Fachowa rehabilitacja jest możliwa w domu i za darmo - jak to załatwić?
Od 4 lat na terenie Województwa Zachodniopomorskiego realizowane są świadczenia w zakresie fizjoterapii domowej. Niewiele osób jednak wie, że można z nich skorzystać bezpłatnie.
Ilość wyświetleń: 2388
Rozmowa z Elżbietą Strumidło, koordynatorką firmy Rehaterapy, realizującej rehabilitację domową na terenie powiatu stargardzkiego.
–Kto może skorzystać z rehabilitacji domowej?
Z rehabilitacji domowej może korzystać każda osoba, która posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. Nie ma tutaj przedziału wiekowego. Realizujemy to świadczenie w domu pacjenta. Począwszy od dzieci, poprzez osoby w sile wieku, a skończywszy na seniorach.
–Jakie dokumenty należy przedstawić, by fizjoterapeuta rozpoczął rehabilitację?
Aby wprowadzić pacjenta do systemu potrzebujemy orzeczenia o posiadanym stopniu niepełnosprawności i skierowanie z odpowiednim kodem jednostki chorobowej. I co jest ważne: skierowanie jest wystawiane przez lekarza specjalistę, ale również może być wystawione przez naszego lekarza rodzinnego. To bardzo duże ułatwienie. Wiadomo, że na specjalistę czeka się długo. W przypadku rehabilitacji domowej wystarczy, by do lekarza rodzinnego udała się bliska nam osoba i poprosiła o taką formę usług.
–Ile wizyt przysługuje w ramach tego świadczenia?
Bezpłatnie pacjent może wykorzystać do 80 wizyt terapii w ciągu roku.
–Jak ocenia pani dostępność tego świadczenia?
Współpracujemy z kilkudziesięcioma przychodniami na terenie powiatu stargardzkiego. Powiem szczerze, że lekarze nie robią żadnych problemów jeśli chodzi o wystawianie skierowań na rehabilitację domową. Jeśli powiem, że nasza współpraca układa się idealnie mogę zostać postrzegana jako osoba, która słodzi środowisku lekarskiemu. Ale proszę mi wierzyć, że nasi lekarze to naprawdę osoby z powołania, które dobro pacjenta traktują bardzo poważnie.
–Czy w dziedzinie rehabilitacji domowej jest jeszcze coś do zrobienia?
Myślę, że idziemy w dobrym kierunku. Otwieramy się na nowe formy rehabilitacji. Pacjenci również wiele rozumieją, bardzo mocno współpracują z nami dając wiele powodów do radości. Proszę mi wierzyć, że nie ma w naszym zawodzie większego powodu do zadowolenia jeśli widzimy uśmiech na twarzy podopiecznych. A jeśli taki pacjent, niejednokrotnie przykuty do łózka przez tygodnie lub miesiące zrobi z nami pierwszy krok to jest to uczucie niezapomniane przez lata. Zaangażowanie musi być jednak po obu stronach.
–Jak długo pacjent musi czekać na rehabilitację domową?
Od momentu przekazania pełnej dokumentacji po weryfikację, trwa to od tygodnia do dwóch. Czasem zdarza się, że musimy zweryfikować kody chorobowe, ale to już nasza praca z lekarzem kierującym. Staramy się załatwiać te wszystkie sprawy jak najszybciej, tak by pacjent nie musiał w tym uczestniczyć. Jego choroba i tak daje mu wiele cierpienia, nerwów i stresu. A przecież o to chodzi, by w rehabilitacji fizycznej dbać również o psychikę osób borykających się na co dzień z problemami zdrowotnymi.
– Co powinna zrobić osoba zainteresowana rehabilitacją w domu?
Wszystkie osoby, które potrzebują pomocy w formie rehabilitacji domowej mogą dzwonić pod nr tel. 731 121 023. Zdrowie mamy jedno. Jeśli mamy możliwości skorzystania z tej formy świadczenia, to korzystajmy!