Tradycyjnie już miejscowe koło PSONI zorganizowało obchody święta niepełnosprawnych na Dużej Scenie w Stargardzkim Centrum Kultury.
Ilość wyświetleń: 984
3 grudnia był Międzynarodowym Dniem Osób Niepełnosprawnych. Z tej okazji miejscowe koło PSONI zorganizowało w SCK uroczystość.
Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej i Środowiskowego Domu Samopomocy przygotowali na tę okazję wystawę swoich prac. To efekt terapii, w której biorą udział każdego dnia. Zaprezentowano ją w holu SCK. Znalazły się na niej ozdoby świąteczne, witraże, świąteczne stroiki i bombki, a także zdjęcia do kalendarza, które wykonała niepełnosprawnym Aleksandra Matys, artystka z gminy Dobrzany. Ekspozycję otworzyli, przecinając wstęgę: Ewa, Krzysztof i Kamilka, podopieczni koła.
- Eksponaty będą sprzedawane na świątecznych kiermaszach, które w najbliższych dniach mają być organizowane w Stargardzie - informuje Warsztat Terapii Zajęciowej. - Osoby zainteresowane kupnem zapraszamy także do nas.
Po obejrzeniu wystawy wszyscy przeszli do sali kinowej na oficjalne obchody.
- To święto tych wszystkich, którzy w codziennym życiu zmagają się z jakąkolwiek niepełnosprawnością - mówiła Agnieszka Kłodowska - Keller, od 18 maja tego roku nowa przewodnicząca stargardzkiego koła. - Wśród nich są nasi bliscy i dalsi znajomi, koleżanki i koledzy, przyjaciele i sąsiedzi, a także bardzo bliskie nam osoby. Wszyscy walczą z barierami, które czasami są nie do pokonania. Ten dzień przypomina nam, że w przestrzeni publicznej jest miejsce dla wszystkich bez względu na kategorię niepełnosprawności. Ona jednak wcale nie musi nas ograniczać. Z okazji święta, składam w imieniu zarządu wszystkim osobom niepełnosprawnym, a także ich opiekunom i pracownikom placówek prowadzonych przez koło PSONI w Stargardzie, serdeczne życzenia. Nie traćcie wiary we własne siły i możliwości!
Okazją do świętowania był nie tylko dzień osób niepełnosprawnych, ale też inne tegoroczne jubileusze: 25-lecie Środowiskowego Domu Samopomocy, 30-lecie Warsztatu Terapii Zajęciowej, 23-lecie pierwszego w Polsce Zakładu Aktywności Zawodowej, a także 24-lecie systemu mieszkalnictwa chronionego, w skład którego wchodzą dziś 33 mieszkania wybudowane przy ul. Przedwiośnie.
W części multimedialnej koło PSONI pochwaliło się tegorocznymi dokonaniami i podejmowanymi aktywnościami, a jedna z podopiecznych zreferowała pokrótce historię powstania koła i jego placówek.
- Aby dojść do tego wszystkiego, ktoś musiał to wszystko rozpocząć - mówi Przemysław Momot, szef Zakładu Aktywności Zawodowej Centralna Kuchnia w Stargardzie. - 60 lat temu państwo Ewa i Roman Garliccy z Warszawy rozpoczęli ruch rodziców na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną. Były osoby, które poświęcały swoje życie zawodowe czy rodzinne, by budować i rozwijać stowarzyszenie. Kiedyś nie było tak jak dzisiaj, że są środki unijne na pomoc niepełnosprawnym. Ci ludzie musieli być zdeterminowani w tym, by stworzyć godne warunki życia, pracy i rehabilitacji.
Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną świętuje 60-lecie istnienia. Podczas gali w stolicy Kazimierz Nowicki, wieloletni przewodniczący stargardzkiego koła został wyróżniony Medalem „Pro Dignitate Hominum”, czyli „O godność człowieka”. Wśród wyróżnionych znalazła się też założycielka PSONI i jego honorowa prezes Krystyna Mrugalska. Kazimierz Nowicki wspominał początki, prowadzonej wspólnie z żoną Magdaleną, 30-letniej działalności na rzecz niepełnosprawnych intelektualnie. Mówił o tym, co udało się w Stargardzie osiągnąć.
- Od początku przyświecała mi taka myśl, by stworzyć w Stargardzie system placówek i form działalności, w których każda osoba z niepełnosprawnością intelektualną znajdzie w zależności od swego stanu psychofizycznego godne miejsce - mówił podczas gali Kazimierz Nowicki. - Oczywiście starałem się zapewnić im też inne przyjemności. Zorganizowałem i przeprowadziłem dla nich ponad 30 turnusów rehabilitacyjno - rekreacyjnych. Czasy były trudne, ale fajne. Nie jest jednak sztuką stworzyć coś, co funkcjonuje ileś lat. Ale sztuką jest to utrzymać i unowocześniać na miarę potrzeb dzisiejszych czasów. Rodzice sami tego wszystkiego nie pociągną. Są absurdy, które czasem ciężko jest pokonać.
Kazimierz Nowicki złożył życzenia wszystkim podopiecznym ze stargardzkich placówek, a także wielkie wyrazy uznania pracownikom, którzy jak mówił, pracują za niewielkie pieniądze i od lat służą niepełnosprawnym. Na koniec uroczystości, czas umilił uczestnikom zespół teatralny Pasja, który zaprezentował przedstawienie pt. „Legenda o kamienicach pod gwiazdą… z ogonem” , do którego scenariusz napisał Wojciech Makowski ze Stargardzkiego Centrum Kultury. Pasja zaprezentowała legendę o komecie, która miała niegdyś przemknąć nad Stargardem. Galę zakończyła piosenka pt. „Dobro” w wykonaniu podopiecznych ŚDS.
Nowa przewodnicząca koła PSONI w Stargardzie przedstawiła środowisku niepełnosprawnych i ich rodzinom nowy zarząd, wybrany w maju tego roku. W jego skład, poza nią na czele, wchodzą: Elżbieta Wawrzyniak i Piotr Szymański, oboje wiceprzewodniczący zarządu, a także Agnieszka Kubik, sekretarz, Katarzyna Parasiuk i Małgorzata Parszuto, członkinie zarządu oraz Lilla Szczerba, skarbnik. Agnieszka Kłodowska - Keller poinformowała też o tym, że koło zostało laureatem w dziedzinie polityki społecznej w kategorii zespołowej i otrzymało od prezydenta Stargardu czek na 5 tys. zł.
- Teraz mamy ból głowy na co sprawiedliwie te pieniądze wydać - żartowała w SCK, prezes stargardzkiego koła PSONI.