- W przypadku niespełnienia warunków koniecznych w tym zakresie niezbędnym będzie czasowe lub całkowite zaprzestanie udzielania świadczeń w oddziałach rehabilitacyjnych - informacje tej treści otrzymaliśmy we wrześniu ze szpitala. - Alternatywą dla zapewnienia dostępności do świadczeń rehabilitacyjnych będzie ich częściowe kompensowanie zwiększeniem dostępności w działalności ambulatoryjnej zarówno w Ośrodku Rehabilitacji Dziennej jak i Pracowni Fizjoterapii Ambulatoryjnej.
Dobra wiadomość! Widmo zaprzestania udzielania świadczeń rehabilitacyjnych zostało zażegnane, a sytuacja wraca do normalności. Dyrektor dogadał się z lekarzami. Dwu z nich wycofało złożone wcześniej wypowiedzenia.
- Jesteśmy też na etapie wstępnej kontraktacji kolejnego lekarza - mówi Krzysztof Kowalczyk, szef stargardzkiego ZOZ. - Od 1 stycznia 2024 nastąpi kontynuacja działalności pracy oddziału rehabilitacji ogólnoustrojowej oraz oddziału rehabilitacji neurologicznej. Oczywiście bez zmian pozostaje praca, również ośrodka rehabilitacji dziennej i fizjoterapii ambulatoryjnej.
Starostwo i szefostwo szpitala mają w planach budowę w Stargardzie nowych pawilonów dla rehabilitacji, które mają być połączone ze szpitalem przy ul. Wojska Polskiego. Mają powstać za głównym budynkiem szpitala.
- Jesteśmy zdeterminowani, by zrealizować to zadanie i móc powrócić do tego czym był nasz szpital za czasów ś.p. Zbigniewa Petriego - dodaje dyrektor Kowalczyk. - Na przełomie listopada i grudnia ma być gotowa dokumentacja, mamy już wizualizację. Chcemy być gotowi, by móc aplikować o środki zewnętrzne. Taka dokumentacja daje nam już takie prawo do tego, by się o nie starać i by aplikacja była skuteczna.
- Bez dodatkowych środków taka inwestycja nie będzie jednak możliwa w realizacji - mówi Iwona Wiśniewska, starosta powiatu stargardzkiego. - Nasz budżet by tego nie wytrzymał, bo mówimy o dziesiątkach milionów złotych, a nie zaledwie kilku. Budowa obiektu to perspektywa kilku najbliższych lat. Spodziewamy się, że w najbliższym czasie środki będą uruchomione i dedykowane dla szpitali powiatowych.
Póki co, zarządzający szpitalem i służbą zdrowia w powiecie, czekają na nowe, powyborcze rozdanie i obiecywany przez rząd miliard złotych do podziału na służbę zdrowia w Polsce. W połowie listopada do stargardzkiej lecznicy ma trafić sprzęt z Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, służący do szybszego diagnozowania i walki z sepsą.
Więcej o sytuacji w szpitalu w poniższym nagraniu. Mówią Iwona Wiśniewska, starosta powiatu stargardzkiego i Krzysztof Kowalczyk, dyrektor szpitala w Stargardzie.