Badania na terenie dawnego obozu jenieckiego, który stał się cmentarzem dla kilku tysięcy osób, potrwają do końca listopada. Fot. J. Rybaczuk.
Ilość wyświetleń: 1167
Kolejne tajemnice odkrywają przy ul. Szczecińskiej specjaliści z Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
Naukowcy od października pracują na terenie byłego niemieckiego obozu Stalag II D w Stargardzie. Był on jednym z największych obozów jenieckich na terenie III Rzeszy. To już III etap prac badawczych tego terenu. W poprzednich sezonach odkryto szczątki ok. 200 osób. Szacuje się, że może tam być od 3 do nawet 6 tys. ofiar.
W latach 2021-2022 PUM w Szczecinie przeprowadził dwa etapy prac na terenie części działki nr 123/3 w obrębie 0008 Stargard, jednoznacznie potwierdzając miejsce pochówku jeńców wojennych zmarłych w obozie.
W I etapie ekshumowano szczątki 64 osób pochowanych w 1941 r., w tym jeńców narodowości: francuskiej, belgijskiej, sowieckiej. W trakcie II etapu, realizowanego w październiku ub. r. odnaleziono szczątki jeńców wojennych wielu narodowości oraz ludność cywilną z Powstania Warszawskiego. W tym roku rozkopano kolejną zbiorową mogiłę.
Dr hab. n. med. Andrzej Ossowski, kierownik Zakładu Genetyki Sądowej PUM w Szczecinie, nadzorujący te badania, zapewnia, że na koniec tegorocznego etapu prac, podobnie jak rok temu, zostanie zorganizowana konferencja prasowa, na której opowie o efektach tegorocznych badań.
W tym roku na badania Stalagu II D przeznaczono 271 860 zł. Pieniądze pochodzą ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.