Ona i On”, prezentacja przygotowana przez stargardzkich fotografów.
- Będzie połączona z ekspozycją kolekcji zdjęć Marka Fiszera - informuje miasto. - Zobaczymy też ekslibrisy Książnicy Stargardzkiej autorstwa uczestników Pracowni Grafiki Warsztatowej w MDK prowadzonej przez Ryszarda Balonia. Odwiedzający obejrzą również plakaty Dawida Czajkowskiego, nawiązujące do nowego otwarcia Książnicy. Ciekawie zapowiadają się też wystawy „Stargard w Szczecinie” i „Biblioteczne ostańce”. Pierwsza, ze zbiorów Książnicy Pomorskiej, to stargardzkie druki z XVI-XVIII w. i rękopisy, m.in. wypracowania ucznia Gimnazjum Gröninga. Na drugiej pokazane będą nieprezentowane dotąd książki ze zbiorów Książnicy Stargardzkiej, które są jedynym znanym śladem po nieistniejących bibliotekach.
Książnica Stargardzka będzie też miejscem spotkań autorskich. Pierwsze z nich zaplanowane jest na 28 września. Gość to Wojciech Jagielski, korespondent wojenny, dziennikarz i autor książek. Biblioteka ma pełnić więcej funkcji niż dotychczas. I co istotne, stała się miejscem przyjaznym dla seniorów i osób niepełnosprawnych. Przygotowano w nim także pomieszczenie dla osób kreatywnych, które będą mogły pochwalić się innym tym, co robią.
- Książnica będzie miejscem tętniącym życiem za sprawą spotkań, warsztatów i zróżnicowanych aktywności - zapowiada Jolanta Aniszewska, dyrektor Książnicy Stargardzkiej. - Oczywiście pamiętamy o tym, co najważniejsze. Na czytelników czekają książki, książki i jeszcze raz książki. Każdy, kto nas odwiedzi, otrzyma nową kartę biblioteczną, a w wyborze literatury i poznawaniu Książnicy na nowo wsparciem i radą służyć będą bibliotekarze i wolontariusze. Serdecznie zapraszamy!
Szczegółową rozpiskę atrakcji przygotowanych z okazji otwarcia KS znajdziesz tutaj: wiadomosci.rii.pl/index.php.