Zespół Katapetasma dał wczoraj ponadgodzinny koncert w cerkwi prawosławnej.
Ilość wyświetleń: 1048
Męski Zespół Muzyki Cerkiewnej Katapetasma wystąpił w niedzielny wieczór w cerkwi pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła przy ul. Jana Chrzciciela w Stargardzie.
Pochodzący z Warszawy zespół wziął nazwę z greckiego terminu, katapetasma to zasłona oddzielająca ołtarzową część świątyni od pozostałych. Liturgiczna rola zasłony polega na udostępnianiu najbardziej tajemniczego i świętego miejsca w centralnych momentach nabożeństw. Na czas koncertu owa zasłona została odsłonięta. Słuchaczy, którzy przyszli do cerkwi witał ks. Jarosław Biryłko, który na wstępie opowiedział o zespole, jego repertuarze i roli śpiewu we wschodniej liturgii.
- Koncert jest kontynuacją przedsięwzięć, które zaczęliśmy w lipcu tego roku w parku Chrobrego - mówił Jarosław Biryłko. - Odbył się tam koncert pod hasłem "Kresowy Bukiet Kultur Wschodu - piękno w różnorodności". Dziś spotykamy się po to, by wsłuchać się w wyjątkowy, chóralny śpiew zespołu Katapetasma.
Kierownikiem i inicjatorem powstania Katapetasmy jest Łukasz Hajduczenia, absolwent Prawosławnego Seminarium Duchownego w Warszawie, wydziału wokalnego Uniwersytetu Muzycznego im F. Chopina w Warszawie, wydziału wokalnego Guildall School of Music and Drama w Londynie, doktorant Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej oraz wydziału Artes Liberales UW. Jest on badaczem dawnej muzyki cerkiewnej, solistą Warszawskiej Opery Kameralnej, laureatem międzynarodowych konkursów wokalnych w Nowym Sączu, Moskwie, Łodzi, Katowicach i Barcelonie.
Zespół Katapetasma powstał po to, by odkrywać historię i piękno muzyki cerkiewnej. Szczególnie ważny repertuar w działalności zespołu stanowią utwory pochodzące z najstarszych tradycji śpiewu cerkiewnego; bizantyjskiej, staroruskiej czy gruzińskiej. I takie utwory wybrzmiały również wczoraj w stargardzkiej cerkwi.
- Tradycje te stanowią wyznacznik muzycznego stylu wschodniej liturgii, na przestrzeni wszystkich epok sztuki zaistniałych w prawosławiu, czego dowodem są melodie monasterskie - informuje SCK.
Zespół jest regularnie zapraszany do występów w kraju i za granicą. Odbywał trasy koncertowe w Belgii, Serbii oraz Francji.
Koncert został zorganizowany w ramach projektu finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i gminy miasta Stargard. Partnerami projektu są Stargardzkie Centrum Kultury i stowarzyszenie Chrześcijańska Godność.
- Projekt przyczynia się do poznania tradycji i lokalnych obrzędów, ukazuje mieszkańcom naszego województwa kulturę i dorobek różnych grup społecznych, ma na celu integrację różnych środowisk - mówi ks. Jarosław Biryłko.